Jak a proč správně větrat?

by redakce
3 minutes read
Zimní a letní větrání

Správné návyky při větrání v našem bytě nebo domě nám zajistí zdravější a bezpečnější domácnost. Nebude nás trápit ospalost a únava, budeme dobře spát, předejdeme vzniku roztočů a plísní. Jaké zásady dodržovat?

Proti únavě i plísním v bytě

Prostory, ve kterých není správně nastavené větrání, se vyznačují zvýšenou koncentrací oxidu uhličitého ve vzduchu. To má za následek nejen ospalost a únavu, ale také bolesti hlavy a nevolnost. Ve špatně vyvětrané místnosti se nám mnohem hůře usíná. Někteří lidé mají dokonce v nedostatečně odvětraných prostorách potíže s dýcháním.

Mezi tyto okamžité projevy špatně ventilovaných prostor se ale přidávají další potíže. Vlhké prostředí se stává živnou půdou pro vznik plísní a množení roztočů. V původně krásném domově se tak objevují nebezpečné plísně. Mikroskopické houbové porosty dále pomocí výtrusů pronikají do našeho organismu a zapříčiňují vznik kopřivky, alergií, astmatu, dýchacích potíží, ale třeba i trvalých bolestí hlavy.

To vše jen proto, že nevětráme správně.

Zimní a letní větrání

Moderní okna mají celoobvodové kování, které, pokud je okno správně seřízené, se samo přizpůsobuje poloze křídla vůči rámu v závislosti na změně teplot. Když máme takto vybavená okna, nemusíme již nic měnit a vše automaticky reaguje na změny teplot.

Určitě bychom měli vědět jak správně používat ventilaci a mikroventilaci. Tu bychom neměli používat v zimních měsících, kdy může dojít k namrznutí vlhkosti uvnitř profilu a následnému poškození kování a těsnění.

Jak správně větrat v zimě

Během zimních měsíců bychom rozhodně neměli přestat větrat, tedy pokud nemáte v bytě rekuperaci, která zajistí optimální vlhkost v interiéru. Jinak je stále potřeba se zbavovat přebytečné vlhkosti v bytě, ale také vyšších koncentrací oxidu uhličitého.

V zimě bychom měli větrat krátce a účinně. Otevřete okna dokořán a počkejte maximálně pět minut. Během té doby se vzduch v místnostech vymění a dovnitř bude proudit čistý vzduch. Větrejte alespoň třikrát denně. Nebo podle potřeby, v pokoji s větším množstvím květin nebo akváriem je třeba větrat častěji.

Jak správně větrat v zimě?

Fotografie od Jill Wellington z Pixabay

Při smogové situaci je ale systém větrání rozdílný. Zde vyvětrejte jen jednu místnost a následně do ní půl hodiny nevstupujte. V ideálním případě následně vytřete částice usazené na podlaze.

Rozhodně nesušte v bytě prádlo, je to zdroj velkého množství vlhkosti. Pokud v místnosti zůstane, sráží se na studených plochách. V lepším případě se vám budou rosit okna, v horším případě vlhkost zkondenzuje na studených stěnách. Po čase zjistíte, že stěny začnou plesnivět, a to je důsledek dlouhodobých účinků zvýšené vlhkosti. Spory plísní na stěně jsou nebezpečné zdraví a měli byste je vždy chemicky zlikvidovat. Zásada ale je naučit se odstraňovat vlhkost v interiéru.

Letní větrání

Během letních měsíců je možné nechat okna otevřená na „ventilačku“ po celý den. Samozřejmě vždy pouze v případě, že jsme doma. Když z bytu odcházíme, z bezpečnostních důvodů okna zavíráme. V létě můžeme větrat častěji, a to opět zejména pokud máme doma několik pokojových rostlin nebo akvárium. Nebojte se několikrát denně otevřít okna až na dobu třiceti minut.

Pokud máte okna vybavená mikroventilací. Pak byste se měli naučit správně ji používat, a to pro zesílení účinku odsavačů par. Určitě ale nezapomeňte, že okno v poloze na mikrovenitilaci je otevřené. Stačí silnější poryv větru nebo drcnutí do křídla od zkušeného zloděje a okno je otevřené. Nikdy proto nenechávejte okna otevřená na mikroventilaci, pokud odcházíte z domu.

Větrání je potřebné pro přístup vzduchu do místnosti, ale také z důvodu ochrany našeho zdraví. Předcházíme vzniku plísní, eliminujeme zápach v místnostech a zbavujeme se formaldehydu, ftalátů a dalších látek, které se v některých domácnostech uvolňují z nábytku i textilu.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.