Hlavní Životní styl Pohyb má zásadní vliv na lidskou psychiku

Pohyb má zásadní vliv na lidskou psychiku

by redakce

Člověk a pohyb k sobě již od nepaměti nerozlučně patří. Pohyb však není prospěšný jen tělu, ale je nezbytný také pro pohodu mysli.

Jak vlastně pohyb na psychiku působí? Pohyb člověku způsobuje radost a pocit uspokojení. Při pohybových aktivitách se lze zbavit napětí a stresu, které se hromadí v nitru již delší dobu, takže nedojde k psychickým nebo fyzickým potížím. Pohyb působí jako terapie, dobré pocity navíc povzbuzují mysl k větším výkonům. Někdy stačí i jednorázový středně náročný pohyb k tomu, aby se snížilo napětí a člověk pocítil novou energii.

Pohyb proti stresu a pro lepší náladu

Deprese, hněv, zmatek a pocit neustálého napětí? Vyrazte na procházku, jděte si zaběhat nebo si zacvičte. I menší dávka pohybu stačí k tomu, aby se snížily úzkostné stavy a aby se vám vylepšila nálada. Je prokázáno, že pokud se pohybu pravidelně věnujete, bude se vám při stresu vylučovat menší množství stresových hormonů. Úlevu pocítí nejen vaše tělo, ale také mozek. Vyhnete se depresím a pocitům úzkosti, pocítíte příliv elánu a zlepší se vaše tvůrčí schopnosti. Zvýší se i vaše sebevědomí, a to nejen díky zlepšení psychiky, ale také samotného těla. Pohybem a cvičením můžete ovlivnit nejen váhu, ale celkové tvary postavy. Specializované cvičení se může zaměřit na svaly, štíhlejší nohy nebo pas, účinné jsou i cviky na zadek nebo relaxační cvičení.

Fyzická zátěž a mozek

Při pohybu lépe proudí krev mozkem, má určitý vliv i na jeho stavbu, protože jsou dostupnější neurotransmitery. Zlepšená kapacita plic má pozitivní vliv na duševní schopnosti, speciálně na ty, které ovlivňují koordinaci, plánování a další schopnosti. Pokud se fyzická zátěž pravidelně opakuje, dochází v mozku ke změnám, která zlepšují paměť a zvyšují schopnost učení. Starším lidem napomáhá pravidelná fyzická aktivita udržovat potřebnou duševní svěžest, která se jinak s přibývajícími lety zhoršuje.

Snadnější usínání a kvalitní spánek

I s problémy se spánkem může pomoci právě pohyb. Pokud však budete cvičit v podvečerních hodinách, nemělo by se jednat o příliš intenzivní pohyb. Lehké cvičení zlepší nejen náladu, ale také spánek a samotné usínání bude snadnější a rychlejší. Spánku musí být dostatek a alespoň dvě až tři hodiny spánku by měly proběhnout ještě před půlnocí. Pokud je spánek hluboký a není rušený, probíhají procesy zapamatování a vstřebávají se nové znalosti a upevňují dovednosti. Další den je navíc člověk odolnější vůči stresu.

Vhodné fyzické aktivity pro psychickou pohodu

Jakou aktivitu vybrat, aby posilovala také vaši psychiku? Jedině takovou, která vás samotné bude bavit. Je jedno, jestli půjde o turistiku, běh, rychlou chůzi, jízdu na kole, plavání, fitness nebo cvičení s kettlebellem. Vhodným pohybem může být i práce na zahradě, zkrátka vše, co vám pomůže snižovat hladinu stresu a vyrovnat emoce. Pokud se necítíte dobře po psychické stránce, zkuste nasadit pohyb. Díky cvičení se můžete zbavit špatné nálady. A nezapomeňte na to, že nic se nemá přehánět a že důležitý je i dostatek odpočinku.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.