Hlavní Zdraví Chcete si zachovat mentální zdraví a udržovat se v pohybu? Pak vsaďte na kvalitní boty.

Chcete si zachovat mentální zdraví a udržovat se v pohybu? Pak vsaďte na kvalitní boty.

by redakce
Běhání pro lepší mentální zdraví

Pokud se zajímáte o fitness, jistě jste si všimli, že se neustále nabízí nové trendy sportovního oblečení a bot. Ty přicházejí a odcházejí a je jisté, že každý chce jít s módou. Také ale musíme vědět, že kvalita tenisek, ve kterých běháme a každý den chodíme, má vliv na vaše zdraví.

Nicméně, v tomto článku se zaměříme na zdraví a ne na nejnovější nabídku běžecké kolekce. Víte, kolik existuje přínosů ze sportu jako je běhání? Nemusíte běhat rychle jako Usain Bolt a ani dálkové běhy na 50 km.

Existuje například jogging, u kterého máte tělo v přirozené poloze a běžíte svým tempem. Je to skvělé cardio, rozproudíte krev v žilách a pročistíte hlavu. K běhání jsou ale velmi důležité správné běžecké boty, takže vybírejte pečlivě.

Běhání pro lepší mentální zdraví

Určitě ve svém okolí registrujete čím dál více témat na problematiku ohledně mentálního zdraví. Nejsou to jen plané výhružky, ale realita, která nás čeká, pokud se nezačneme pohybovat. Běhání má obrovský vliv na tělesné i duševní zdraví.

Při intenzivním běžeckém tréninku se v našem mozku zvyšuje hladina endorfinů, hormony štěstí. Ten má dopad na naše vnímání a náladu. Jsme spokojenější, šťastnější a věci vidíme pozitivně. V organismu se vytvářejí i další hormony štěstí, které nám pomáhají k dosažení mentální, resp. psychické pohody – serotonin a dopamin.

Vyberte si správnou běžeckou obuv

Pokud se zaměříte na běhání, pak je důležité, aby vám tenisky poskytli pohodlí a aby byla noha správně fixovaná. Dobrá stabilita ovlivňuje jakýkoliv sportovní výkon. Dále nezapomínejte na aktivní odpružení, díky kterému budete mít více energie. Široký výběr bot vám poskytují stránky Flexdog, kde najdete kvalitu za přiměřenou cenu.

Tipy, jak vybrat vhodné boty pro zdraví nohou

Zde je několik rad, které vám pomohou s výběrem vhodných bot (na běh i chůzi), které nebudou vést k problémům nebo k deformaci nohou a chodidel:

  1. Ujistěte se, že máte dostatek místa pro prsty – nedochází tak ke vzniku vbočeného palce, k odírání nohou nebo k otlakům a puchýřům (čas léčení bývá někdy až 3 týdny). Třeba takové Vans old skool jsou vynikajícím prostředkem pro chůzi.
  2. Vybírejte boty s pevnou patou, která odpovídá anatomii jejího tvaru a s tvarovanou klenbou – prevence před plochýma nohama.
  3. Maximální výška podpatku u bot určených k celodennímu nošení by neměla přesahovat 30 mm, u dětí je to max. 5 mm.
  4. Bota by měla být dostatečně ohebná a přizpůsobivá, abyste nohu nepřetěžovali – může dojít ke vzniku kostních výrůstků, např. dvojitá pata nebo kladívkový prst.
  5. Ideálním materiálem je kůže nebo prodyšná textilie (klasické bílé nebo černé tenisky jsou základ). Syntetické materiály se nedokážou přizpůsobit tvaru nohy.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.