Hlavní Zdraví KORONAVIRUS: Stres jako zabiják imunity

KORONAVIRUS: Stres jako zabiják imunity

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
KORONAVIRUS: Stres jako zabiják imunity

Nová mutace koronaviru plní v posledních dnech všechna média. Neustále čteme, sledujeme a posloucháme, jak raketovou rychlostí stoupá počet nakažených, jak se nemoc projevuje, jaká opatření nařizuje vláda… Na co se ale zapomíná je fakt, že koronavirus nepůsobí pouze na fyzické zdraví, ale v první řadě také na naši psychiku. Přitom dlouhodobý stres má negativní vliv na imunitu.

Pocit bezmoci a permanentní stres

Bude dost jídla? Nezůstanu odříznutý/á od světa? Co moje děti, nenakazí se? Nenakazím se já? Co bude dál? …
Lidem se v tuto chvíli honí hlavou miliony otázek. Bez odpovědi. Zatím totiž nejsou známy přesná fakta. Neví se, proč jej snáší nejhůře senioři a děti na něj reagují dobře. Nezačne virus dále mutovat? Zatím proti němu neexistuje lék a vše spočívá pouze v mírnění příznaků, ne v likvidaci viru jako takového.
Všichni se tak bojí o zdraví své a svých blízkých. Obávají se nákazy i smrti. K tomu jsou nuceni ze dne na den řešit nové situace – izolaci, nošení roušek, zhoršené pracovní podmínky a mnoho dalšího. To jim rozhodně na psychické pohodě nepřidá.

Imunita v ohrožení

Dlouhodobý stres nás vyčerpává fyzicky i psychicky. Pokud neventilujete své negativní pocity, projeví se dříve či později ve formě nemoci. Imunitní systém je kvůli stresu výrazně oslaben. A snížená imunita je živnou půdou nejen pro koronavirus.
Kolik stresu dokážeme unést? (Škála Holmese a Raheho)

Psychologové Holmes a Rahe se dlouhodobě zabývali souvislostmi mezi stresem a rizikem onemocnění. Vytvořili tabulku několika náročných životních událostí a každé z nich přiřadili určitou hodnotu stresu. Například rozvod má hodnotu 73, odchod do penze 45, Vánoce 12 a svatba dokonce 50.

Sečteme-li hodnoty všech událostí, se kterými jsme se potýkali v posledních 12 měsících dostaneme jakousi hodnotu stresu, který na nás působí. Varovná je již hodnota nad 150 bodů.

Situace Hodnota stresu
Vlastní zranění nebo nemoc 53
Onemocnění rodinného příslušníka 44
Změna náplně práce 29
Změna životních podmínek 25
Změna osobních zvyků 24
Změna společenských aktivit 18

Vybereme-li z tabulky položky, které souvisejí s momentální situací okolo koronaviru (tedy se samotným šířením viru a současnými preventivními opatřeními) – dostáváme se již na poměrně vysoké číslo 193. A to zde nezapočítáváme další drobné stresové situace jako hádky s partnerem, problémy s dětmi atd…

Strach z naprosté izolace

V tuto chvíli převládá u všech zejména obava z karantény v pravém slova smyslu. Zatím je rozhodnuto „pouze“ o omezení pohybu osob, jsou vymezena pravidla, kam můžete cestovat a jak se chovat. Doporučuje se zdržovat především doma, ale lze si také vyjít na procházku, pokud nebudete vytvářet skupiny s jinými lidmi a budete chráněni rouškou. I přesto se mnozí potýkají se strachem z toho, že by mohl skončit naprosto odříznuti od světa, bez možnosti překročit práh svého domu. Pomyslná hranice mezi psychickou nepohodou a úzkostmi či jinými psychickými problémy je opravdu velice tenká.

Online psychologická poradna Mojra.cz – pomoc a podpora v době pandemie

I když je to těžké, nezapomínejte v současné situaci také na své psychické zdraví. Mimo jiné je psychická pohoda jedním z preventivních kroků k posílení imunity a boji proti koronaviru.

Mojra.cz nabízí konzultace z pohodlí domova prostřednictvím hovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefonicky i emailem.

Kdo může online psychologické poradenství využít?

• Lidé v karanténě. Jelikož konzultace probíhají online, není potřeba za psychologem nikam dojíždět a karanténa tak nebude porušena. Mojra.cz si uvědomuje, jak náročná nedobrovolná izolace může být a momentálně všem, kterým byla karanténa nařízena, nabízí na psychologickou konzultaci slevu.

• Češi v zahraničí. Jak už bylo napsáno výše – stres a panika se šíří celým světem a nevyhýbají se tedy ani českým občanům v zahraničí. I pro ně může být online konzultace s psychologem přínosem. Především proto, že se jim dostane psychologické péče v rodném jazyce.

• Všichni, kteří vnímají silný strach a paniku. Ať už se bojíte o sebe nebo své blízké, zažíváte silné pocity úzkosti a bezmoci nebo jste se nechali strhnout panikou svého okolí – i vy můžete kontaktovat psychologa.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.