Nároky současného života vám nastavují vysokou laťku. V práci odevzdávat maximální výkon, obstarat domácnost, to vše přináší mnoho stresových situací, se kterými se tělo nevyrovnává zrovna snadno. Proto je mu třeba pomoci například prostřednictvím přírodních adaptogenů.
Obsah článku
Posilují tělesné i duševní rezervy
Když vyslovíme pojem přírodní adaptogeny, máme tím na mysli látky přírodního původu, které lidský organismus výrazně podporují v jeho snaze vyrovnat se s negativními stránkami současného velmi rychlého a nezdravého životního stylu a velkého množství stresu. Působí pozitivně nejenom na konkrétní orgány našeho těla, ale i na náš organismus jako celek. Posilují naše celkové fyzické i celkové duševní rezervy a tlumí napětí, nervozitu a stres. Díky adaptogenům mnohem snadněji zvládáme zátěž, kterou nám život přináší.
Při vysoké zátěži přichází nemoc
Už samotné slovo adaptogen – adaptace jasně napovídá, o jaký proces se jedná. Jde o přizpůsobení se v tomto případě nelehkým životním podmínkám. Pokud se náš organismus přizpůsobit dokáže, zůstáváme zdraví. Je-li ovšem zátěž příliš vysoká, přichází nemoc. Adaptogeny významně rozšiřuje vaše schopnosti přizpůsobení, dá se říci, že zvyšují váš práh adaptace. Mají tedy nejenom léčivý vliv na konkrétní choroby, ale především fungují jako prevence pro celkové posílení zdraví a imunity organismu.
Široké spektrum účinků
Charakteristickým rysem adaptogenů je skutečnost, že neúčinkují jednostranně, ale širokospektrálně. I když třeba některé mají větší vliv na kardiovaskulární systém, další zase třeba na játra, jiné na vysoký krevní tlak, nebo úpravu spánku, seznam jejich účinků je podstatně bohatší, rozhodně se neomezuje na jedinou položku. Významnou práci adaptogeny odvádí ve stabilizaci hladiny krevního cukru a snižování cholesterolu a tím prevenci aterosklerózy a chrání tak kardiovaskulární systém. Dále pomáhá mírnit oxidační stres způsobený volnými radikály v těle, který mnohdy stojí za vznikem rakoviny.
3 zajímavé adaptogeny, které by vám neměly uniknout
Adaptogenů existuje dlouhá řada. Některé z nich možná znáte a využíváte – řadí se sem totiž i pár bylinek, které běžně rostou i v České republice. Pojďme se ale podívat na 3 méně známé, ale o to zajímavější adaptogeny, se silnými účinky.
1. Reishi pro posílení imunity i prevenci diabetu
K důležitým adaptogenům se řadí houba reishi čili lesklokorka lesklá. Má silné protizánětlivé účinky, dále zabraňuje ateroskleróze a pokud už vznikla, tlumí její postup. Ukazuje se i její kladné působení v prevenci diabetu 2. typu a jeho léčbě. Dokáže zlepšit střevní mikroflóru a tím pomáhá při redukční dietě a terapii obezity. Lze ji rovněž považovat za mírné přírodní antibiotikum a velký potenciál má i v předcházení rakoviny a podpoře imunity organismu.
2. Ašvaganda na snížení hladiny kortizolu
Pravděpodobně nejznámější léčivkou indické ajurvédy je ašvaganda nebo-li vitánie snodárná. Má silné neuroprotektivní účinky, tedy chrání nervovou soustavu, tlumí úzkosti, mírné deprese, pomáhá při nespavosti. Zároveň dokáže efektivně snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu. Dodává životní energii, takže je vhodným doplňkem při stavech celkové vyčerpanosti. Snižuje také krevní tlak. Bonusem se stávají protizánětlivé účinky, které tím pádem pomáhají i proti bolestem.
3. Cordyceps na podporu sexuálních funkcí
Houba cordyceps nebo-li housenice čínská rovněž výborně zapadá do kategorie adaptogenů. Její silnou zbraní se stává působení v oblasti podporu potence, plodnosti a libida. Bývá považována za vynikající prostředek při stavech, kdy se páru nedaří počít. Kromě toho blahodárně působí i na podporu imunity, pomáhá při bronchitidách a nachlazení. Posiluje vitalitu, vykazuje regenerační účinky. Účinná je rovněž při léčbě cukrovky. Úspěšně se ordinuje také při stavech chronické únavy, což je v dnešní době obzvláště důležité.