Selhání nebo poškození ledvin je velmi vážné onemocnění, při kterém ledviny ztrácejí schopnost vylučovat odpadní látky. Jejich hromadění v těle působí toxicky na ostatní orgány, což může vést ke komplikacím nebo někdy až k vážným onemocněním.
Mezi nejčastější příčiny, které přispívají k selhání ledvin:
- Vysoký krevní tlak
- Cukrovka
- Nadměrné užívání léků proti bolesti
- Onemocnění srdce nebo ledvin
- Infekce močových cest
- Vrozené onemocnění ledvin
- Záněty ledvin
Obsah článku
Akutní selhání ledvin
Jde o náhlé poškození funkce dosud zdravých ledvin. Dochází při něm k hromadění toxických látek, zvýšení draslíku v krvi, hromadění kyselých látek v krvi, zadržování vody v organismu a k srdečnímu selhání. Při tomto stavu může pacient omdlít a může být ohrožen na životě.
Chronické selhání ledvin a jeho rizika
Chronické selhání ledvin se projevuje postupně a pomalu. Na rozdíl od akutního selhání probíhá často nepozorovaně, protože ledviny nás nebolí. O chronickém selhání ledvin hovoříme většinou v tom případě, že ledviny plní svou funkci velmi slabě.
Možnosti léčby při poruchách ledvin:
- peritoneální dialýza
- transplantace ledvin
- hemodialýza
V současné medicíně se nejvíce využívá hemodialýza – je to typ dialýzy, kdy pacient musí 3x týdně docházet do nemocnice na čištění krve pomocí dialyzačního přístroje. Přitom existuje i další možnost, o které zatím lidé velmi nevědí – o domácí dialýze.
Rozdíly mezi běžnou (hemodialýzou) a domácí dialýzou jsou různé. Je na každém pacientovi, a také na řadě lékaře pro jaký typ dialýzy se rozhodne. Domácí dialýza má více pozitivních vlastnosti a je pro každého pacienta výhodnější.
Co je to vlastně domácí dialýza – peritoneální dialýza?
Peritoneální dialýza (domácí dialýza) je specializovaný typ dialýzy, který lze provádět v domácím prostředí. Při tomto způsobu dialýzy se využívá pobřišnice jako vstup (filtr), přes kterou dochází k očišťování krve uvnitř těla.
Pacientovi se zavede do břišní dutiny tenká silikonová hadička. Tou se do těla a zpět ven dostává dialyzační roztok, který čistí krev a zbavuje ji odpadních látek a nadbytečné vody.
Peritoneální dialýza poskytuje pacientům řadu výhod. Jednou z nich je velká časová úspora, pacienti s tímto typem dialýzy dokonce mohou chodit na dovolené. Vše potřebné jim zajistí dialyzační centrum. Nezanedbatelným faktorem při této dialýze je, že je více šetrná pro organismus.
Tato metoda se nejvíce provádí snadno, stačí zaučení zdravotnickým personálem. Na dialyzační středisko pacient dochází zpravidla jedenkrát za měsíc. Peritoneální dialýza je vhodná pro všechny věkové kategorie.
Pacient má někdy obavy z toho, jak to všechno bude zvládat sám, ale tím sestřiček a odborníků ho vše potřebné naučí. Dokonce při těchto typech dialýzy existují různé odborné poradny pro domácí dialýzu, různé telefonní linky, které fungují nepřetržitě, kdyby pacient potřeboval cokoliv konzultovat či řešit.
Při běžné hemodialýze bývají pacienti velmi unavený nejen z častého cestování do nemocnice ale i ze samotné hemodialýzy, která bývá pro organismus poměrně náročná – pacienti bývají často bledí, malátní.
Avšak při domácí dialýze jsou pacienti více vitální, nějak jejich to neomezuje ani časově a mnoho pacientů žije plnohodnotný život jako předtím. Podívejte se, jak domácí dialýza změnila život tomuto pacientovi.