Hlavní Nemoci a jejich léčba Homeopatie a homeopatika – nová léčební metoda i u nás?

Homeopatie a homeopatika – nová léčební metoda i u nás?

by Martin Balko

Homeopatie je ve světě známou a také uznávanou léčebnou metodou. Na její účinky se spoléhá stále více lidí, jen v České republice má s homeopatiky zkušenosti téměř 40% lidí. I když jde jen o doplňkovou léčbu, její účinky na podporu zdraví jsou prokazatelné. V prospěch homeopatik mluví i fakt, že nemají žádné vedlejší účinky. Co je homeopatie, jak fungují homeopatika a proč i samotní lékaři doporučují homeopatii jako podpůrnou léčbu?

Historie homeopatie

Similia Simibilus Curantur alias podobné se léčí podobným je prvním a základním principem homeopatie. Tato alternativní medicína se dostává do pozornosti veřejnosti již několik let, nejde ale o žádnou novinku. Ve světě je homeopatie známa už minimálně dvě stě let. V současnosti se již homeopatie jako léčebná metoda používá po celém světě.

Za zakladatele homeopatie se považuje německý lékař S. Hahnemann (1755 – 1843), který se věnoval roky farmaceutickým výzkumům a chemickým pokusům. Nakonec se mu podařilo zformulovat homeopatické principy, které fungují doposud.

Tělo se dokáže vyléčit samé

Pravdou je, že lidský organismus se dokáže vyléčit sám. Někdy ale organismus potřebuje „postrčení“ aby mohl spustit samoléčící mechanismy a přesně toto „pošoupnutí“ mohou zajistit homeopatika.

Základním principem homeopatie je „podobné se léčí podobným“ a na tomto principu fungují i homeopatika. Po jejich užití vyvolají ve zdravém organismu symptomy podobné, jako byste byli nemocní. Váš organismus následně začne na základě symptomů spouštět léčící mechanismy. Pokud jste ale symptomy už máte, tím, že užijete homeopatika, spustíte v organismu samoléčící proces a podpoříte jeho obranyschopnost. Díky tomu je lidský organismus schopen vyléčit se sám.

Léky versus homeopatika

Rozdíl mezi klasickými léky a homeopatiky je hlavně v množství aktivních látek (léčiv). Homeopatika obsahují minimální, téměř až neměřitelné množství aktivní látky. I když je toto množství opravdu malé, stačí k tomu, aby podpořilo obranyschopnost organismu a spustilo ozdravovací procesy.

Homeopatika se vyrábějí pouze z přírodních složek. Neobsahují žádné umělé a syntetické složky. Mezi vysoce kvalitní homeopatika patří také přípravky od společnosti BOIRON, která je největším výrobcem těchto přípravků na světě. S výrobou homeopatik má tato společnost více než stoleté zkušenosti, používá jen prvotřídní suroviny a kontroluje celý proces výroby.

Homeopatika jsou díky nízké koncentraci účinné látky a přírodnímu složení vhodná pro všechny, jak pro děti, tak i pro seniory. Jsou vhodné i pro těhotné a kojící ženy. Na rozdíl od léků homeopatika nezpůsobují závislost a dosud nejsou známy žádné nežádoucí účinky.

Léčba homeopatiky

I když se homeopatika dají koupit v lékárnách bez předpisu, jistě byste je neměli užívat svévolně. Dříve, než po některých sáhnete, měli byste navštívit homeopata, který se bude zajímat o váš celkový zdravotní stav, rodinnou anamnézu a na základě zjištění vám doporučí nejvhodnější přípravek.

Homeopatika se užívají k léčbě široké škály zdravotních problémů, včetně některých chronických onemocnění. Lidé nejčastěji sahají po homeopatikách, pokud je trápí

• alergie (převážně potravinové alergie)
migréna, bolesti hlavy
• deprese, stres, pocit úzkosti
• revmatoidní artritida
• chronický únavový syndrom
• nevolnost
nachlazení
• kašel
• zlepšení hojení ran

Účinkují homeopatika?

O účincích homeopatických léků se vedou stálé diskuse. Zatímco některé výzkumy jejich účinek potvrzují, další výzkumy tvrdí opak. První výzkumy v oblasti homeopatik začaly již před téměř dvěma sty lety. Zakladatel tohoto léčebného systému S. Hahnemann prokázal účinnost své léčby v r. 1813, kdy vypukla epidemie skvrnitého tyfu. Zatímco jiným lékařem zemřela asi třetina pacientů S. Hahnemanovi ze 183 pacientů umřela jen jedna starší žena.

Další experiment se týkal kůry z chininovníku. Jejím užíváním se u zdravých lidí objevily příznaky totožné s malarií, přičemž v té době byl chinin jediným lékem na malárii a dnes se řadí mezi nejdůležitější léky na tuto nemoc (podobné se léčí podobným).

Homeopatika a svět

Homeopatie a homeopatika zaujaly i vědce. V posledních letech se uskutečnily tisíce klinických studií a výzkumů, které se zaměřují na účinnost homeopatik. Jedna z nejrozsáhlejších studií, zhodnotila výsledky více než 800 francouzských všeobecných lékařů. Při léčbě 8559 pacientů se snížila spotřeba

antibiotik o 57% u pacientů s infekcí horních cest dýchacích
protizánětlivých léků o 46%
psychofarmak o 71% (léky k léčbě depresí, úzkosti, poruch spánku, …)

Homeopatika tak prokazatelně dokáží snížit spotřebu léků přičemž dosahují srovnatelných výsledků s klasickou léčbou. Jejich velkou výhodou je fakt, že nemají vedlejší negativní účinky na organismus a zbytečně tak nepoškozují zdraví.

WHO (Světová zdravotnická organizace) považuje tradiční a doplňkovou medicínu, mezi kterou patří i homeopatická léčba, za neodmyslitelnou součást zdravotní péče. Homeopatická léčbavám pomoci může, pořád ale jde o alternativní medicínu, která by v žádném případě neměla nahrazovat klasickou léčbu. Může ji ale výborně doplňovat. Užívání homeopatik byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Vzdělávání v oblasti homeopatie i pro lékaře

Homeopatie je stále více oblíbenější léčebnou metodou nejen u samotných pacientů, ale i u lékařů. Lékaři nezůstávají jen při možném doporučení homeopatie jako doplňkové léčby, ale mohou se v této oblasti i vzdělávat. Odborné vzdělání v klinické homeopatii v České republice zajišťuje pouze Homeopatická lékařská asociace (HLA). Jejich vzdělávací program absolvují každý rok desítky lékařů a lekárníků.

Autor: Redakce Akcnizeny.com

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.