Hlavní Zdraví Víte, co je to homeopatie a homeopatika? Fungují nebo ne?

Víte, co je to homeopatie a homeopatika? Fungují nebo ne?

by redakce
Víte, co je to homeopatie a homeopatika? Fungují nebo ne?

V našem životě může nastat nespočet situací, kdy se spoléháme na lékaře a vyspělou medicínu. Ale každé tělo je originál a neplatí pro něj stejné pravidla jako pro ostatní. Vezměte si třeba bolest hlavy, někdo si vezme brufen, druhý ibalgin, třetí ibuprofen a ten čtvrtý si uvaří čaj a jde bolest zaspat. Proto je důležité poslouchat především svoje tělo, co potřebuje a co mu dělá dobře. Přestože jde medicína stále dopředu, někteří lidé se jí snaží vyhýbat a zkouší různé alternativy a na doktory se obrací jako na poslední možnost. Naopak jsou lidé, kteří vyhledávají různé alternativy v případě, že u nich klasický medicína selže. Proto jsme se rozhodli blíže vás seznámit s pojmem homeopatie. Možná vám tento článek pomůže rozhodnout se, co zvolit při vašich možných budoucích zdravotních obtížích.

Co je homeopatie?

“Nemoci lidí nejsou způsobeny žádnými látkami, žádnou chorobnou materií nemoci, ale jsou pouze narušením duchovní síly oživující lidské tělo.” – Samuel Hahnemann (zakladatel homeopatie)

Určitě jste již někdy slyšeli pojem “alternativní medicína.” Přesně do této kategorie můžeme homeopatii zařadit. Homeopatie je známá především komplexním pohledem na zdraví. To znamená, že na pacienta a jeho symptomy nahlíží jako na celek, a poté je i jako celek léčen. Léčba probíhá pomocí vysoce zředěných látek, navíc využívá především přírodní látky (rostliny, minerály, živočišné produkty). Tyto látky ve vyšší dávce u zdravého člověka dokáží vyvolat příznaky podobné těm, které má daná nemoc. A pokud se následně v malých dávkách podávají nemocnému člověku, dokáží ho vyléčit.

Léčba pomocí homeopatie je založena na:

  • léčba podobného podobným,
  • velice malé dávkování,
  • metody a léčiva jsou zvoleny na základě příznaků bez zkoumání patologických procesů,
  • účinky jsou zkoumány a testovány na zdravých lidech (na nemocných se nedají rozlišit od symptomů nemoci),
  • většinou se podává jednorázově (opakovaně pouze při navrácení příznaků),
  • látky jsou podávány v jednoduchém stavu (žádné složité směsi),
  • účinek se zvyšuje protřepáváním (nestačí pouze rozpuštění).

Jak již vyplývá z citátu Hahnemanna, v homeopatii je nemoc považována za následek narušení životní síly. Proto má tato medicína životní sílu stimulovat.

Co jsou homeopatika?

Homeopatika jsou látky, které jsou využívány při léčení touto alternativní metodou. Jsou speciálně připravená a upravená a mají vliv na funkční poruchy organismu, navíc podporují vlastní obranyschopnost. Toto přispívá k té nejlepší prevenci proti dalším onemocněním.

Homeopatika jsou připravovány z rostlinných živočišných a minerálních látek. Jsou ředěné ve velice slabých dávkách. Výhodou homeopatik je, že nejsou znám vedlejší účinky a mohou je užívat dokonce i děti nebo kojící i těhotné ženy. Navíc nejsou v kontroverzi s klasickými léky a můžou se užívat zároveň.

Tyto látky můžete nalézt ve formě granulí, tablet, globulí, sirupů nebo mastí. Nejčastější užívání je orální. Doporučuje se užívat půl hodiny po jídle nebo čtvrt hodiny před jídlem, lék se vám rozpustí v ústech. Je dobré při užívání nemít v ústech výraznou chuť (káva, mentol,..)

Opravdu to funguje?

Na tuto otázku je bohužel velice obtížné odpovědět. Jak již bylo řečeno, každé lidské tělo je unikát a vyžaduje něco jiného. Nic v tomto směru, a především medicínu, ať už je jakákoliv, nelze zobecňovat.

Proto se snažte naslouchat svému tělu. Jestliže máte pocit, že klasická medicína nestačí, můžete samozřejmě vyzkoušet i jiné alternativy. Důležité ale je, nedělat to, co se vašemu organizmu příčí.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.