Hlavní Zdraví Jak poznat přírodní kosmetiku?

Jak poznat přírodní kosmetiku?

by redakce
Jak poznat přírodní kosmetiku?

Kosmetika může obsahovat nepřeberné množství ingrediencí, jejichž názvy vám přijdou spíše jako jazykolamy než jako látky, které najdete v přírodě.

Proto není vůbec jednoduché poznat, zda je vámi používána kosmetika opravdu přírodní nebo se jen tak prezentuje.

Tímto problémem se zabývá také nákupní rádce kosmetiky Repekum, který provádí datovou analýzu složení kosmetických produktů.

V tomto článku vám představíme několik tipů, jak přírodní kosmetiku poznat.

Jak funguje seznam složek na kosmetice?

Na každém kosmetickém produktu byste měli najít seznam ingrediencí, které produkt obsahuje. Nejčastěji jej najdete na zadní straně výrobku v rámečku nebo odstavci označeném pojmy Složení, Ingredients nebo INCI.

INCI je zkratkou pro International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, česky mezinárodní názvosloví kosmetických ingrediencí. Jde o systém, na základě kterého se složky pojmenovávají. V České republice a mnoha jiných zemích jde o zákonnou povinnost sloužící k větší transparentnosti a porozumění pro spotřebitele. Pojmenování složek často vychází z latiny, angličtiny nebo jejich kombinací.

Dalším pravidlem tohoto systému je řazení složek podle množství. Od obsahu 1 % a více jsou ingredience seřazeny od nejvíce zastoupeného po nejméně zastoupenou látku. Látky obsažené v množství pod 1 % jsou řazeny libovolně na konci seznamu.

Co obvykle ve složení přírodní kosmetiky najdeme?

Na začátku seznamu u přírodní kosmetiky nejčastěji najdete vodu nebo oleje, záleží na produktu, jeho funkci a konzistenci. Na konci výčtu můžete najít látky účinné a atraktivní, ale také drahé, proto jsou v kosmetice zastoupeny pouze v malém množství.

Látky, které ve svém pojmenování obsahují oil, extract, water nebo powder jsou zpravidla přírodní. Pokud jsou tyto látky na začátku seznamu, tak je to dobré znamení toho, že se jedná z velké části o přírodní kosmetiku.

Další látkou, která je v přírodní kosmetice poměrně častá, je bambucké máslo neboli Butyrospermum Parkii. Produkty obsahující bambucké máslo jsou často přírodního charakteru.

Startup Repekum, který má i svoji slovenskou verzi, určuje u jednotlivých produktů tzv. přírodnost, což je poměr počtu čistě přírodních látek obsažených v produktu vůči celkovému množství látek obsažených v produktu. Není hodnoceno jejich hmotnostní zastoupení, pouze jejich přítomnost.

Jaké látky nejsou přírodní?

V kosmetice můžete najít celou řadu látek, které nejsou přírodní. Existuje několik tipů, jak takové látky poznat.

Látky končící na ate zpravidla přírodní nejsou. Příkladem může být například Sorbitan Stearate, Sodium laureth sulfate, Coco-Caprylate/Caprate nebo Calcium Gluconate.

Zpozornět byste měli taky, pokud je v názvu obsaženo číslo. Přírodní látky zpravidla není zapotřebí označovat čísly. Takže najdete-li ve vaší kosmetice C14-22 Alcohol, Benzophenone-1 či Trideceth-7, tak si můžete být jisti, že se nejedná o přírodní látku.

Dalším poznávacím znamením nepřírodních látek je výskyt oxide v názvu. Oxidy mohou být velice užitečné látky, ale zpravidla se prostě nejedná o čistě přírodní látky. Jednou z nejužitečnějších je Zinc Oxide, který se hojně přidává do opalovacích krémů.

Certifikáty, které mohou pomoci

Na rozdíl od potravin nejsou kritéria pro hodnocení kosmetiky bio nijak jasně definována. Setkat se pak můžete s kosmetickým výrobkem, který v množství syntetických a konzervačních látek obsahuje nepatrné množství nějakého rostlinného výtažku a v tu ránu je prezentován jako přírodní.

I proto vznikají organizace, které ve snaze ulehčit zákazníkovi orientaci sami kontrolují (přísněji či benevolentněji) složení a udělují jim své známky, certifikáty. Ale ani certifikát není patentem na přírodní kosmetiku. Vzniká spousta firem a značek, menších i větších, které z jakéhokoli důvodu na certifikát nedosáhnou, a přesto vyrábějí přírodní kosmetiku. Důvodem bývá vysoká cena certifikátu či administrativní složitost jeho získání.

Mezi nejpoužívanější certifikáty pro kosmetiku v České republice a na Slovensku patří CPK „Certifikovaná přírodní kosmetika“ je českou certifikační známkou vycházející ze standardů francouzské společnosti Ecocert. Podmínkou k udělení CPK je používání výhradně přírodních surovin získaných šetrným způsobem.

Další hojně používaným certifikátem je NaTrue, který zaručuje, že při výrobě produktu byly použity výhradně přírodní složky a také že výroba proběhla s ohledem na životní prostředí, včetně ekologicky šetrného balení.

Proč používat přírodní kosmetiku?

Složení kosmetiky, kterou na každodenní bázi používáte, byste měli věnovat trochu pozornosti. Podle některých výzkumů může i samotné vstřebávání produktu do pokožky způsobovat větší škody na zdraví, než kdybyste jej snědli. Trávicí systém má aspoň šanci se bránit.

To však neznamená, že musíte vyžadovat pouze 100 % přírodní kosmetiku. Takových produktů moc není a některé syntetické látky mají své opodstatnění. Zkuste se však vyhnout těm největším chemickým koktejlům, k čemuž vám mohou pomoci naše výše uvedené tipy.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.