Každý správný páníček by se měl snažit dbát na zdraví svých psů. Jen zdravý pes totiž může prožít šťastný a spokojený život. Stejně jako lidé se i psi ale dostávají do seniorského věku, kdy zdravotních obtíží přibývá.
Samozřejmostí v péči o zdraví mazlíčků by měla být kvalitní strava, dostatek pohybu i pravidelná veterinární péče. Jak ale vyzrát nad konkrétními nemocemi?
Obsah článku
Nejčastější onemocnění starších psů
Znáte tato onemocnění psů a víte jak psům zpříjemnit podzim jejich života? Mezi nejčastější zdravotní potíže psů řadíme:
- Nadváha či obezita
- Artróza
- Onemocnění srdce
- Onemocnění očí
- Onemocnění chrupu
- Cukrovka
- Samovolný únik moči
a další.
1. Nadváha či obezita u psů
Věděli jste, že právě nadváha a obezita patří k nejčastějším zdravotním problémům starších psů? Právě vyšší hmotnost zatěžuje organismus zvířete a může vést k dalším potížím jako je například přetížení kloubů. Zvyšuje se také riziko selhání srdce.
Pokud tedy máte pocit, že váš pes v poslední době nadměrně přibral na váze a pěkně se zakulatil, je na čase přistoupit ke změně. Ta obvykle spočívá nejen v úpravě jídelníčku, ale také ke změně v pohybovém režimu.
Tipy na úpravu životního stylu obézních psů
- Zvolte krmivo, které odpovídá velikosti vašeho psa a také jeho věku – psi od 7 let věku by měli přecházet na krmivo senior
- Dodržujte také denní dávkování, nejlépe uděláte, pokud denní dávku krmiva rozdělíte do alespoň 2 porcí
- Pamlsky dopřávejte vašemu mazlíčkovi s rozmyslem
- Pokud psa krmíte během dne i jinou stravou, ať už vařenou nebo pamlsky, upravte podle toho denní dávky granulí
- Hlídejte složení granulí, dietní granule by měly obsahovat méně tuků a více bílkovin, na trhu naleznete takové granule obvykle označeny jako “light”
- Nezapomínejte na pravidelný pohyb a vyrazte alespoň dvakrát denně na procházku
2. Artróza u psů
Artróza je onemocnění kloubů, které postihuje hlavně větší psí plemena. Dochází k tomu, že chrupavky jednotlivých kloubů jsou opotřebované a poškozené, což se potom projevuje kulháním, nechutí psa k pohybu. Pozorovat můžete také obtížné vstávání.
A jak tento stav zlepšit? Především se musíte snažit snížit bolestivost konkrétních kloubů. Poraďte se s veterinářem o možnosti využití kloubních přípravků a dalších léčiv. Pomoci by mohl také CBD olej pro psy.
3. Onemocnění srdce
Onemocnění postihujících srdce existuje celá řada. Většina z nich se plíží velmi tiše a rychle. Často se objevuje například nedostatečnost srdečních chlopní. Mezi příznaky srdečních onemocnění, kterých byste si u psů měli všímat patří namáhavé dýchání, kašlání nebo snadná unavitelnost.
Psi, u kterých se objevují srdeční obtíže by měli být pod kontrolou veterináře. Také je třeba docházet na pravidelné kontroly a užívat léky.
Věděli jste, že některé rasy jsou na onemocnění srdce náchylnější? S nemocným srdcem u psa se častěji setkáte například u kokršpanělů, zlatých retrívrů, irských vlkodavů nebo bernardýnů.
4. Onemocnění očí
Nemocných očích si všimnete pravděpodobně hlavně po vzhledové stránce, zvlášť pokud dojde například k šedému zákalu a oči vašeho mazlíčka se zmatní. V případě onemocnění očí je třeba všímat si veškerých změn jako je výtok, hnis nebo zarudnutí očí.
Pro psy obvykle ale zrakové obtíže nehrají takovou roli, protože se na rozdíl od lidí orientují mnohem více podle čichu.
Kromě šedého zákalu se můžou z onemocnění očí objevit také nemoci jako zelený zákal, zánět spojivky, cévnatky a další.
A jak se onemocnění očí u psů řeší? Obvykle je třeba dbát na oční hygienu a začít používat mast či kapky. V některých případech musí dojít k chirurgickému řešení obtíže. Vždy je na místě poradit se s veterinářem.
5. Onemocnění chrupu
Často to jsou také zuby, s kterými mají psi ve stáří problémy. Nejčastěji se objevují problémy jako páchnoucí dech nebo zkažené zuby, zubní plak, zubní kámen a další.
Důležitá je v péči o zuby prevence. Víte, jak se starat o zuby svého psa? Důležité je čištění zubů, ale také používání nejrůznějších hraček podporujících žvýkání a poskytnutí dentálních pamlsků.
V případě, že vašemu psovi nadměrně zapáchá dech, vypadávají nebo křiví se mu zuby nebo mu krvácejí dásně, vyhledejte veterinární pomoc.
6. Cukrovka u psů
Věděli jste, že i pes může mít diabetes mellitus neboli cukrovku? Je tomu skutečně tak. Slinivka břišní nedokáže produkovat dostatek hormonu zvaného inzulin nebo inzulín neplní v těle psa svou funkci. V krvi se pak objevuje zvýšená hladina cukru.
Mezi nejčastější příznaky cukrovky u psů patří častější močení a nadměrná žízeň, ubývání na váze, vyšší unavitelnost a další. Pokud se tedy tyto příznaky objeví, doporučujeme vyhledat veterináře.
Léčba cukrovky u domácích mazlíčků spočívá nejčastěji v aplikaci inzulínových injekcí a také úpravě krmného režimu.
Věděli jste, že cukrovka u psů častěji postihuje feny? Zároveň jsou i určité rasy, které jsou na vznik cukrovky náchylnější. Patří mezi ně například jezevčíci, dobrmani, samojedi, labradorští retrívři, kokršpanělé a další.
7. Samovolný únik moči
Samovolný únik moči je problém, který postihuje většinu psích seniorů. Psi jednoduše s přibývajícími léty mají potíže udržet moč či stolici. Pokud nejde o nic vážného, pomoci může častější venčení.
Příčinou je obvykle ztráta svalového napětí, může jít ale také o zánět močového ústrojí nebo jinou chorobu. Proto v případě, že má váš pes obtíže tohoto typu není od věci opět navštívit veterináře a poradit se s ním o možnosti dalšího postupu.
Alena Mrvíková, SEO a budování kvalitních zpětných odkazů