Jak funguje ketodieta?

by redakce
5 minutes read
Jak funguje ketodieta

Mnoho diet přišlo a opět odešlo v zapomnění. Toto však nelze říct o ketodietě, jejíž oblíbenost stále roste. Dieta je vyzkoušená a jako bonus – nevyžaduje pravidelné cvičení k tomu, abyste dosáhli žádaných výsledků.

Co to je ketodieta

Ketodieta je úprava jídelníčku z hlediska rozložení sacharidů, bílkovin a tuků. V běžném jídelníčku přijímáme živiny v takovém složení, že sacharidy tvoří 50-55 % příjmu. Při ketodietě naopak přijímáme z jídelníčku 60-70 % bílkovin a sacharidy snižujeme na minimum (15-20 %).

Pojďme si teď dát menší lekci o trávicím systému. Jakmile sníme jídlo bohaté na sacharidy, tělo jej štěpí na glukózu a ta je díky inzulínu rozváděna do celého těla. Nadbytečnou glukózu poté uloží do tukových zásob. A to je právě to, čemu se při ketodietě snažíme zamezit.

Když tělu odebereme sacharidy, donutíme ho sáhnout do jiného zdroje energie – našich tukových zásob. A teď se již dostáváme k názvu ketodieta. Jakmile tělo začne štěpit tuk, tak kromě glukózy vzniknou navíc ketonové látky, které chrání svalovou tkáň a utlumují pocit hladu. Tento proces se jmenuje ketóza a odtud název pro tuto dietu.

Začátky jsou těžké

Vaše tělo bylo zvyklé na určité procesy a vy ho nyní musíte naučit dělat to jinak. To samo o sobě bývá pro tělo šok. Při ketóze, které chcete docílit, se tělo může zpočátku trochu rozhodit. Je dobré o tom vědět a počítat s tím, abyste se nenechali hned zpočátku odradit. Co vás tedy může čekat?

  • únava
  • bolest hlavy
  • podrážděnost

Můžete si to představit jako když na vás leze chřipka. Důvodem je, že tělu vezmete způsob zásobování energií a tělo teď musí zareagovat a přejít na ketózu.

Nadbytečné ketony, které vznikají při ketóze, jsou vylučovány močí. Někdy ani to nestačí a jedinou další možností, jak je tělo může vyloučit, je prostřednictvím dechu. Lidé držící tuto dietu se tedy mohou setkat s kovovým zápachem z úst (lze jej přirovnat k pachu odlakovače na nehty).

Vzhledem ke snížení množství potravin bohatých na vlákniny se mohou objevit zácpa či žaludeční potíže.

Tyto potíže trvají po celou dobu, kdy si tělo zvyká na nový systém stravování. Doba trvání je tedy individuální.

Jídelníček při ketodietě

Fotografie z Pixabay.com Pixabay License

Jak začít s ketodietou?

Jako všechny diety, musí i ketodieta začít pevným rozhodnutím. Vzhledem k principu diety se musíte rozloučit s potravinami obsahujícími cukr. Dále pak vyřadíte z jídelníčku ovoce a luštěniny, které obsahují škrob. A pokud byste chtěli nahradit odpolední dortík sklenkou vína večer, tak máte také smůlu, protože alkohol je v ketodietě zakázaný. Dále je pak nutné vyřadit uzeniny.

Ve vašem jídelníčku naopak budou velkou část zabírat maso, mléčné výrobky a dále některé druhy semen, ořechů a zeleniny. Je však důležité si hlídat zároveň příjem tuků, proto potraviny s vysokým obsahem tuků zařazujeme do jídelníčku v rozumné míře.

Jak celá dieta probíhá?

V první fázi jde o změnu vašeho jídelníčku. Můžete si troufnout sami, ale lepším řešením je sestavení dietního plánu od odborníka. Zajistíte si tak, že váš jídelníček bude obsahovat veškeré důležité živiny a tělo nebude strádat. Zpočátku můžete využít mnoho produktů pro ketodietu, které se na trhu nachází – kaše, chleby atd. Během této fáze je nutné dodržovat pitný režim, vyvarovat se alkoholu, nepodvádět (i jeden rohlík ukončí celou ketodietu) a zejména jíst pravidelně.

Po 1. fázi nastává tzv. stabilizační fáze (2. fáze). Při ní se jedno jídlo denně nahradí běžným jídlem, ostatní jídla máme dle ketodiety. Toto postupné začleňování je důležité pro to, aby si tělo opět zvyklo na přísun proteinů. Pokud byste dietu ukončili bez této fáze, tělo by začalo produkovat velké množství inzulinu a přišel by jo-jo efekt. Během 3. fáze nahradíte další „keto jídlo“ běžným jídle a přidáváte i přílohy. Tato fáze se nazývá fixační.

V průběhu diety je nutné dodržet všechny 3 fáze, aby veškeré vaše snažení neskončilo již zmíněným jo-jo efektem.

Pokud dodržíte správně složený jídelníček, tělo si během několika dní zvykne na nový způsob (na ketózu) a kila začnou ubývat.

Toto je všeobecný popis ketodiety, ale jak to tak bývá, diety bývají vždy trochu složitější.

Většina ketodiet má své různé variace a vy si poté jídelníček sestavujete dle toho, jakou jste si zvolili.

Jídelníček při ketodietě

Důležité je zmínit, že rozhodně nejde o hladovění. Váš jídelníček musí být pestrý a vaše tělo nesmí hladovět. Během ketodiety budete konzumovat zejména následující potraviny:

  • maso
  • vejce
  • ryby a mořské plody
  • ořechy a semínka
  • proteinové pečivo
  • proteinové těstoviny
  • speciální jídla pro ketodietu (například hotové kaše, které můžete zakoupit)

Jak již bylo zmíněno, je dobré zpočátku investovat do startovacích balíčků potravin pro ketodietu. Zajistíte tak svému tělu veškeré potřebné živiny a budete mít prostor se seznámit se všemi variacemi této diety.

Je to opravdu takový zázrak?

Pokud stále nevěříte tomu, že by ketodieta mohla být tak zázračná, doporučujeme přečíst si recenze jednotlivých výrobců. Například tady najdete recenzi jedné z nejoblíbenějších ketonových diet u nás Ketomix.

Na internetu jich najdete mnoho a na základě nich zjistíte, že výsledky se opravdu dostavily rychle. A pokud máte silnou vůli, máte svou vysněnou postavu již na dosah.

Omezení

Tato dieta není vhodná pro všechny a je proto vždy lepší konzultovat své rozhodnutí s lékařem, pokud máte nějaké zdravotní potíže. Dieta není vhodná pro soby s cukrovkou, poruchou metabolismu či kardiaky. Těhotné a kojící ženy by se této dietě také měly vyhnout, ačkoliv se můžete setkat s názorem, že ji držet v rozumné míře mohou.

Odborníci dále upozorňují, že držet ketodietu a zároveň tělu dodat veškeré potřebné živiny, je velmi náročné. Proto svému jídelníčku věnujte velkou pozornost a nesnažte se jej obcházet.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.