Hlavní Zdraví Užitečné informace o dialýze, které jste možná nevěděli

Užitečné informace o dialýze, které jste možná nevěděli

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Užitečné informace o dialýze, které jste možná nevěděli

Dialýza je proces čištění organismu od nadbytečných (například nadbytečná voda – ledviny regulují její množství v těle) a toxických látek. Tuto metodu je nutné využívat, když činnost našich ledvin není dostatečná. Dialýza dokáže nahradit funkci ledvin, ale stejně jí i dopomoci – v případě slabé činnosti ledvin.

Díky tomu, že dialýza dokáže z krve pacienta eliminovat a odstranit nežádoucí jedovaté látky, můžeme ji označit jako eliminační – čímž nahrazuje čistící funkci ledvin v těle.

V současnosti rozeznáváme dva typy dialýzy:

Pokud patříme k lidem, kteří mají ve svém okolí známého či blízkého, kterému bylo diagnostikováno akutní nebo chronické selhávání ledvin, následující informace nám pomohou rozšířit si informace jak mohou pacienti se selháním ledvin postupovat a jaké možnosti léčby pro ně existují..

Peritoneální dialýza

Tento typ dialýzy je vzhledem k jeho výhodám paradoxně dost neznámý a poměrně málo využíván – ovlivňuje to mnoho faktorů (neznalost, nedůvěra, strach a jiné).

Název peritoneální dialýza vznikl z latinského názvu peritoneum, což v českém překladu znamená pobřišnice. Pojmenovává blánu v našem těle – nachází se v břiše a obaluje většinu našich vnitřních orgánů.

Název tohoto druhu dialýzy je od zmiňované blány odvozen z toho důvodu, že se během očišťování pracuje právě s touto blánou. Když doktor uzná pacienta za vhodného adepta na domácí dialýzu a on se pro ni rozhodne, následuje chirurgický zákrok. Během něj se do břišní dutiny zavede peritoneální katétr – pomocí kterého se vzápětí provádí dialýza.

Ta probíhá již v pohodlí domova a může se provádět dvěma způsoby.

Prvním je denní dialýza – pacient si alespoň 4x denně vyměňuje dialyzační čisticí roztok, pomocí již zmíněného katétru. Po několika hodinách se toxickými látkami nasáklý roztok opět vypustí a vymění za nový.

Druhým způsobem je noční dialýza. Za plnění a vyprazdňování dialyzačního roztoku je zodpovědný speciální dialyzační přístroj, zatímco pacient nerušeně spí. Tento proces trvá přibližně 8 hodin, čili daná osoba se po dialýze probudí odpočatá a plná energie. Po probuzení se stačí jednoduše odpojit a pokračovat v běžných činnostech a zálibách.

Hemodialýza

Tato forma dialýzy probíhá v nemocnicích či specializovaných zdravotních centrech. Provádí ji odpovědný zdravotní personál. Je to nejčastěji využívaný způsob dialýzy.

Už samotný název – hemodialýza – v nás evokuje myšlenku, že se bude provádět prostřednictvím krve. Očištění organismu probíhá mimo našeho těla. Náš cévní systém na napojí na speciální hemodialyzační přístroj. Krev z našich cév je odváděna do přístroje, kde je zbavována nadbytečných a škodlivých látek. Očištěná krev se potom opět vrací do těla.

Krevní dialýza se zvykne praktikovat 3x týdně po dobu 4 – 5 hodin. Tuto dobu a frekvenci čištění však může upravit lékař podle závažnosti stavu pacienta.

Porovnání peritoneální dialýzy a hemodialýzy

Výhodou peritoneální dialýzy je, že si můžeme sami neomezeně organizovat svůj vlastní čas a vyznačuje se znační flexibilitou. Díky ní můžeme opět vést plnohodnotný život téměř bez omezení. Naplno se věnovat svým zálibám a koníčkům. Vyhneme se pravidelnému cestování za doktory, množství strávených hodin někde v nemocnici a také s tím spojené únavě.

Jako nevýhodu můžeme vnímat potřebu dodržování hygieny v oblasti zavedení katetru. Odpustit si kvůli němu třeba například návštěvu koupališť. V případě, že se rozhodneme pro tuto dialýzu, musíme počítat i s tím, že bude nutné v našem bytě vyčlenit nějaké místo na umístění dialyzačního přístroje.

Za velké pozitivum hemodialýzy můžeme považovat odborný dozor a profesionální přístup, pokud pociťujeme nějakou nejistotu.

Pokud ale trpíme nevolnostmi při pohledu na krev, zavádění jehel apod. nebo nám jakákoliv manipulace s naší krví nedělá dobře – rozhodně to můžeme vnímat jako nevýhodu. Při tomto způsobu mohou být také více zatěžovány naše cévy a peněženka – kvůli pravidelnému cestování (jestli nevyužijeme možnost odvozu sanitkou). V konečném důsledku se na konci dne – i když nám dialýza pomohla – můžeme cítit kvůli krevnímu zákroku vyčerpaní a bez energie.

Při výběru způsobu dialýzy – pokud nám je umožněn – bychom měli myslet především na sebe, svou spokojenost, největší přínos, své možnosti a schopnosti.

Stejně však berme v úvahu fakt, že v dnešní době jsou všechny známé způsoby dialýzy rovnocenné a stejně účinné.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.