Hlavní Zdraví Autem bezpečně a zdravě: jak na to?

Autem bezpečně a zdravě: jak na to?

by Martin Balko

Zdravé a bezpečné řízení auta je velmi důležité a nezáleží na tom, jestli jste řidič z povolání a řízení je váš denní chleba, chystáte se na dovolenou, která představuje dlouhé hodiny za volantem, nebo se denně dopravujete automobilem do práce a zpět. Pojďte se společně s námi podívat na faktory, které se podílí na zajištění vaši bezpečnosti na cestách a mohou podpořit vaše zdraví. 

Možná, že si myslíte, že na vašem způsobu řízení není co měnit. Víte ale, jaké je správné nastavení sedačky nebo volantu? Používáte bezpečnostní pásy tak, jak by se skutečně mělo? Jste si jistí, že vaše dítě má v autě vhodnou autosedačku? Jsou vaše návyky ohledně řízení dostatečně zdravé? 

Pokud chcete zajistit optimální bezpečnost na cestách pro sebe, své spolucestující i lidi, které na silnicích potkáváte v protijedoucích autech, je třeba přemýšlet komplexně o všech faktorech, které mohou mít vliv na vaše zdraví, pozornost, bezpečnost a věnovat jim pozornost. 

Bezpečné řízení 

Do automobilů zasedá mnoho řidičů i denně. Dopravují člověka v případě potřeby z bodu A do bodu B. Poměrně rychle se auta stala samozřejmostí každodenního života. Málokdo si v běžném provozu uvědomuje, že auto patří rozhodně mezi nejvíce nebezpečné dopravní prostředky. Jen na českých silnicích ročně zemřou stovky lidí. 

Proto je důležité snažit se řídit co nejvíce bezpečně. Právě bezpečná jízda pomáhá minimalizovat rizika spojená s řízením auta a chrání nejen samotné řidiče, ale i ostatní účastníky silničního provozu. 

Dodržování rychlosti, používání bezpečnostních pásů, dodržování přiměřené vzdálenosti a soustředění se na jízdu – to jsou jen některé způsoby, které se podílí na bezpečné jízdě. 

Pokud se ocitnete v neobvyklé situaci, jako je například jízda na ledovce nebo v mlze, je důležité přizpůsobit jízdu podmínkám a znát specifická pravidla pro jízdu v takových situacích, aby se co nejvíce minimalizovalo nebezpečí. 

Zajímavost: Víte, co všechno musí splňovat automotive projekty pro zabezpečení bezpečnosti v dopravě? 

Jestliže chcete zapracovat na svém přístupu k bezpečnosti na cestách a zlepšit své bezpečnostní návyky za volantem, je třeba dostat problém na vědomou úroveň. Zkuste si odpovědět na následující otázky: 

  • Dbám dostatečně na jízdu? Umím se plně soustředit jen na řízení? 
  • Mám tendence používat mobilní telefon? Jak ovlivňuje mou pozornost? 
  • Jak rychle dokážu reagovat na nečekané situace? 
  • Dodržuji bezpečnou vzdálenost od ostatních vozidel? 
  • Jezdím podle dopravních předpisů? Dodržuji rychlost a nepředjíždím v nebezpečných situacích? 
  • Rozumím všem dopravním předpisům? Mám dostatečné vzdělání o tom, jak se chovat v dopravě?
  • Co mohu udělat pro zlepšení svých bezpečnostních návyků na silnicích? 

Používání bezpečnostních pásů 

Bezpečnostní pásy jsou klíčovým prvkem pro zajištění bezpečnosti řidiče i dalších spolucestujících. Je důležité používat je správně, aby mohly plnit svůj účel. Nutno podotknout, že používání bezpečnostních pásů je povinné. 

Správné použití bezpečnostních pásů zahrnuje připevnění pásů kolem pasu a přes ramena. Bezpečnostní pás by měl být napnutý ve správné výšce. V žádném případě by se pás neměl zařezávat do krku. Je třeba také čas od času ověřovat funkčnost bezpečnostních pásů a cestovat pouze v autě, kde jsou všechny bezpečnostní pásy v dobrém stavu. 

Používání dětských autosedaček 

Používání dětských autosedaček je v České republice povinné pro všechny děti do 150 cm výšky nebo 36 kg hmotnosti. Nutno podotknout, že na trhu se můžete setkat se sedačkami pro různě těžké a velké děti. Většinou si jako rodiče nevystačíte s jednou autosedačkou, i když se samozřejmě prodávají tzv. rostoucí autosedačky. 

Při výběru dětské autosedačky je třeba vybírat takovou, která je vhodná pro věk a váhu dítěte a lze ji pohodlně umístit na zadní sedadlo vozidla. Větší děti mohou používat i alternativu autosedačky, podsedák. 

Dodržování rychlosti 

Měření rychlosti považuje mnoho Čechů za otravné. Na druhou stranu právě za překročení rychlosti bylo v loňském roce pokutováno nejvíce Čechů a jedná se také o jednu z nejčastějších příčin závažných dopravních nehod. 

Dodržování předepsané rychlosti je klíčové pro zajištění bezpečnosti na silnicích. Jakmile totiž překračujete povolenou rychlost, byť o 10 kilometrů v hodině, výrazně se tak zvyšuje riziko závažnosti případné dopravní nehody, která může vést k vážným zraněním nebo ohrožení života. 

Snažte se proto dodržovat rychlostní limity a přizpůsobte vždy rychlost daným podmínkám. Opravdu není nutné šlapat na pedál, když lije jako z konve. 

Dodržování dalších dopravních předpisů 

Není to jen předepsaná rychlost, kterou by měli řidiči při svých cestách dodržovat. Důležité je i dodržování dalších dopravních předpisů. Mezi ně patří například signalizování všech dopravních manévrů, dodržování bezpečné vzdálenosti mezi automobily, řízení se pokyny na dopravních značkách a podobně.

Telefonování a psaní zpráv za jízdy 

Telefonování a psaní zpráv za jízdy patří k jednomu z nejčastějších prohřešků řidičů proti bezpečnosti. Tyto aktivity se mohou zdát naprosto nevinné, ale apelujeme na vás: nepoužívejte telefon při řízení

Vyřizování si hovorů nebo odpovídání na zprávy patří mezi nebezpečné aktivity. V každém případě snižují pozornost řidiče a mohou způsobit dopravní nehodu. Pokud potřebujete s někým něco telefonicky domluvit nebo napsat zprávu, nejlépe uděláte, pokud zastavíte na bezpečném místě. 

Pro telefonování za jízdy si můžete pořídit také handsfree zařízení, díky kterému můžete vyřešit nutné hovory a na telefon vůbec nesahat ani se do něj nedívat.

Pokud přece jen telefon při jízdě využíváte, například jako navigaci do cíle vaší cesty nebo přes něj pouštíte hudbu, doporučujeme Vám pořídit do auta držák na mobilní telefon, díky kterému nebudete muset sklánět hlavu a hledat telefon všude možně za jízdy. 

Povinná výbava automobilu 

Povinná výbava je také důležitá pro zajištění bezpečnosti na silnicích. Někteří si stěžují, že “zbytečné předměty” jen zabírají místo v kufru nebo bočních přihrádkách vozidla. Věřte ale, že tyto “zbytečné předměty” vám mohou na cestách někdy zachránit krk. 

Mezi tyto předměty patří například nouzový trojúhelník, reflexní vesty nebo autolékárnička. Dále můžete vozit za podobným účelem náhradní kolo nebo hasicí přístroj. Všechny tyto předměty v nepříjemné situaci, jako když najdete. 

Díky reflexním vestám bude váš pohyb na silnici  při výměně kola nebo čekání na odtahovou službu lépe viditelný pro ostatní řidiče, a tím pádem také více bezpečný. A autolékárnička může v případě dopravních nehod pomoci nejen vám, ale i jiným účastníkům silničního provozu. 

Výhodu mají také ti, kteří absolvovali kurz první pomoci pro řidiče a v těžkých situacích dokáží zachovat chladnou hlavu a lékárničku správně použít i bez podrobných rad pracovníka záchranné služby na telefonu.

Nutno podotknout, že povinná výbava automobilu se může lišit v různých zemích. Proto, pokud se chystáte na cestu do zahraničí, zjistěte si, jaké předměty jsou v této zemi v povinné výbavě. Ať neriskujete zbytečnou pokutu. 

Pozornost a mindfulness během řízení 

Každý moment za volantem je důležitý a vyžaduje plnou pozornost řidiče. S tréninkem pozornosti vám může pomoci mindfulness. Mindfulness znamená uvědomění si přítomného okamžiku a zaměření se na současnost. V tomto případě to znamená, že díky mindfulness se dokážete plně soustředit na jízdu. Naučíte se lépe vnímat stav vozovky, chování ostatních řidičů a včas a adekvátně reagovat na nečekané situace. 

Pro bezpečnost na cestách je důležité naučit se ignorovat rušivé faktory, které mohou snižovat koncentraci na řízení. Rušit a rozhodit vás při řízení mohou i naprosté drobnosti – hádka dětí na zadních sedačkách, rozlité pití, vypnutí navigace a mnoho dalšího. 

Náš tip: Na cestách používejte nerozbitné skleněné láhve a bezpečné boxy na svačinu. Minimalizuje tak mnoho bezpečnostních rizik i výbuchů hněvu a stresu, aniž byste si to možná uvědomovali. 

Trénovat mindfulness je však proces, kterému se musíte věnovat a zahrnuje různá cvičení, například vědomé dýchání, pozorování okolního prostředí, svých pocitů, myšlenek. Výhodou je, že jej můžete provádět kdykoliv a kdekoliv a zlepšovat se. Mindfulness vám pomůže nejen při řízení, ale v podstatě ve všech oblastech života. Může pomáhat snižovat stres, zvýšit produktivitu a zlepšit celkovou kvalitu života. 

Zdravé řízení 

Chcete řídit zdravě? Že se vám to zdá jako hloupé spojení? Jak se vůbec dá řídit zdravě? Pokud trávíte na cestách i několik hodin denně, věřte, že existuje celá řada návyků, které mohou zlepšit zdraví řidičů a minimalizovat zdravotní rizika spojená s řízením. Dbejte na své zdraví, dodržujte zdravé návyky a myslete na svůj životní styl. 

Zdravé sezení v autě 

Bolí vás záda, krční páteř nebo dlouhodobě bojujete s poruchami krevního běhu? Na vině může být i dlouhodobé sezení, a to nejen v podobě sedavého zaměstnání, ale i při několika hodinovém sezení v autě každý den. Lidé si to často ani neuvědomují, kolik hodin denně vlastně prosedí. 

Pokud dlouhodobě sedíte v nesprávné poloze, můžete dostat zánět sedacího nervu, mohou vás bolest kosti, klouby i svaly nebo se mohou vyskytnout jiné zdravotní problémy. Jak tedy zdravě sedět v autě a minimalizovat tak tato rizika? Víte, jak můžete zůstat zdraví i na cestách? 

Správné nastavení sedačky i volantu 

Většina řidičů sedí v autě špatně. To plyne často i z toho, že málokdo si umí správně nastavit sedačku. Řidičům často stačí, že se jim sedí pohodlně a vidí na silnici před sebou. Co když ale jde nastavit sedačku ještě lépe, než si myslíte? 

Mezi způsoby správného nastavení sedačky patří: 

  • nastavení opěradla: opěradlo sedačky by mělo být nastaveno tak, aby se řidič mohl pohodlně opřít a cítil oporu především v bedrech, která často tak moc bolí. Optimální úhel opěradla pro většinu řidičů je mezi 100 až 110 stupni. 
  • pozice opěradla: každý řidič by si měl sedadlo nastavit tak, aby dobře viděl na silnici  a také, aby bez problémů dosáhnul na všechny pedály. Při řízení by vás neměly bolet nohy. 
  • opěrka hlavy: opěrka hlavy by měla chránit krční páteř a minimalizovat riziko zranění hlavy. 
  • výška sedačky: výšku sedačky by si měl každý řidič nastavit individuálně tak, aby při řízení volantu nemusel předklánět trup nebo vytahovat krk.  
  • ergonomická podložka na sedačce: ideální je přidat si na sedačku ergonomickou podložku, která podpoří správné držení vašeho těla při řízení a také může podpořit váš krevní oběh v dolních končetinách. 

Co se týče nastavení volantu, měl by být nastaven tak, aby byl pro řidiče snadno dosažitelný a řidič se nemusel příliš naklánět. Optimální poloha volantu je, když se volant nachází v úrovni ramen a ruce může řidič na volantu držet s mírně ohnutými lokty. Navíc polohu volantu si může každý řidič snadno upravit podle svých tělesných proporcí a individuálních preferencí před každou jízdou. 

Pravidelné zastávky na protažení 

V této části článku zmíníme také pravidelné zastávky, které mají pro řidiče v každém případě smysl. Pravidelné přestávky na protažení jsou pro zdravé řízení auta velmi důležité. Doporučujeme vám zastavovat alespoň každé dvě hodiny, byť na pár minut. 

Minimalizujete tak riziko bolestí zad a křečí. Navíc taková zastávka nejen, že se podepíše na vašem lepším sezení, ale dodá vám také energii do dalšího řízení a trochu vás probere. 

Během přestávky vystupte z vozu, dopřejte si krátkou procházku po parkovišti, malou svačinu, nadýchejte se čerstvého vzduchu nebo udělejte pár protahovacích cviků, které vás hodí do větší pohody. A můžete pokračovat v jízdě. 

Únava, mikrospánek 

Únava je velmi nebezpečná věc. Způsobuje sníženou schopnost reagovat na různé situace, které se na silnici vyskytnou, což může vést ke zvýšení rizikových situacích a k nehodám na silnicích. 

Únavu jsme se rozhodli zmínit v části věnované zdravému řízení hlavně proto, že často za únavou stojí nezdravý životní styl, přepracování nebo nedostatek spánku, přičemž všechny tyto faktory souvisí se zdravím. Jak s únavou za volantem účinně bojovat? 

  • Před každou cestou si dopřejte dostatek spánku
  • Vyhněte se před cestou alkoholu nebo lékům, které mohou zvyšovat ospalost či únavu 
  • Dostatečně si před cestou i během cesty odpočívejte, dělejte pravidelné zastávky na odpočívadlech 
  • Některým lidem pomáhá pustit si hudbu nebo audioknihu. 
  • Zpomalte rychlost jízdy

Únava za volantem není jen subjektivní pocit, ale skutečný stav, který může být nebezpečný. Berte ji proto vážně. Únava může vést až k mikrospánku, v kterém řidič ztrácí schopnost reagovat na situaci na silnicích. Obvykle trvá jen několik málo vteřin, ale může způsobit i závažnou dopravní nehodu. 

K boji proti únavě a mikrospánku mohou řidiči využít různé strategie, podobně jako při boji s únavou. Jakmile má řidič pocit, že na něj jde mikrospánek, měl by okamžitě vyhledat bezpečné místo k zastavení a odpočinout si. 

Energetické tyčinky a nápoje na cestách 

S únavou vám může pomoci také energetická tyčinka nebo nápoj. Tito pomocníci poskytnou krátkodobý nárůst energie a pomohou vám se soustředěním. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že jejich účinky jsou doopravdy pouze dočasné a pro vaše zdraví rozhodně není dobrá jejich nadměrná konzumace. 

Pokud však hledáte rychlý zdroj energie na dlouhých cestách, vyplatí se mít po ruce energetickou tyčinku, ovoce, oříšky nebo semínka. Nezapomínejte také na hydrataci. 

Životní styl mimo auto 

Řidiči by se stejně jako všichni ostatní lidé měli zaměřovat na svůj životní styl. Pravidelné cvičení, zdravá výživa i dostatek spánku mohou být přínosné pro udržení fyzické i duševní pohody na cestách. Vyhýbejte se také návykům, jako je kouření nebo nadměrná konzumace alkoholu, které mohou negativně ovlivnit vaše zdraví a schopnost řídit. 

Zdravá strava 

Zdravá strava a řízení spolu úzce souvisí. Zdravá strava může totiž řidičům pomoci minimalizovat riziko únavy a zhoršení pozornosti při řízení. Jídlo s vysokým obsahem cukru, nezdravé tuky a průmyslově zpracované potraviny mohou způsobit vysokou hladinu cukru v krvi a následný pokles energie. Proto by se řidiči na cestách měli těmto potravinám vyvarovat. 

Oproti tomu je vhodná konzumace bílkovin, zdravých tuků a sacharidů, které naopak pomáhají udržet vysokou úroveň energie. Je důležité také dodržovat pitný režim a pít dostatek čisté vody. 

Zvlášť pro řidiče z povolání je dodržování zdravého stravování často náročným úkolem. Prakticky každý kamioňák se na cestě stravuje z polotovarů a konzerv. Je to sice náročné a mnoha lidem, kteří jsou na cestách celý den to přijde nereálné, ale je potřeba si jídlo plánovat dopředu. Nalezněte na svých cestách restaurace a podniky, kde se dá najíst i poměrně zdravě. Chce to také pravidelnost v jezení a svačiny v podobě ovoce a zeleniny. 

Pohyb

Jak už jsme zmiňovali, lidé prosedí opravdu velké množství času. Proto je potřeba se vědomě hýbat. Pro řidiče je pohyb navíc možností, která je udržuje ve fyzické a duševní pohodě, minimalizuje únavu a zlepšuje pozornost během řízení. 

Na pravidelných zastávkách se vždy protáhněte, abyste uvolnili svaly. Na pohyb nezapomínejte ani ve volném čase. Je prakticky na vás, jakou pohybovou aktivitu zvolíte. 

Závěr  

Řízení lidé v dnešní době věnují velké množství času. Ani za volantem by však lidé neměli zapomínat na bezpečnost a své zdraví. Není náhoda, že vás často bolí hlava, za krkem, záda, máte křečové žíly, přibíráte na váze a podobně. 

Řidiči by měli dbát na svůj zdravý životní styl, zdravou stravu a pracovat na pravidelném pohybu. Samozřejmostí by mělo být také protahování se během zastávek tak, aby se uvolnily svaly a minimalizovalo se riziko únavy a stresu za volantem. 

Doporučujeme také vyhýbat se rizikovému chování, jako je například používání mobilního telefonu nebo agresivní způsob řízení, při kterém řidiči překračují rychlost nebo rizikově předjíždí v nepřehledných úsecích. 

Celkově můžeme říci, že pro zdravou a bezpečnou jízdu je důležité, aby řidiči věnovali pozornost nejen samotnému řízení, ale i vlastnímu zdraví a kondici. 

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.