Dialýza je proces čištění organismu od nadbytečných (například nadbytečná voda – ledviny regulují její množství v těle) a toxických látek. Tuto metodu je nutné využívat, když činnost našich ledvin není dostatečná. Dialýza dokáže nahradit funkci ledvin, ale stejně jí i dopomoci – v případě slabé činnosti ledvin.
Díky tomu, že dialýza dokáže z krve pacienta eliminovat a odstranit nežádoucí jedovaté látky, můžeme ji označit jako eliminační – čímž nahrazuje čistící funkci ledvin v těle.
V současnosti rozeznáváme dva typy dialýzy:
- hemodialýzu = krevní
- peritoneální dialýzu = vnitřně tělovou, nazývanou i domácí dialýza
Pokud patříme k lidem, kteří mají ve svém okolí známého či blízkého, kterému bylo diagnostikováno akutní nebo chronické selhávání ledvin, následující informace nám pomohou rozšířit si informace jak mohou pacienti se selháním ledvin postupovat a jaké možnosti léčby pro ně existují..
Obsah článku
Peritoneální dialýza
Tento typ dialýzy je vzhledem k jeho výhodám paradoxně dost neznámý a poměrně málo využíván – ovlivňuje to mnoho faktorů (neznalost, nedůvěra, strach a jiné).
Název peritoneální dialýza vznikl z latinského názvu peritoneum, což v českém překladu znamená pobřišnice. Pojmenovává blánu v našem těle – nachází se v břiše a obaluje většinu našich vnitřních orgánů.
Název tohoto druhu dialýzy je od zmiňované blány odvozen z toho důvodu, že se během očišťování pracuje právě s touto blánou. Když doktor uzná pacienta za vhodného adepta na domácí dialýzu a on se pro ni rozhodne, následuje chirurgický zákrok. Během něj se do břišní dutiny zavede peritoneální katétr – pomocí kterého se vzápětí provádí dialýza.
Ta probíhá již v pohodlí domova a může se provádět dvěma způsoby.
Prvním je denní dialýza – pacient si alespoň 4x denně vyměňuje dialyzační čisticí roztok, pomocí již zmíněného katétru. Po několika hodinách se toxickými látkami nasáklý roztok opět vypustí a vymění za nový.
Druhým způsobem je noční dialýza. Za plnění a vyprazdňování dialyzačního roztoku je zodpovědný speciální dialyzační přístroj, zatímco pacient nerušeně spí. Tento proces trvá přibližně 8 hodin, čili daná osoba se po dialýze probudí odpočatá a plná energie. Po probuzení se stačí jednoduše odpojit a pokračovat v běžných činnostech a zálibách.
Hemodialýza
Tato forma dialýzy probíhá v nemocnicích či specializovaných zdravotních centrech. Provádí ji odpovědný zdravotní personál. Je to nejčastěji využívaný způsob dialýzy.
Už samotný název – hemodialýza – v nás evokuje myšlenku, že se bude provádět prostřednictvím krve. Očištění organismu probíhá mimo našeho těla. Náš cévní systém na napojí na speciální hemodialyzační přístroj. Krev z našich cév je odváděna do přístroje, kde je zbavována nadbytečných a škodlivých látek. Očištěná krev se potom opět vrací do těla.
Krevní dialýza se zvykne praktikovat 3x týdně po dobu 4 – 5 hodin. Tuto dobu a frekvenci čištění však může upravit lékař podle závažnosti stavu pacienta.
Porovnání peritoneální dialýzy a hemodialýzy
Výhodou peritoneální dialýzy je, že si můžeme sami neomezeně organizovat svůj vlastní čas a vyznačuje se znační flexibilitou. Díky ní můžeme opět vést plnohodnotný život téměř bez omezení. Naplno se věnovat svým zálibám a koníčkům. Vyhneme se pravidelnému cestování za doktory, množství strávených hodin někde v nemocnici a také s tím spojené únavě.
Jako nevýhodu můžeme vnímat potřebu dodržování hygieny v oblasti zavedení katetru. Odpustit si kvůli němu třeba například návštěvu koupališť. V případě, že se rozhodneme pro tuto dialýzu, musíme počítat i s tím, že bude nutné v našem bytě vyčlenit nějaké místo na umístění dialyzačního přístroje.
Za velké pozitivum hemodialýzy můžeme považovat odborný dozor a profesionální přístup, pokud pociťujeme nějakou nejistotu.
Pokud ale trpíme nevolnostmi při pohledu na krev, zavádění jehel apod. nebo nám jakákoliv manipulace s naší krví nedělá dobře – rozhodně to můžeme vnímat jako nevýhodu. Při tomto způsobu mohou být také více zatěžovány naše cévy a peněženka – kvůli pravidelnému cestování (jestli nevyužijeme možnost odvozu sanitkou). V konečném důsledku se na konci dne – i když nám dialýza pomohla – můžeme cítit kvůli krevnímu zákroku vyčerpaní a bez energie.
Při výběru způsobu dialýzy – pokud nám je umožněn – bychom měli myslet především na sebe, svou spokojenost, největší přínos, své možnosti a schopnosti.
Stejně však berme v úvahu fakt, že v dnešní době jsou všechny známé způsoby dialýzy rovnocenné a stejně účinné.