Hlavní Zdraví Úrazy kotníku patří k nejčastějším lidským úrazům

Úrazy kotníku patří k nejčastějším lidským úrazům

by redakce
Výron kotníku může mít různou závažnost

Výron, podvrtnutí kotníku, vyvrtnutý kotník – to je mnoho označení pro jeden z nejčastějších úrazů, které mohou člověka potkat. Není divu, stačí špatně došlápnout a problém je na světě. A nemusí se jednat o pád nebo podklouznutí, stačí obyčejná chůze na nerovném povrchu. Odborně se jedná o distorzi hlezna, poškození vazů hlezenního kloubu, ke kterému dojde v situaci, kdy se kotník octne v poloze, která není přirozená. Co se tedy s kotníkem při úrazu děje, jak se výron kotníku léčí a lze poškození předejít?

Jak a kdy dojde k úrazu kotníku?

Příčinou, proč dochází k úrazu kotníku, je nejčastěji pád, uklouznutí nebo špatný došlap. A stát se to může kdykoli, při chůzi, běhu nebo při jakémkoli pohybu, kdy používáme nohy. Při výronu se natáhnou nebo natrhnou vazy a pohnou se z kloubního pouzdra. Pokud by se objevil otok, znamená to, že se projevil krevní výron. I kotník je kloub, skládá se z lýtkové, holenní a hlezenní kosti. Nejčastěji dochází k poškození kloubu, který se nachází mezi hlezenní kostí a bércovými kostmi. Poškodit se může také další kloub mezi patní kostí a hlezenní kostí. Toto poškození nebývá tak časté. Původcem podvrtnutí kotníku bývá často i špatně zvolená sportovní obuv pro různé činnosti. Tento úraz důvěrně znají například sportovci, ale i některé profese, ve kterých je z těchto důvodů předepsána pracovní obuv.

Výron kotníku může mít různou závažnost

Omezený pohyb, bolest, modřiny nebo výrazný otok – to jsou příznaky vymknutého kotníku. Tento úraz může být lehký až vážný, většinou se používá třístupňové dělení závažnosti výronu.

  • Nejlehčí poranění se vyznačuje otokem, postižený má mírné bolesti, ale vazy nejsou potrhané, jsou pouze natažené. Kotník je potřeba zafixovat a chladit, zlepšení přichází během tří dnů.
  • Při závažnějším stavu je natržena část vazů. Kotník nemůže plnit svou funkci, bolesti jsou silnější a i otok je větší. Kotník musí být pevně zafixován, léčí se měsíc až 6 týdnů.
  • Při nejzávažnějším poranění jsou vazy kotníků zcela přetrhané, kotník nesnesitelně bolí a otok je velmi výrazný. Nelze jím hýbat a ani došlápnout na nohu. Většinou je nutné kotník zasádrovat na necelý měsíc nebo déle a je potřeba i následná rehabilitace.

Léčení podle stupně poranění

Léčení úrazu kotníku se řídí stupněm poranění. Základem je vždy klid a zafixování kotníku buď stahujícím obvazem, ortézou nebo sádrou. U nejmírnějšího poranění, kdy byly jen nataženy vazy, je možné pouze domácí ošetření a léčba. Lze využít i bylinky ve formě mastí, doporučován je například kostival či jitrocel. Na otoky fungují octové obklady, bolest zmírňují masti proti zánětu. Účinné je i správně provedené tejpování. Při závažnějším poranění je nutné navštívit lékaře, který může vyloučit zlomeninu a doporučí další léčbu a rehabilitaci. Někdy je nutná i operace, při které se vazy sešívají.

Jako první pomoc ihned po úrazu funguje nadzvednutí nohy tak, aby se nevytvářel otok, přiložení studeného obkladu a fixace kotníku bandáží.

Vhodná preventivní opatření

I úrazu kotníku lze předcházet. Sportovci by měli používat speciální druhy obuvi podle provozovaného sportu, v práci pak doporučenou obuv podle bezpečnosti práce. Právě v pracovním prostředí dochází k výronu často, může pak jít o pracovní úraz, který vyžaduje patřičné řešení. Úlohou obuvi je stabilizace nohy, což znamená takové boty, které jsou pohodlné, mají nízký podpatek a zpevněnou patu.  Kvalita bot je tou nejlepší prevencí podvrtnutí kotníku. Také při sportu je vhodné začínat vždy protažením celého těla, včetně kotníku, při náročnějších výkonech se vyplatí preventivní fixace kotníku.

Výron je vždy nutno léčit

Podvrtnutí musí být vždy léčeno, i kdyby se mělo jednat o domácí léčbu. Jinak hrozí, že se úrazy budou opakovat, postižený se na kotník nebude moci spolehnout a bude mít pocit, že mu noha při chůzi podklesává. Vazy bez léčení se nezhojily a kloub není stabilizovaný. Chrupavka by mohla degenerovat, vytvořily by se nárůstky, a kotník by při a po zátěži bolel. Není-li dodržován klidový režim, protahuje se doba léčení. Následky mohu být i trvalé, kotník ztrácí pohyblivost, je nestabilní a ke zraněním dochází znovu a znovu.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.