Hlavní Zdraví Jak vybavit kuchyni s ohledem na zdraví?

Jak vybavit kuchyni s ohledem na zdraví?

by redakce
vaření v kuchyni by se dalo přirovnat k tomu, jako byste stáli na rušné křižovatce

Každý den se snažíte, aby vaše kuchyně byla čistá – dezinfikujete pracovní desku, dřez a ostatní plochy. Ideálně to uděláte každý večer a jdete spát s představou, že je vaše kuchyně čistá, a tudíž bez špatného vlivu na vaše zdraví. No tak my vás teď trochu vyvedeme z omylu. Jste připraveni na odhalení strašáků ve vaší kuchyni?

Zdravá kuchyně

Když se řekne zdravá kuchyně, většina z nás si představí zdravé vaření a ideálně složený jídelníček. Prostě a jednoduše to pro nás znamená zdravé vaření. Ale zdravá kuchyně může znamenat i něco jiného – zdravé vybavení kuchyně, které nebude mít negativní vliv na naše zdraví.

Věděli jste, že vaření v kuchyni by se dalo přirovnat k tomu, jako byste stáli na rušné křižovatce? Při vaření totiž kuchyně uvolňuje mnoho škodlivin a čím více máme v kuchyni nevhodných materiálů, tím vyšší je pak podíl těchto škodlivin.

Škodlivé látky vznikající při úpravě jídla

Vaření a dušení patří k nejméně škodlivým způsobům tepelné úpravy potravin. O smažení či fritování se to bohužel již říci nedá. Při smažení dosahujeme teploty až 180 °C a potraviny při takto vysokých teplotách vytváří karcinogenní látky (například heterocyklické aminy, polyaromatické uhlovodíky nebo akrylamid).

U pečení vznikají také karcinogenní látky (zejména akrylamid), ale ne v takovém množství jako při smažení. Při grilování pak dochází ke stejným procesům jako u pečení, ale navíc vznikají i polyaromatické uhlovodíky, z nichž některé jsou rakovinotvorné.

Škodlivé látky vznikající při úpravě jídla

Zdroj: Pexels.com

Nejčastější škodlivou látkou vznikající při vaření, respektive při přepalování jídla, je oxid uhelnatý. Tento plyn je bezbarvý a bez zápachu, a tedy jej nevnímáme. Pokud nedostatečně větráme, může nám vysoká koncentrace oxidu uhelnatého způsobit únavu, bolest hlavy či nevolnost.

Škodlivé látky ve vybavení kuchyně

Předchozí informace pro vás možná nebyly tak překvapující, protože to, že přepalování jídla není zdravé, se všeobecně ví. Co však možná překvapivé bude jsou některé materiály, které běžně v kuchyni používáme a které našemu zdraví škodí. Kde se nachází skrytá chemie v naší kuchyni?

Teflon je často používaný pro svou nepřilnavost. Jestliže jej ale rozpálíme na vysoké teploty nad 250 °C, dochází k jeho rozpadu a uvolňování. Tyto toxické chemikálie se pak dostávají do vzduchu i do jídla. Varování, že nesmíte na teflon používat ostré předměty, má také své odůvodnění, protože při poškození povrchu se může uvolňovat kyselina perfluoroktanová.

Tato kyselina se začne shromažďovat v našem těle a může způsobit rakovinu jater. Není určitě zapotřebí se těmto pánvím zcela vyhýbat, ale je třeba je užívat dle doporučení výrobce. Pokud teď zvažujete výměnu vaší pánve, přečtěte si více o výběru pánve a výhodách i nevýhodách jednotlivých materiálů.

Černé nádobí, lépe jej asi ani popsat nejde. Naběračky a další plastové černé pomůcky při vaření, které obsahují nylon. Při styku s potravinami o vysoké teplotě mohou uvolňovat primární aromatické aminy (PAA), které se řadí mezi alergeny i potenciální karcinogeny. Dle opatření EU z roku 2011 musí toto černé nádobí splňovat limity, ale je samozřejmě jasné, že nelze zkontrolovat vše. Je tedy lepší se tomuto nádobí zcela vyhnout a ideálně jej nahradit nádobím dřevěným nebo z nerez oceli.

Hliník je známý tím, že se se uvolňuje v malém množství do jídla. Opět tedy platí, že je lepší se nádobám z hliníku zcela vyhnout.

Ozdobné obrázky či glazury na skle či porcelánu mohou být velmi toxické, protože uvolňují kadmium a olovo.

Zpomalovače hoření se vyskytují v podstatě ve všem kolem nás. Tyto látky slouží ke zpomalení případného ohně, což je jistě skvělé. Ale zároveň se tyto látky mají tendenci vázat na jiné látky a mohou se tak dostat do našeho těla. Zde se hromadí v tkáních a mají negativní vliv na celý náš imunitní a hormonální systém. Zejména se váží na prach a jako prevenci se doporučuje udržovat kuchyni v čistotě a pravidelně utírat prach.

Čistící prostředky jsou v kuchyni velkými pomocníky, ale zároveň i našimi nepřáteli, pokud je nepoužíváme s mírou. Chemikálie mohou být zdravotně závadné, měli bychom tedy vybírat raději ty ekologické. Nebezpečné chemické látky v nich obsažené jsou na etiketě vždy vyznačeny, ale pro mnohé uživatele jsou jejich názvy neznámé a nepřehledné.

Rady a tipy pro zdravou kuchyni

Fotografie z Pixabay.com Pixabay License

Dětské a jiné láhve mívají dost často označení bez BPA. Tato látka je součástí právě těchto průhledných nádob a když se povrch poškodí, začne se tato látka uvolňovat do nápoje. BPA je karcinogenní a mutagenní látka, je tedy lépe se jí vyhýbat.

Ftaláty jsou změkčovače obsažené v PVC. Obsahují je například PVC podlahy, balené vody, omyvatelné ubrusy či sáčky na potraviny. Záleží vždy na typu ftalátů, ale všeobecně ftaláty mají špatný vliv na imunitu, hormonální systém a na naše orgány. U dětí mohou zhoršovat astma a alergie.

Rady a tipy pro zdravou kuchyni

Jak již bylo zmíněno, mělo by se v kuchyni co nejvíce větrat. Správně zvolená a výkonná digestoř nám poté skvěle doplní nebo dokonce nahradí větrání. Odsavač par má oproti větrání tu výhodu, že nevíří prach.

Místo PVC je vhodnější na podlahu použít přírodní materiály. Namísto lina, které je sice cenově dostupné a v mnoha ohledech praktické, je lepší volbou marmoleum. Jedná se o přírodní linoleum. Další vhodnou alternativou pro podlahu v kuchyni může být klasická dlažba.

V případě nábytku je pak zdravější (ale i dražší) variantou nábytek z masivu, který ve srovnání s lepeným nábytkem z dřevotřísky nebude uvolňovat do vzduchu formaldehyd. Dřevěné kuchyně mohou mít podobu klasické rustikální kuchyně ale mohou se pyšnit i moderním vzhledem.

Tip: Pokud novou kuchyni právě plánujete nebo uvažujete o změně, přečtěte si i více o tom, kolik nová kuchyně stojí. V článku je uveden i seznam jednotlivých položek, uděláte si tak lepší představu o tom, co všechno výměna obnáší.

Do módy se vrací také dřevěné nádobí, přičemž některé druhy dřeva mají antibakteriální vlastnosti. Např. velmi populární bambusové nádobí je odolné a nepropouští do sebe kyseliny. Když jsme u stolování, omyvatelný ubrus je sice praktičtější, ale z hlediska zdraví je dobré jej nahradit textilním.

A poslední vychytávka nakonec – květiny. Prosté řešení pro čistý vzduch. Odstraňují ze vzduchu zejména formaldehyd, ale i mnoho jiných škodlivých látek.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.