Smíšená depresivní a úzkostná porucha

by redakce
3 minutes read
Smíšená depresivní a úzkostná porucha

Když se deprese smíchá s úzkostí.

Deprese a úzkosti patří mezi nejčastější psychické poruchy, se kterými se člověk potýká. V mírné formě se s nimi setkáme během života všichni. Jistě znáte ten pocit, kdy na vás dolehne nějaký ten splín, lidově řečeno depka. Určité úzkostné stavy pak mají ryze obranný charakter, varují nás před nebezpečím. Tyto občasné stavy však mají jedno společné – časem odezní, bez následků.

Úzkost v pravém slova smyslu tak jednoduše popsat nejde. Jedná se totiž o velmi složitou kombinaci strachu, obav, zlých předtuch a paniky, které doprovází fyzické projevy, mj. nekontrolovatelný třes, nevolnost, bušení srdce, potíže s dýcháním. U záchvatu úzkosti nad sebou naprosto ztrácíte kontrolu, přestože si neadekvátnost svého chování uvědomujete. Kvůli tomu se postupně začnete vyhýbat místům a situacím, které ve vás tyto úzkostné stavy mohou vyvolat, naprosto se izolujete od okolí.

Deprese se od klasické depky nebo sezónních depresí liší zejména tím, že samovolně neodezní. Někteří lidé depresivní sklony zdědili, mají je v sobě geneticky zakódované, u jiných jde o důsledek dlouhodobé psychické zátěže. Faktem zůstává, že deprese změní váš pohled na svět. Propadnete patologickému smutku, únavě, nedokážete se z ničeho radovat a ztrácíte smysl života.

Občas se však stává, že se úzkost s depresí promíchají. To pak dokáží nadělat pořádnou paseku. Většinou se do ordinace psychologa vydáte, když se u vás začne některá z těchto poruch projevovat natolik, že ovlivní vaše každodenní fungování. Studie prokázaly, že pokud se úzkostné a depresivní stavy zkombinují, několikanásobně vzrůstá riziko sebevraždy. Celková prognóza léčby je taktéž méně optimistická, protože je zde zvýšeno riziko recidivy.

Diagnostika a léčba smíšené úzkostně depresivní poruchy

Aby mohl psycholog nebo psychiatr vznést tuto diagnózu, musí být projevy obou poruch v naprosté rovnováze. Jakmile převažují příznaky úzkosti nad depresí (nebo naopak), nemůže být o smíšené úzkostné a depresivní poruše řeč.

Problematika diagnostiky je však složitější. Mnohdy se totiž stává, že klient navštíví odborníka v momentě, kdy se u něj projevují pouze příznaky úzkosti. Depresivní stavy se rozvinou postupně a není jim při léčbě věnována dostatečná pozornost. Toto přehlížení a podceňování nemoci může mít fatální důsledky. A to i v případě, kdy je úzkost léčena. Platí to samozřejmě i naopak (deprese předchází úzkosti).

Smíšená úzkostně depresivní porucha si jednoduše žádá kombinovanou léčbu a úzkou spolupráci psychologa a psychiatra. Psychiatr určí správnou kombinaci léků – antidepresiv pro potlačení depresivních stavů a anxiolytik proti úzkosti. Poté psycholog individuálně nastaví terapii (osvědčila se kognitivně behaviorální terapie), při které se zaměří na zjištění a odstranění příčin úzkostně depresivních stavů.

Pokud jste se ocitli v situaci, kdy se u vás střídají záchvaty úzkosti s depresivní náladou, neodkládejte návštěvu psychologa a psychiatra. Bez jejich pomoci se totiž neobejdete, protože vaše stavy se mohou (a budou) stále zhoršovat, což může mít katastrofický konec.

Jestliže pak nechcete složitě dojíždět do soukromé ordinace psychologa, čekat na jeho pomoc dlouhé měsíce, či vám v návštěvě psychologa brání jiné okolnosti, můžete se obrátit na psychology online poradny Mojra.cz. Věnovat se vám budou v podstatě ihned a jsou to stejní psychologové z masa a kostí jako v kamenné poradně, s tím rozdílem, že konzultace proběhne online formou „cam-to-cam“ hovoru přes Skype, telefonicky nebo emailem.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.