Hlavní Zdraví Vaše pleť si zamiluje zdravé opalování

Vaše pleť si zamiluje zdravé opalování

by redakce
Vaše pleť si zamiluje zdravé opalování

Léto, voda a sluníčko – tato kombinace zkrátka patří k sobě. Ale jak se vystavit slunečním paprskům bez výčitek? Také u opalování platí pravidlo zlaté střední cesty – když se dělá opatrně a s rozumem, může být vašemu zdraví a pleti prospěšné.

Klíčem k úspěchu je nevystavovat se slunečním paprskům dlouhou dobu, protože tím zvyšujete riziko vzniku spálenin, pigmentových skvrn, vyrážek a dalších nežádoucích projevů opalování. Až se budete příště balit k vodě, zkuste dodržet následující pravidla.

#1 Opalovací krém je nezbytnost

Používejte opalovací přípravky s ochranným faktorem 30 nebo vyšším. Např. v dm drogerii je seženete v různých formách jako opalovací krémy včetně roll-on, olejů, sprejů a mlék a emulzí na opalování. Přípravkem na opalování se namažte alespoň 20 minut před tím, než vyjdete ven na sluníčko.

#2 Namažte se pořádně

Při aplikaci opalovacího přípravku myslete i na často opomíjená místa, jako je obličej, rty, dekolt, ruce, nárty anebo vršek hlavy, pokud ji po celé ploše nepokrývají vlasy. Přípravek naneste v dostatečné vrstvě – na jedno namazání byste měly aplikovat množství, co by se vešlo do skleničky od velkého panáku (zhruba 35–40 ml).

#3 Hlídejte si čas

Neopalujte se v čase, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější, tedy zhruba od 11 do 15 h. Nesluňte se déle než 3 hodiny. Raději si opalování rozložte do několika kratších úseků (třeba po 20 minutách) a střídejte pobyt na sluníčku s azylem ve stínu. Hodně taky záleží na vašem fototypu.

#4 Hydratace

Sluneční paprsky mají tendenci pokožku vysušovat, proto nezapomínejte pít hodně tekutin (ideálně čisté vody či neslazeného čaje) a během dne i večer dopřejte pokožce dokonalou hydrataci ve formě mléka po opalování, tělového mléka či hydratačního sprchového gelu. Přečtěte si další tipy, jak se starat o opálenou pokožku v létě.

#5 Vyzkoušejte samoopalovací krémy

Pokud chcete podpořit efekt opálení, použijte ještě před opalovacím přípravkem samoopalovací krém. Ten obsahuje látku DHA, v kosmetickém průmyslu běžně používanou už desítky let, která způsobuje zhnědnutí kůže po dobu několika dní.

Pokud dodržíte zásady zdravého opalování, můžete ze slunce začít čerpat i další benefity:

  • Slunce je skvělým zdrojem vitamínu D, který pomáhá udržovat zdravé kosti, zuby a svaly. Podporuje také správnou funkci imunitního systému.
  • Sluneční paprsky z mozku uvolňují serotonin (taktéž známý jako hormon štěstí). Opalování tak můžete brát jako prevenci proti depresím a způsob, jak si zlepšit náladu.
  • Zlepšíte si spánek. Sluneční paprsky pozitivně působí na cirkadiánní rytmus a pomáhají ho stabilizovat. Jakmile slunce zapadne, měly byste se přirozeně začít cítit unaveně a ospale.

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.