Nejčastějším zhoubným nádorem diagnostikovaným u žen je rakovina prsu. MUDr. Jiří Bayer z Forme Clinic, uznávaný specialista na mikrochirurgii, replantační, rekonstrukční a estetické chirurgii, nás ale přesvědčí, že preventivní operace dokáže snížit riziko vzniku této rakoviny až o 80%.
Proč ženy podstupují preventivní mastektomii?
Preventivní, někdy také označovaná jako profylaktická mastektomie, je odstranění prsních žláz u pacientek se zvýšeným rizikem karcinomu prsu. Správné označení je vlastně risk redukující mastektomie, protože účelem je snížení rizika. Kromě prokázaných geneticky podmíněných případů, což je většina pacientek indikovaných k této operaci, sem patří i ženy s významně zvýšeným výskytem rakoviny prsu v rodině. Dalšími důvody mohou být vícečetné nebo opakované karcinomy v kombinaci s obtížně přehlednou žlázou na mamografii, s kalcifikacemi (ukládáním vápníku), cystami nebo jizvami po prodělaných výkonech. I tady je vhodnější prsní žlázu raději preventivně odstranit.
Jak mohu zjistit, jak vysoké je u mě riziko vzniku rakoviny prsu?
Ohrožené jsou především ženy, u nichž byla zjištěna mutace specifických genů. Nejznámější mutace jsou třeba BRCA1 a BRCA2, PALP2 nebo CHEK2. Na mutaci v rodině upozorní zvýšený výskyt rakoviny v rodinné anamnéze (pozor může se projevit i u mužů třeba karcinomem prostaty nebo střeva). Každý najde v rodině někoho s rakovinou, ale tady hovořím spíše o typických případech, kdy matka, sestra matky i babička měly karcinom prsu a to většinou v mladém věku. To je pádný důvod k provedení genetického testování. To většinu (známých) mutací odhalí a může tak pomoci nejen samotné testované ženě, ale i jejím sourozencům a případně i potomkům. Protože především včasný záchyt zhoubného nádoru zvyšuje šanci na přežití a vyléčení.
KONFERENCE PRO ZDRAVÍ ŽENY v BRNE
Je mastektomie 100% prevencí vzniku rakoviny prsu?
Pokud je u někoho zjištěna mutace genu BRCA, jeho riziko vzniku karcinomu může být až 85% a to je opravdu hodně. Můžeme říct, že skoro jistota, že dříve nebo později se něco najde. Předejití vzniku karcinomu preventivním odstraněním rizikové tkáně je tedy asi tím nejefektivnějším řešením. Jednoznačně se dá říct, že zvyšuje celkové šance na přežití. Nicméně nikdy nelze říct, že mastektomie je 100% prevencí vzniku rakoviny prsu. Jednak žádný chirurg nedokáže odstranit 100% prsní tkáně a někdy i část této tkáně záměrně ponecháváme – především u výkonů zachovávajících bradavky a dvorce. Tam se vždy musí pod dvorcem kousek žlázy ponechat kvůli cévnímu zásobení. I tento přístup ale významně redukuje riziko vzniku karcinomu prsu, při správném provedení až o 90-95%.
Nesmíme ale zapomínat, že mutace genu BRCA nezpůsobuje jen rakovinu prsu, ale i nádory vaječníků a vejcovodů. I tady jejich preventivní odstranění významně snižuje rizika.
Je možné při preventivní mastektomii současně podstoupit rekonstrukci prsou?
Ano a většinou to tak i děláme. Je několik cest. Ztracený objem prsní žlázy se dá doplnit buď implantátem, vlastním tukem nebo mikrochirurgickým přenosem tkáňového celku tzv. laloku nejčastěji z oblasti podbřišku.
Jak moc je tato operace náročná?
Je to jednoznačně operace pro zkušeného chirurga. Hranice mezi žlázou, podkožním tukem a kůží jsou obzvláště u štíhlých žen velmi tenké a snadno dojde k jejich porušení. Výsledkem příliš radikálního přístupu může být i díra v kůži nebo odumření prsní bradavky či dvorce. To pak může vážně komplikovat případnou rekonstrukci. Opačnou chybou je příliš opatrný přístup a ponechání částí žlázy třeba pod kůží. To pak operace úplně neplní svůj účel. Samotná rekonstrukční fáze je další kapitola, která také vyžaduje velké zkušenosti.
Jak taková operace probíhá?
Existuje několik typů výkonu. Radikální mastektomie tedy odstranění celého prsu se z preventivních důvodů prakticky neprovádí. Většinou se jedná jen o dva typy operací – bez zachování bradavky a dvorce a se zachováním bradavky a dvorce. V obou případech se snažíme zachovat co nejvíce kožního krytu prsu pro rekonstrukci. Při okamžité rekonstrukci prsním implantátem se udělá kapsa pod velký prsní sval a do ní se implantát vloží, kožní kryt se pak tvaru implantátů přizpůsobuje. Alternativou implantátu je užití vlastní tkáně ve formě laloku. To mohou provádět jen plastičtí chirurgové, kteří se věnují i mikrochirurgii, tedy dokáží provádět spojení drobných cév pod operačním mikroskopem. Používaná vlákna mohou být tenká i jako lidský vlas. Touto technikou mohou přenést větší tkáňové celky (kůže, podkožní tuk, případně i sval) např. z podbřišku a po napojení cév na hrudníku v nich obnovit krevní průtok a následně z nich vymodelovat prs. Takový už pacientce zůstane navždy a nemusí se po čase měnit jako prsní implantáty. Nevýhodou je ale náročnost operace a především její délka.
Jak dlouhá je následná rekonvalescence a co obnáší?
Při ideálním průběhu hojení je kůže zahojená do dvou týdnů, stehy jsou většinou vstřebatelné a tedy se neodstraňují. Důležité je nošení kompresivní podprsenky po dobu 6-8 týdnů. Po tuto dobu by se pacientka měla vyvarovat větší fyzické námahy v oblasti paží, jako je třeba nošení těžších břemen, cvičení apod. Pokud žena nepracuje fyzicky, pak je návrat do zaměstnání možný obvykle po 3-5 týdnech od operace.
KONFERENCE PRO ZDRAVÍ ŽENY v BRNE
Jsou s touto operací spojená nějaká rizika?
Ano, kromě obecných komplikací spojených s každou větší operací, jako je třeba krvácení nebo plicní embolie, tak literatura uvádí výskyt komplikací při provedení profylaktické mastektomie s okamžitou rekonstrukci až 30%. I u zkušeného chirurga má přibližně jedna z deseti pacientek po tomto typu výkonu problém s hojením. Již jsem zmínil riziko odumření části nebo i celé prsní bradavky a dvorce. I to se samozřejmě dá řešit. Plastický chirurg umí bradavky i dvorce znovu vytvořit, ale doba léčby se samozřejmě prodlužuje. V nejtěžších případech může dojít k infekci, rozestupu operační rány a někdy i obnažení prsního implantátu. Ten se pak musí většinou odstranit. Následná rekonstrukce je pak někdy zdlouhavá a náročná. Vždy upozorňuji pacientky, že mastektomie s rekonstrukcí implantátem není totéž co zvětšení prsů z čistě kosmetických důvodů. To je zcela odlišný výkon s daleko lépe předvídatelnými výsledky a menším rizikem komplikací. Ano, po správně provedené mastektomii s rekonstrukci mohou být výsledkem velmi hezká prsa, v některých případech i hezčí než před výkonem, ale zaručit to nejde a k provedení takového zákroku je potřeba opravdu dobrý důvod. V případě neúspěchu mohou být následky celoživotní. Na druhou stranu pro ženy, které jsou vystaveny zvýšenému riziku vzniku karcinomu prsu, je to jednoznačně metoda volby, vysoce onkologicky efektivní a v rukou zkušeného chirurga i bezpečná a často s velmi dobrým estetickým výsledkem.
Je pro vás prevence důležitá? Přijďte na naši konferenci Pro zdraví ženy v Brně
Zdroj rozhovoru: www.prozdravizeny.cz