Hlavní Životní styl Skialpinismus nejen jako sport: znáte jeho zdravotní benefity a mentální detox?

Skialpinismus nejen jako sport: znáte jeho zdravotní benefity a mentální detox?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Léto je u konce a než se nadějeme, lyžařská střediska se začnou chystat na zahájení sezóny. Češi se přes zimu pravidelně stávají nadšenci do zimních sportů a plní se tak zimní stadiony i sjezdovky a trasy pro běžkování. 

V posledních letech se do popředí dostává i skialpinismus ve všech možných podobách. Je to hlavně proto, že ho zvládne každý, kdo umí alespoň trošku sjezdovat. Rozhodně je na obtížnost jednodušší než běžkování. Zkuste ho letos i vy, třeba si ho taky zamilujete a nedáte na něj dopustit. 

Zdravotní benefity 

Na začátek si pojďme říct: Skialpinismus není jenom o pocení se a sportování. Je to únik od každodenního života, způsob relaxace, souznění s přírodou, překonávání sebe sama a přináší mnoho zdravotních benefitů. 

Posílíte tělo

Skialpinismus má pozitivní vliv na celé tělo, ovlivňuje totiž činnost kardiovaskulárního systému i pohybového aparátu. Při tomto druhu sportování a pohybu se tak posilují srdce, plíce, svaly i kosti. 

Zvlášť pokud máte sedavé zaměstnání, potěšíte tímto diagonálním pohybem také svou páteř a záda. 

Zpevníte tělo a spálíte kalorie! 

Ano. Je to tak. I při tomto pohybu v horách spálíte celkem dost kalorií. V kombinaci s dalšími pravidelnými sportovními aktivitami tak zhubnete i nějaké to kilčo navíc a budete předcházet vzniku nadváhy či obezity. 

Fotografie od Oleg Mityukhin z Pixabay

A i v případě, že hubnutí není vaším cílem, určitě vás potěší, když po zimní sezóně uvidíte, že se vaše tělo neobalilo tukem ale naopak se nádherně zpevnilo. 

Mentální detox 

Jak si nejlépe zajistit mentální detox a relaxaci? Pobytem na čerstvém vzduchu. Během sportování se vám vyplatí řádné množství endorfinu a adrenalinu. A uvidíte, jak budete šťastní v okamžiku, kdy vám hory nabídnou pohled na zasněžené kopce. 

Pravidelným skialpinismem tedy můžete: 

  • Zlepšit svůj kardiovaskulární systém a předcházet tak např. vysokému krevnímu tlaku 
  • Posílit své tělo a zlepšit celkovou fyzickou kondici 
  • Podpořit dobrou náladu a zlepšit svůj spánek
  • Minimalizovat stres, deprese nebo úzkost 
  • Posílit svůj imunitní systém pobytem na čerstvém horském vzduchu 
  • Podpořit hubnutí a předcházet riziku vzniku nadváhy či obezity

Co to skialpinismus je? 

A co že to ten skialpinismus je? Skialpinismus, skitouring nebo skialp – jde o horskou turistiku provozovanou na lyžích. 

Existují samozřejmě různé typy tohoto sportu. Lidé se věnují například závodnímu skiaplinismu, speed upu, při kterém je důležitá hlavně rychlost nebo freeride.

Pro začátečníky je ale nejvhodnější cesta klasických túr. Podle své fyzické kondice zvolíte náročnost a délku trasy a můžete se vydat na trasu. A nemusíte ani do Alp, i když samozřejmě alpské stezky jsou dechberoucí! 

Fotografie od Lukas Bieri z Pixabay

Tip: Některé trasy vznikají už i u nás v České republice – najdete je v Krkonoších, Jizerských i Krušných horách, na Šumavě, v Beskydech, Jeseníkách nebo Orlických horách či v okolí Kralického Sněžníku. 

Jaké vybavení budu potřebovat? 

Pro skialpinismus budete potřebovat speciální vybavení.

Lyže 

Budete potřebovat lyže, které se příliš neliší od klasických sjezdových. Jsou upraveny tak, abyste na nich zvládli túru v různých typech sněhu a samozřejmě na ně musí jít uchytit stoupací pásy. 

Boty 

I boty jsou upraveny tak, abyste v nich pohodlně zvládali jak chůzi, tak i následný sjezd, při kterém je potřeba mít nohu dostatečně pevnou. 

Stoupací pásy 

Tyto stoupací pásy se lepí na skluznice lyží a právě díky nim zvládnete vyšlápnout kdejaký kopec. 

Hole

Dalším vybavení jsou hole – pro začátek si je můžete, stejně jako helmu, vypůjčit ze své klasické sjezdařské výbavy. Obecně se preferují hole, u kterých lze nastavit jejich délka. 

Nouzové vybavení 

Nouzové vybavení bychom neměli zapomínat dát do batohu před každou túrou. Součástí by měla být lékárnička pro poskytnutí první pomoci, ale také vybavení pro záchranu z laviny – lavinový vyhledávací přístroj, lavinová sonda, sněhová lopata a bivakovací vak.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.