Hlavní Zdraví Jaké výhody a nevýhody má nošení roušek a jak se o ně starat?

Jaké výhody a nevýhody má nošení roušek a jak se o ně starat?

by redakce
Jaké výhody a nevýhody má nošení roušek a jak se o ně starat?

Rok 2020 už je kompletně za námi. Sám o sobě byl již skoro od samého začátku velice specifický. I přestože ta doba byla pro většinu z nás hodně náročná, jistě každému rok 2020 přinesl i něco dobrého. Nicméně právě kvůli téhle specifické době, která stále přetrvává se rozmohla móda nošení roušek. Mezi všemi firmami, napříč odvětvím, to bylo veliké “boom”. Snad každá firma začala vyrábět roušky se svou značkou. A i přesto jich bylo nedostatek a my se jako stát semkli a začali šít roušky doma. Ale postupem času se naše společnost rozdělila na dva tábory: nosiči a odpůrci. Jaké má nošení roušek výhody a co nás naopak jistě všechny obtěžuje? A umíte s rouškou opravdu správně zacházet?

Ať už patříte k nosičům nebo odpůrcům, jistě proto máte dobrý důvod. Při nošení roušek je důležité si uvědomit, že si ji nenasazujete kvůli sobě. Ale především kvůli vašemu okolí, vašim blízkým a hlavně kvůli rizikovým skupinám. Jak jistě víte, tato nemoc se u každého člověka projevuje jinak, a přestože se cítíte zcela zdraví, nemusí tomu tak být. Může se z vás stát pouhý přenašeč.

Proto bychom všichni měli dělat maximum pro ochranu okolí. I vy se můžete dostat do situace, kdy pro vás tato nemoc bude představovat strašáka (např. těhotenství), a proto se snažte chovat ke svému okolí tak, jak chcete aby se okolí chovalo k vám. Je třeba se vzájemně respektovat. Ať už respektovat něčí odpor k nošení roušek, tak i strach jiných z potencionálního nakažení.

Má nošení roušek vůbec nějaké výhody?

I když se to někomu z vás nezdá, nošení roušek představuje řadu výhod. Dokonce jsou klíčové k tomu, aby nošení roušek dávalo smysl. Doktoři při operacích také jistě nenosí roušky bezdůvodně, ale protože musí udělat vše pro zdraví pacienta. To stejné platí pro nás.

Výhody:

  • chrání před kontaktem s kapénkami, které se přenášejí vzduchem díky kašlání, kýchání, ale i pouhému dýchání,
  • zabraňují zbytečnému dotýkání obličeje,
  • v zimě zahřívají obličej (ano, i toto někteří lidé považují za benefit při nošení).

Ten první bod je jistě ten nejdůležitější. Ale všem je vám určitě známá věta: “ Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.” Hlavní význam je v tom, že tyto ochranné pomůcky jsou nejúčinnější jen v případě ochrany okolí. Především respirátory chrání hlavně před vydechnutím již zmíněných kapének do ovzduší. Samozřejmě čím propracovanější respirátor, tím vyšší ochrana.

Někdo za výhodu dokonce může považovat i to, že taková unikátní ochranná rouška může posloužit dokonce i jako originální dárek.

Má nošení roušek i nevýhody?

Každý, kdo na ústech někdy roušku měl, dokáže si představit řadu věcí, která ho obtěžovala. Tyto věci jsou ale velice individuální a každé tělo na roušku reaguje jinak.

Nevýhody:

  • zhoršená možnost dýchání,
  • nepříznivá reakce pokožky (vyrážky, ekzémy,..),
  • finanční náklady (v případě používání jednorázových roušek, představuje správné nošení i velký zásah do vašeho rozpočtu),
  • paměť (snad každý z nás si při odchodu z domu někdy uvědomil, že s sebou nemá roušku a musel se pro ni vracet).

Jak s rouškou správně zacházet?

Nasazení

Před nasazením roušky byste měli mít řádně umyté ruce vodou a mýdlem. Snažte se dotýkat pouze gumiček či šňůrek na zavazování, abyste si bakterie a viry nezanesli pod roušku. Přiložte si roušku na tvář a zavažte nebo zahákněte za uši. Po té, co máte roušku nasazenou a srovnanou tak, aby vám okraje neodstávaly, můžete ohnout proužek na nose, který vám roušku vytvaruje tak, aby vzduch neunikal kolem nosu do oblasti očí.

Jestliže jste roušku nasadili správně, měla by vám zakrývat bradu, ústa i nos.

Sundání

Nezáleží na tom, jestli máte doma ušitou roušku, jednorázovou či respirátor, při sundávání se dotýkejte pouze šňůrek na zavazování nebo gumiček. Především se vyhýbejte kontaktu s částí, která filtruje vzduch. A vždy si po sundání umyjte ruce.

Opětovné použití

Pokud nosíte jednorázové roušky, tak už název napovídá, že byste je po použití měli ihned vyhodit. Navíc tyto roušky by se správně měli nosit zhruba pouze 2 hodiny, poté jsou již neúčinné.

Pokud ovšem vlastníte látkové roušky, dají se použít opětovně. Je důležité je ale správně sterilizovat. Roušku vyperte při teplotě alespoň 60 stupňů a přežehlete. Můžete i vyvařit v hrnci na sporáku (hrnec ale nepoužívejte na běžné vaření, vyřaďte si jeden pouze na roušky).

A nakonec nějaký dobrý tip

Každá rouška při používání dechem vlhne. Proto je dobré vytvořit si “filtr.” Můžete použít klasický papírový kapesník, který se dá během dne podle potřeby vyměňovat. Vlhkost je nežádoucí hlavně kvůli tomu, že rouška potom ztrácí svou funkčnost.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.