Hlavní Životní styl Jak vybrat Smoothie maker – pomocníka, který dodá živiny a šetří peněženku

Jak vybrat Smoothie maker – pomocníka, který dodá živiny a šetří peněženku

by redakce
Jak vybrat Smoothie maker – pomocníka, který dodá živiny a šetří peněženku

Po světě snad nechodí člověk, který by nevěděl, jak jsou ovoce a zelenina ve výživě důležité. Právě ty jsou pro nás nejdůležitějším zdrojem vitamínů (zejména A,B,C a E) a dalších potřebných látek. Nutriční specialisté udávají, že správně bychom měli sníst až 400 gramů zeleniny a ovoce, ideálně v poměru 2:1 pro zeleninu.

Abychom o část vitamínů nepřišli, nejvhodnější je konzumovat ovoce v syrovém stavu. Ne každý má však věčně chuť na nakrájené ovoce, zejména děti se zdravým pochutinám mnohdy brání. A právě zde se dostává ke slovu smoothie maker, praktický pomocník, který přemění i tvrdé kousky na lahodný nápoj, aniž by potřeboval ovoce převařit.

Dobrou zprávou je, že smoothie maker nepatří mezi drahé spotřebiče. Ve srovnání s částkou, kterou za smoothie zaplatíte u stánku, je jeho cena zanedbatelná a vyplatí se už po několika použitích. Navíc si do svého nápoje můžete namixovat, co jen budete chtít. V zimě to může být například prohřívající zázvor, v létě zase ledová tříšť nebo ovoce z vaší vlastní zahrádky.

Nabídka na trhu smoothie makerů je dnes široká a každý si tak může vybrat pomocníka podle svých představ, ať již se týkají vzhledu či očekávaných schopností. Pro úspěšný nákup uvádíme několik tipů, které by se vám mohly hodit.

Jak vybrat Smoothie maker?

Výkon

Chcete dopředu odhadnout výkonnost smoothie makeru? Orientujte se na příkon a počet otáček za minutu. Čím je počet otáček vyšší, tím bude smoothie maker „silnější“. Stejná úměra platí i pro příkon. Pro základní použití by měl příkon dosahovat alespoň 350 W, od zhruba 1000 W už ale dokáže nasekat i led, což otevírá další možnosti využití. Více se o výkonu jednotlivých modelů dočtete například v tomto článku s testem a recenzemi smoothie makerů.

Maximální doba provozu

Maximální doba provozu je údaj, který se může zdát zbytečným, rozhodně se však nevyplatí úplně jej přehlížet. Na posekání čerstvého ovoce sice stačí několik vteřin, pokud však budete chtít zpracovávat také ovoce mražené, nemusí vám stačit ani minuta. A pokud zatnete zuby a budete se snažit udržet méně výkonný přístroj v chodu příliš dlouho, hrozí, že se motor přehřeje a vy jej tak úplně zničíte. Bude tedy lepší maximální dobu provozu pohlídat a pro jistotu si nechat i malou rezervu.

Bezpečnost

Dalším parametrem, podle kterého byste měli vybírat, je bezpečnost. Většina smoothie makerů je vybavena pojistkou, která zamezí spuštění, pokud není láhev správně nasazena. To zamezí jak nechtěnému rozsypání surovin po kuchyni, tak i zranění od nezakrytých nožů. Z dalších opatření můžeme jmenovat například protiskluzové nožičky, které zamezí nechtěnému cestování přístroje po lince.

Design

Samozřejmě, že také vzhled může hrát ve vašem výběru zásadní roli. Většina přístrojů na trhu se vyrábí z plastu, a to včetně lahve. Mohou tak hýřit veselými barvami, navíc jde zpravidla o variantu levnější. Na druhou stranu je plast náchylnější na opotřebení. Pokud se rozhodnete investovat do nerezového smoothie makeru, získáte tak větší odolnost a stabilitu.

Lahve

Pozornost věnujte také lahvím, které tvoří nedílnou součást smoothie makeru. Ty bývají až na výjimky vyrobené z tritanu, odolného plastu, který vydrží i pád na zem nebo náročnější zacházení. Objemem musí nádoba odpovídat využití – na trhu najdete lahve od objemu 200 ml až po 1 l, byla by tedy škoda sáhnout vedle a připravovat pak smoothie pro celou rodinu na pět částí.

Hlučnost

Pokud koupíte kvalitní přístroj, bude mu ke zpracování ovoce i zeleniny stačit několik sekund, maximálně minuta. Snad i to je důvodem, proč výrobci často opomíjejí vysokou hlučnost smoothie makerů, která může v extrémních případech sahat až k 100 dB. To už je hodnota, kterou ráno ve spícím bytě opravdu nepřeslechnete. Pokud tedy žijete ve sdílené domácnosti, doporučujeme se na hlučnost smoothie makeru také zaměřit.

Další funkce

Jak jsme již zmínili, trh je různými smoothie makery téměř přesycen a spousta výrobců se tedy předhání i ve funkcích, kterými svou nabídku rozšíří. Potkáte se tak s přístroji vybavenými displejem či nastavením různých rychlostí. Je pouze na vás, zda se danými vychytávkami necháte zaujmout. My jen připomínáme, abyste se nenechali odvést od parametrů, které jsou skutečně důležité. Nemá cenu kupovat přístroj, který má sice pět rychlostí, ale mizerný příkon, takže reálně nerozmixuje kvalitně vůbec nic.

Ať již se rozhodnete jakkoliv, smoothie maker obohatí váš jídelníček o spoustu vitamínů i nové chutě. Do nápoje totiž můžete přidat jak oblíbené ovoce a zeleninu, tak i klíčky, semínka, či jogurt. Záleží jen na vás, zda dáte přednost zdravějším zeleninovým šťávám či vymlsaným koktejlům.

Autorka: Iveta Polášková, redaktorka portálů Arecenze.cz a Vybero.cz.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.