Přednášky, diskuse, konzultace s lékaři, ale také společná cvičení a workshopy. To vše čekalo poslední březnovou sobotu na návštěvnice konference Pro zdraví ženy, která se uskutečnila v prostorách pražského Grandior Hotel Prague. Již nyní se všichni těšíme na konferenci v Brně, která se uskuteční za necelých šest měsíců, 29. září: https://prozdravizeny.cz/konference-brno-2022/
Péče o vlastní tělo a duši je to nejcennější, co samy sobě můžeme dát. Právě toto téma vládlo celodenní konferenci zaměřené na zdraví i prevenci. „Mám velkou radost z této živé konference a z toho, že jsme se tu setkaly naživo. Toto je první vlaštovka, věřím ale, že takovýchto konferencí bude více,“ řekla při zahájení konference její zakladatelka Martina Novotná, která rovněž stojí za vznikem webových portálů www.akcnizeny.com a www.akcnezeny.sk
Setkání začalo v osm hodin ráno, kdy si účastnice spolu s osobní trenérkou Monikou Musilovou protáhly tělo s pomocí několik ranních cviků s prvky jógy. Následně ženy svá těla více rozhýbaly krátkou ukázkou cvičení F pohybu pod vedením zakladatelky této techniky a pohybové specialistky Nely Ďopanové.
Obsah článku
Duševní zdraví – cesta ke spokojenému životu
Výrazným tématem konference byla péče o duševní zdraví, práce se stresem či techniky, jak se zbavit podráždění a nervozity. Právě v dnešní době plné vypjatých událostí a problémů se téma mentální hygieny důležitějším než kdy dříve. Zatímco biohacker Libor Mattuš vystoupil s přednáškou nazvanou Zdravá odvaha zdravé ženy – jak překonat strach, o tématu dlouhověkosti žen povídala Iveta Ječmík Skuherská. „Asi není žádná žena, která by nechtěla být věčně krásná a mladá. Stáří je předmětem zkoumání a bohužel se zatím nenašel recept, jak na to. Jsou ale některé věci, které pro sebe můžeme udělat,“ řekla Ječmík Skuherská, podle které jsou hlavními klíči k dlouhověkosti energie a láska.
Na téma práce se stresem pak mluvila zubní lékařka a předsedkyně Homeopatické lékařské asociace Ilona Ludvíková. „Do svých padesáti let jsem jela v typickém stresovém způsobu života. Už mě to dohánělo a tělo mi to dávalo hodně najevo,“ přiblížila Ludvíková důvod, proč se homeopatii před více než dvaceti lety začala věnovat.
Prevence a péče o fyzickou stránku těla
Jedním ze stěžejních témat konferencí Za zdraví ženy bývá rovněž prevence. Také tentokrát na toto téma vystoupilo několik zajímavých hostů, mezi nimiž figurovala třeba Jitka Volná z České podnikatelské pojišťovny. Ve své přednášce mluvila nejen o nejčastějších sportovních úrazech, ale také radila, jak jim předejít či jak může následně pomoci pojišťovna. Mimo jiné poukázala také na fakt, že muži se v průměru zraňují až dvakrát častěji než ženy.
Zajímavý aspekt péče o své tělo pak představil mezinárodní kosmetický lektor a expert na profesionální microneedling Petr Zach. Ve své přednášce nazvané Mikrojehličkování – zbytečnost nebo životní styl? mluvil o pozitivním vlivu této metody i způsobu, jakým technika na kůži funguje. „Po používání demapenu, tedy mikro jehličkového pera budete přirozeně stárnout, ale pomaleji. Já sám na sobě deemapen používám už přes tři roky a přijal jsem ho jako životní styl, protože je to nepřirozenější, co pro svoji kůži mohu udělat,“ uvedl Zach.
Ke zdraví a celkovému příjemnému naladění pak patří například i esenciální oleje, o kterých přednášela lékařka Pavla Rozínková. Podle ní jsou neoddělitelnou složkou celostní medicíny a postupně se stávají hlavní léčebnou složkou na mnoha klinikách po celém světě. Kromě krásné vůně pak mezi skvělé vlastnosti olejů patří také jejich vysoká účinnost, šetrnost a nízká cena.
Mateřství a sexualita – patří k sobě?
V neposlední řadě bylo několik přednášek věnováno oblasti mateřství, intimity a sexuality. O tématu sexuálních fantazií a orgasmu mluvila Lucie Krejčová. „Muži jsou velice zaměření na novost a pestrost, takže je pro ně vzrušující široká škála žen, která se jim v sexuální fantazii objevuje. Ženy si naproti tomu velmi často představují svého partnera nebo někoho, kdo je opravdu silně sexuálně přitahuje, a tato fantazie jim vydrží poměrně dlouho,“ přiblížila rozdíly.
Následně Krejčová téma více rozvinula v diskuzi o intimitě a sexu s lektorkou a průvodkyní v oblasti intimity a vztahů Ivou Karáskovou. Společně se věnovaly například intimitě po porodu. „Porod je pro ženu největší přechodový rituál, jaký může v životě zažít. Od toho se pak odvíjí to, co žena následně prožívá,“ řekla Karásková.
Oblast související s mateřstvím následně rozebrali také další hosté. O prenatálním screeningu mluvila vedoucí lékařka Centra lékařské genetiky SPADIA Kateřina Kyselová, o tom, že i máma po porodu se potřebuje cítit krásná pak přednášel chirurg Matúš Baran.
Cvičení a workshopy
Kromě přednášek se mohly zúčastněné ženy zapojit také do společných aktivit na protažení či rozpohybování těla. Libor Mattuš si pro zájemkyně připravil například workshop Správné dýchání, ve kterém si zájemkyně vyzkoušely různé dechové techniky a vysvětlil také třeba význam zadržování dechu. „Zádrž dechu přináší do organismu klid. Zádrž dechu ve výdechu vás dokáže skvěle uzemnit, takže pokud jste v situaci, kdy cítíte tendenci na někoho začít křičet, už jen to, že vydechnete a na tři až pět vteřin zadržíte dech, vás dostane do úplně jiného naladění,“ dodal.
Řada doplňkových aktivit se pak konala v takzvané Expo zóně. Slovenská herečka a spisovatelka Vlastina Svátková zde například měla autogramiádu svých knih, tanečnice Martina Hamáčková si pak se ženami zacvičila Hula hoop, cvičení, ve kterém získala i mezinárodní ocenění.
Po Praze dorazí konference do Brna
Vůbec první konferenci Pre zdravie ženy uspořádala před čtyřmi lety v Bratislavě. Následně uskutečnily setkání také v Česku. Letos se po povedené akci v Praze již nyní můžete těšit na konferenci v Brně, která se zde uskuteční 24. září: https://prozdravizeny.cz/konference-brno-2022/