Hlavní Zdraví Jaké jsou zdravotně nezávadné hračky a na co si dávat pozor?

Jaké jsou zdravotně nezávadné hračky a na co si dávat pozor?

by redakce
Jaké jsou zdravotně nezávadné hračky a na co si dávat pozor?

Děti jsou naše největší radost, ale také starost. Dáváme jim, vše co jim na očích vidíme a kolikrát nás ani nenapadne, zda je to správně. Dnešní době přikládáme jedno velké plus a to, že společnost čím dál více přemýšlí nad následky a nad tím, jaký vliv mají různé látky na lidský organismus. Pokud se jedná o naše malé ratolesti je obzvláště důležité vědět, jaké látky jsou zdraví nebezpečné, a které hračky vaše dítě naopak neohrozí.

Zdravotně nezávadné hračky

Hračky pro děti představují nejen zábavu, ale také mnoho zkušeností, byť to tak na první pohled nevypadá. Plní důležitou roli při výchově i dospívání. Nejenže rozvíjí jeho psychické a motorické dovednosti, ale také podporují rozvoj pozornosti a vytrvalosti.

V dřívější době se hračky vyráběly z přírodních materiálů jako je dřevo, bavlna, sláma nebo i hlína. Každá holčička určitě měla dřevěný domeček pro panenky, a pokud ne, tak o něm stoprocentně snila.
Ale postupem času se hračky vyvíjely a ve 20. století se trh hraček rozšířil a to především díky masové výrobě. Dnes už najdete hračky různých barev, tvarů a materiálů. Proto při výběru hraček buďte obezřetní. Všechna miminka a batolata nezkoumají očima ani rukama, nýbrž ústy. Vše co najdou musí ochutnat. Proto je dobré myslet na takovéto situace i při koupi.

Co by neměly obsahovat zdravotně nezávadné hračky?

  • kadmium (Nejčastěji se hromadí v játrech a ledvinách. V těle zůstává velice dlouhou dobu a může poškozovat orgány i kosti.),
  • PVC = vinyl (Může vyvolávat astma, poruchy učení, rakovinu prsou nebo reprodukční problémy.),
  • olovo (Ovlivňuje nervový systém člověka. Může vyvolat slabost, vyšší krevní tlak, anémii nebo dokonce poškození mozku a ledvin. Většinou se nachází v barvách.),
  • formaldehyd (Je to karcinogenní látka. Způsobuje podráždění pokožky, očí nebo dýchacích cest.),
  • BPA (Má negativní účinky na reprodukci a vývoj.),
  • ftaláty (Asi nejčastěji používaná chemická látka, která má velice negativní účinky na člověka. Může ovlivnit reprodukci, vývoj a dokonce může být důvodem i poškození ledvin a jater. Nejenže se nachází v plastech, barvách, kosmetiky, dřevě nebo lékařském materiálu, dokonce na ni můžeme narazit i v potravinách, pitné vodě či vnitřním vzduchu. Používá se pro zvýšení poddajnosti a flexibilitě materiálu, proto pokud narazíte na hračku z měkkého plastu, pečlivě si zkontrolujte, zda je opravdu zdravotně nezávadná.),
  • Polybromovaný difenylether = dekaBDE (Je využíván jako zpomalovač hoření. Může způsobit rakovinu, poškození jater, štítné žlázy nebo poruchy chování. Setkat se s ním můžete i doma, například v prachu.),
  • 1,2,5,6,9,10-Hexabromocylkododekán = HBCD = (Další látka, která má zpomalovat hoření. Má podobné účinky i výskyt jako dekaBDE.)

Jak tedy vybrat tu nejvhodnější hračku?

Pokud chcete pro vaše dítě tu nejšetrnější hračku, vyhraďte si na výběr dostatek času. Ať už jdete kupovat elektrické autíčko nebo stavebnici, vždy čtěte složení výrobku. Pokud chcete mít jistotu, dejte přednost výrobcům z evropského trhu nebo těm, které máte vyzkoušené. Samozřejmě nezapomeňte čas od času shlédnout novinky v tomto tématu. Informovanost je to nejdůležitější při našem rozhodování a doba se neustále mění.

Obecně platí, že je lepší dávat přednost přírodním materiálům. Jestliže ve výběru vyhrajou dřevěné hračky, prostudujte si, zda jsou chemicky ošetřené a čím. A nezapomeňte ani na možnost zadrhnutí třísky. Dalším přírodním materiálem je textil, takovou hračku před použitím vyperte a vyvětrejte. Ani u těchto hraček nezapomeňte zkontrolovat použité chemické látky, protože i zde se můžou objevit takové (např. bromované zpomalovače hoření), které vašemu dítěti mohou uškodit. Pokud to jde, je lepší se vyhnout hračkám z PVC. Pokud se ale daná hračka vyrábí pouze z plastu, je zde velice příjemná a šetrnější alternativa a tou je bioplast.

Při výběru také sledujte důvěryhodné označení bezpečných hraček. Takovým označením je například CE. To znamená, že jeho vlastnosti jsou v souladu s evropskými směrnicemi a tyto hračky by tedy měly být zdravotně nezávadné. Další loga jsou například: Správná hračka, Bezpečná a kvalitní hračka a Bezpečné hračky. Pokud takové označení na hračce objevíte, můžete obavy hodit za hlavu a udělat vašim ratolestem radost.

Nakonec něco na zamyšlení. Čím je dítě starší, tím je důležitější správný výběr hraček. Jak již bylo řečeno, hračky nemají sloužit jen pro zábavu, abyste měli od dětí klid. Hračky především rozvíjejí osobnost dítěte. Mají vliv na mnoho faktorů jako je vytrvalost, přemýšlivost, manuální zručnost, nebo i třeba umění přijmout prohru se ctí. I když nám doba nabízí spousty elektronických vymožeností a existuje nespočet videoher, kterými se děti zabaví klidně na celý den, zeptejte se sami sebe: “Opravdu je to to, co pro své dítě chci?” Pokuste se své děti každou hrou něco naučit. Ať už je to stavebnice, desková hra nebo klasické dřevěné kostky, všechny tyto hry dají vašemu dítěti víc, než byste očekávali.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.