Hlavní Zdraví Dětský spánek není radno podceňovat

Dětský spánek není radno podceňovat

by redakce
Proč je dětský spánek tak důležitý?

Doba spánku by se měla řídit věkem dítěte. Menší děti potřebují spát více, u větších dětí se již spánek zkracuje. Ne všechny děti se však podle těchto pravidel řídí, večer usínají poměrně pozdě, budí se v noci a vstávají jako první. To, že dítě nespí celou noc, je v prvních letech života normální, k celonočnímu spánku musí dítě dozrát. Když však špatně spí i nadále, může to být důvodem k obavám, zvláště pokud je neklidný spánek doprovázen dalšími jevy. Jak to tedy s dětským spánkem je a kdy by rodiče měli situaci řešit? Jak se dětský spánek liší od spánku dospělých a v jakých fázích probíhá? Pokusme se na tyto otázky stručně odpovědět.

Proč je dětský spánek tak důležitý

Spánek je nesmírně důležitý pro další vývoj dítěte. Během spánku se uvolňuje růstový hormon, zvyšuje se úroveň fyzického i psychického vývoje. Dobře spící dítě má mnohem nižší pravděpodobnost nadváhy a následných rizik onemocnění jako je diabetes a kardiovaskulární onemocnění. Nedostatek spánku ovlivňuje pozornost, soustředění a výkon. Děti, které spí málo, bývají často podrážděné a mohou mít problémy s chováním. V průběhu spaní se také uvolňuje leptin, hormon, který  odpovídá za pocit nasycení. Kdo spí málo, trpí pak větším hladem a více jí. To vede ke vzniku nadváhy a s ní souvisejícím zdravotním problémům.

Jak se odlišuje dětský spánek od spánku dospělého

Mezi spánkem dětí a dospělých jsou značné rozdíly. Zvláště kojenci nemají obvyklé cykly REM a non-REM spánku. U nich probíhá střídání fází klidného a aktivního spánku. Obvyklý cyklus, ve kterém proběhnou obě tyto fáze, trvá obvykle kolem jedné hodiny. U kojence proběhne nejdříve fáze aktivní, podobná REM fázi spánku dospělého. Víčka se hýbou, dýchání je rychlejší a nepravidelné, končetiny se občas pohnou a mohou se vyskytovat i hlasové projevy jako pláč ze spaní. Dítě lze velmi snadno probudit. Tato fáze tvoří přibližně polovinu celkové doby spánku. Dítě roste, vyvíjí se rozumové funkce a může probíhat podvědomé učení. Další fází je klidný spánek. Dýchání se zpomaluje, je pravidelné, oční víčka ani tělo se nepohybují. Dítě se těžko budí, nevadí mu ani mírný hluk. Tato fáze zakončuje celý cyklus spánku, dítě se pak budí. Pro malé dítě je velmi důležité, aby většina času probíhala v aktivním spánku, důležitém pro růst, učení a celkový vývoj.

Spí vaše dítě dostatečně?

Celková doba spánku se u dětí může značně lišit. Obecně se uvádí, že novorozenci do tří měsíců by měli prospat 14 až 17 hodin denně. Potom se hladina spánku snižuje na 12-15 hodin. Batolata by měla naspat 11 až 14 hodin, předškoláci 10 až 13 hodin. Měřítkem pro to, zda má vaše dítě dostatek spánku, může být to, zda dítě vstává čilé nebo unavené. Chybou by bylo děti porovnávat, každé z nich může mít jinou potřebu spánku. Pokud však dítě spí málo, velmi obtížně se uspává a je neklidné, může se i jednat o další potíže, jako je hyperaktivita, poruchy spánku, náměsíčnost a další.

Potíže se spánkem má skoro třetina dětí

Jestliže vaše dítě špatně spí i ve věku od tří let výše, není to nic výjimečného, tento problém má mnoho dětí. Znamená to, že mozek ještě potřebuje nějaký čas k vyzrání. Mohou se objevovat například noční děsy, zmatený křik, jejichž příčinou bývá narušení hlubokého spánku, kdy se dítě probudí jen částečně a neví, co se kolem něj děje. Na dotazy rodičů pak nereaguje. Tyto potíže mívají především děti s bohatou fantazií, častěji se vyskytují u děvčat. Rodiče se mohou pokusit dítě probrat nebo ztišit a znovu uspat. Vyskytnout se může i určitá forma náměsíčnosti. Dítě odejde z lůžka, po probuzení však neví, kde je a co se stalo. Z těchto potíží většina dětí vyroste, pouze u závažných případů je nutná pomoc lékaře.

Správné spánkové návyky pomáhají

Jak u svého dítěte navyknete správné spaní a předejdete tak vzniku poruch spánku? V místnosti, kde dítě spí, připravte ideální podmínky, zajistěte ticho a tmu, důležitá je i postel a matrace, na které si zvyká dítě od nejútlejšího věku. Matrace pro miminka musejí dítěti poskytnout dostatečnou oporu a současně být pohodlné. Děťátko je potřeba uložit do postýlky včas a ideálně ve stejnou dobu. Samozřejmostí by mělo být další odpovídající vybavení postýlky, povlečení z příjemných a nezávadných materiálů a kvalitní bavlněné noční oblečení pro miminko, ve kterém se děťátko bude cítit dobře. Uložení ke spánku předcházejí rituály, jako ukolébavky, čtení pohádek a podobně.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.