Hlavní Životní styl Finské sauny jako styl života

Finské sauny jako styl života

by redakce
Finské sauny jako styl života

Vliv sauny na život a zdraví je v severských zemích znám od nepaměti. Každý dům má svojí saunu, stejně tak jako jí mají i některé veřejné instituce či firmy. Sauna je natolik součástí života každého Fina, že v některých podnicích se v sauně konají dokonce i pracovní porady. V Čechách se finské sauny objevily již před mnoha lety, ale zdaleka ještě nejsou součástí každého domu. A to je škoda. Jaké jsou tedy jejich hlavní benefity a proč by se saunování mělo stát životním stylem každého, kdo se má rád a chce se o sebe starat?

Vliv na pohybový aparát a metabolismus

Sauna je mnohými specialisty doporučována při potížích s pohybovým aparátem. Prohřátí pomáhá při chronických bolestech kloubů a při jejich zranění ať již vlivem běžné aktivity či při sportu. Saunování je hojně praktikováno i sportovci, kteří nechávají v sauně odpočinout a regenerovat své svaly po náročných trénincích.

Zároveň je s pohybem často spojena i snaha o snížení či udržení váhy, v čem jsou finské sauny také více než prospěšné. Vysoké teploty pomáhá zvýšit výkonnost metabolismu, který dále napomáhá při snaze zajistit si ideální váhu.

Zlepšení stavu pokožky a vlasů a detoxikace

S vysokou teplotou finské sauny, která může dosahovat až 90°C, je spojeno také pocení a vyšší aktivace potních a mazových žláz. Především pokud většina běžného dne je trávena u stolu za počítačem, je toto více než potřebné. Díky potu také odchází z těla více toxinů a tělo se tak může lépe zbavovat škodlivých látek a detoxikovat se.

Zároveň s tím se pročistí i póry pokožky a kůže se tak může snáze pročistit a obnovit. Již po prvních pár prvních pár sezeních ale především při pravidelném navštěvování finské sauny tak pokožka a dokonce i vlasy znatelně omládnou a zvýší se jejich kvalita.

Podpora obranyschopnosti

Vysoké teploty a především střídání vysokých a nízkých teplot při následném ochlazování v bazénku jsou jedním z nejlepších způsobů, jak tělo otužit a pomoci mu zvládat širší rozpětí teplot. Již jen toto samotné je důležité, ale navíc je díky tomu vytvářeno více bílých krvinek, které jsou v první linii při boji s nežádoucími viry či bakteriemi.

Bílé krvinky jsou součástí komplexního imunitního systému, který zajišťuje tělu nezbytnou obranyschopnost. Již mnohokrát byl dokázán vliv finské sauny na zvýšení a zlepšení tohoto systému, který je především v zimních obdobích zcela nezbytný.

Sauna jako celostní péče o sebe

Všechny zmíněné efekty jsou již dobře prostudované a mnohým jsou pravděpodobně i známé, ale nejdůležitější, co finské sauny nabízejí, je možnost odbourat stres. Kvůli neoddělitelné propojenosti mysli a těla se tak díky uvolnění těla, mnohem snáze uvolňuje mysl.

Stres je v současné době na první příčce příčin civilizačních chorob a předčasných úmrtí. Stres vzniká vysokou pracovní zátěží a přílišným množstvím aktivit, které by člověk ‘měl’ zvládnout, ale neméně je na vině i ztráta schopnosti naslouchat svému tělu a na chvíli se zastavit.

Finské sauny jsou pro zastavení se a meditaci jako stvořené. Alespoň na dvacet minut je nutné odložit telefon a pouze sedět a věnovat se sama sobě. Především pokud se sauna stane pevnou součástí domova a běžné rutiny, její účinky budou skutečně revoluční.

Aromaterapie

Pokud se sauna stane místem pro meditaci a péči o sobe, je možné k ní zařadit i aromaterapii. V každé správné sauně by se měl nacházet buď generátor vodních par anebo anebo horké kameny, které se polévají vodou. Díky tomu se zvyšuje vlhkost vzduchu, která v případě zájmu může dosáhnout až 50-60%. Přidáním éterických olejů se z finské sauny může stát vítané útočiště nejen pro uvolnění ale též řešení konkrétních problémů, od stresu až po úzkost. Jedná se sice o součást alternativních přístupů, ale při zvolení příjemné vůně je vliv na celkový blahobyt nepopiratelný.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.