Kdy vyhledat psychologickou pomoc a jak se k psychologovi dostat?

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace 4 minutes read
Kdy vyhledat psychologickou pomoc a jak se k psychologovi dostat?

Uspěchaná doba, kolotoč povinností, stereotyp. Dennodenně jsme nuceni se vypořádat s problémy, které nám padají pod nohy jako větve. Někdy se nám podaří je překročit a jít dál, jindy o tyto pomyslné klacky zakopneme, spadneme a nedokážeme je obejít, aniž bychom si nezpůsobili těžké šrámy. Potřebujeme pomocnou ruku, někoho, kdo nás dokáže zvednout ze země a ukáže nám správný směr, kterým se máme vydat.

O pomoc si však musíme sami říct, protože jsme se s léty naučili problémy mistrně skrývat, život je trochu divadlo, kde každý z nás hraje svou roli. Odvážit se řešit i tu sebemenší krizi je prvním krokem k obnovení psychické pohody. Nápomocni mohou být kamarádi, na které se také většinou obracíme o radu, avšak pozor na jednu zásadní věc, a to zaujatost. Přátelé se nikdy nebudou schopni oprostit od určité emoční vazby, která jim hodnocení situace značně zkomplikuje. Proto je opravdu vhodné vyhledat někoho, kdo vám poradí i s banálním problémem s nadhledem.

Když radí psycholog…

V první řadě je namístě si vyjasnit pojmy psycholog a psychiatr. Kdo je kdo? Jednoduše řečeno psychiatr je doktor v medicínském slova smyslu, snaží se psychické problémy vyléčit prostřednictvím těla, předepisuje léky. Psycholog se zaměřuje výhradně na léčbu duše, léky nepředepisuje, respektive ani nemůže předepsat, jelikož není lékařem jako takovým. Psychologie je oborem, který se studuje na filozofické fakultě, což samozřejmě neznevažuje hodnotu této profese. Psychologové kromě jiného absolvují různá terapeutická cvičení, neustále se rozvíjí a učí se novým možnostem, jak vyléčit psychiku bez nutnosti užívat léky (samozřejmě v případě, kdy nejde o některou z vážných duševních poruch, kde léčba bez medikace není možná).

Problémy, které psycholog řeší:

  • náhlé životní změny a krize
  • pracovní problémy (šikana na pracovišti, syndrom vyhoření…)
  • partnerské a manželské problémy
  • podpůrná psychoterapie při léčbě závislostí a vážných psychických poruch
  • různé osobnostní problémy (úzkosti, deprese, nízké sebevědomí a vše, co narušuje vaše psychické pohodlí)

Jak poznat dobrého psychologa:

  • klientovi naslouchá, reaguje na jeho sdělení
  • neodsuzuje, ale snaží se klienta pochopit
  • nepoužívá nesrozumitelné/odborné termíny, pokud to není opravdu nutné
  • klientovi vše vysvětlí a ujistí se, že mu porozuměl
  • hledá různé možnosti terapie a řešení, které bude klientovi nejvíce vyhovovat
  • zajímá se o klientovy úspěchy, ocení jeho snahu
  • má široký přehled, neustále rozvíjí své znalosti
  • nediagnostikuje pouze na základě různých psychotestů
  • nepomlouvá ostatní psychology, nemá problém klientovi doporučit návštěvu jiného psychologa, který se problémem aktivně zabývá apod.

Průběh psychoterapie:

Velkým strašákem pro lidi je nevědomost, neumí si představit, co od konzultace s psychologem očekávat, představují si výslech jako na policejní stanici. Opravdu se není čeho bát, první sezení může být možná trochu nepříjemné, protože se o vás psycholog bude snažit zjistit co nejvíce informací, může zabřednout i do intimní oblasti vašeho života atd., ale vše dělá jen proto, aby se dobral podstaty vašeho problému. Nebojte se psychologovi dát zpětnou vazbu, jestliže vám jeho přístup nevyhovoval, nebo jste něčemu nerozuměli je na něm, aby to napravil. Psycholog by vám měl sedět jako dobře padnoucí boty, protože vás bude nejspíše provázet celý život, bude tím, na koho se v případě nutnosti obrátíte pro radu. Jakmile nejste s psychologem spokojeni, terapie nikam nespěje a máte pocit, že z vás pouze ždíme peníze, jděte jinam. Avšak pozor na velmi rozšířený mýtus, psycholog totiž není tím, kdo za vás problémy vyřeší, on vám „pouze“ pomůže najít jejich příčinu a nabídne různé možnosti řešení. V konečném důsledku jste to vy, kdo bude muset problém překonat, jedině tak se totiž naučíte řešit různé nepříjemné životní situace a předcházet jim.

Jak vyhledat pomoc psychologa

Jakmile se rozhodnete začít své problémy řešit je namístě otázka, kde dobrého psychologa najít? Většinou dáte na doporučení známých, případně praktického lékaře. Nebo si zvolíte nejjednodušší a nejrychlejší způsob – hledání na internetu, kde je nabídka soukromých psychologických ordinací opravdu pestrá. Pozor si však dejte na hodnocení, je dobré zjistit si z dostupných recenzí, zda vámi vybraný psycholog dosahuje požadované kvalifikace, jak s ním jsou klienti spokojeni atd.

Jestliže nechcete za konzultaci nic platit, máte možnost využít služeb psychologa hrazeného ze zdravotního pojištění. U něj se však opravdu dlouho načekáte, protože jejich ordinace jsou přeplněné k prasknutí. Soukromé psychologické poradny pak mají termíny volnější, ale i tak bývá pravidlem, že čekací doba na konzultaci je několik týdnů. Pokud se nebráníte novým možnostem a chcete získat odbornou pomoc v opravdu krátké době, nejlépe ihned, můžete si objednat konzultaci v online psychologické poradně Mojra.cz, která poskytuje terapii na dálku prostřednictvím videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber, telefonicky nebo emailem. Nespornou výhodou online poradenství je úspora času, naprostá diskrétnost, minimální čekací lhůty, a co je hlavní, nemusíte nikam složitě dojíždět, terapie probíhá z pohodlí vašeho domova.

Pokud se rozhodnete pro online konzultaci s některým z psychologů poradny Mojra.cz, vždy se setkáte s profesionálním přístupem. Konzultaci si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz, která podporuje i mobilní verzi, tudíž máte psychologa v podstatě na dosah ruky, kdykoli a odkudkoli.

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.