Hlavní Zdraví Tipy na oblékání do práce: jak na to elegantně a s ohledem na zdraví?

Tipy na oblékání do práce: jak na to elegantně a s ohledem na zdraví?

by Martin Balko

Vhodné oblečení do práce hraje velmi důležitou roli v tom, jak vypadáte, ale také v tom, jak se během celého dne cítíte, a to nejen po estetické, ale i po zdravotní stránce. Každá práce má určitý dress code, který je třeba respektovat, ale to vám nebrání v tom, abyste si vybírali zároveň i oblečení s ohledem na zdraví. 

V tomto článku se zaměříme na praktické rady a tipy, jaké kousky by neměli ve vašem šatníku do práce chybět, jakou pozornost věnovat výběru materiálů a obuvi pracovního oblečení a také jak tyto kousky kombinovat podle módních trendů. 

Zdraví především 

Rozhodně byste měli alespoň tušit, jaké oblečení byste si do práce oblékat neměli. A to nejen proto, že jeho nošení by mohlo způsobit společenské faux paus. Nevhodně zvolené oblečení do práce může mít negativní dopady i na vaše zdraví. K jakým zdravotním obtížím může nevhodně zvolené oblečení vést? 

Nevhodně zvolené oblečení může vést k problémům s prochladnutím, přehřátím, nadměrným pocením a vzniku kožních potíží, dále k bolestem zad nebo ke špatnému držení těla. To je pouze zlomek zdravotních obtíží, které vás mohou potrápit. 

Prochladnutí 

Prochladnutí je velice častou zdravotní komplikací, které sice nemusí být úplně závažná, ale otrávit vám život na pár týdnů rozhodně dokáže. Velmi častou příčinou prochladnutí a následné virózy je nevhodné oblečení vzhledem k okolním podmínkám, zvlášť v zimních měsících. 

Do práce byste proto měli nosit oblečení, které vás zahřeje a zároveň bude dostatečně prodyšné. Důležitý je v tomto případě výběr materiálu. Vhodné může být například oblečení z merino vlny. Pořídit byste si měli také elegantní zimní bundu, rukavice, šálu a čepici. Nezapomínejte také na výběr elegantní a nepromokavé obuvi, ideálně s kožíškem uvnitř. 

Pokud chcete v zimních měsících vypadat elegantně a zároveň chcete zůstat v teple, neváhejte vrstvit oblečení a inspirovat se módními trendy. Řešením může být nošení funkčního spodního prádla, košilek, roláků, svetrů z merino vlny, zateplených šatů a dlouhých triček. 

Přehřátí 

Přehřátí je dalším zdravotním problémem, s kterým se můžete hlavně v letních horkých dnech setkat. Jak se oblékat do práce, abyste se neuvařili zaživa a přitom zůstali elegantně oblečení? 

Záchranou pro vás mohou být letní lehké a prodyšné materiály, které alespoň částečně chladí. Nejvhodnější je oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, len nebo hedvábí. Pokud to dress-code vašeho pracovního prostředí dovoluje, noste kraťasy, případně šaty nebo kratší sukně. 

Můžete se setkat také s doporučením oblékat se spíše do světlých barev, které nepohlcují nadměrné množství slunečního záření. Chybět by vám neměli ani doplňky, jako sluneční brýle nebo klobouk, který vás před sluncem bude chránit. 

Prevence před přehřátím v podobě oblečení však většinou není dostatečná. Zapomínat byste neměli na dostatečný příjem tekutin a vyhýbání se přímému slunci. Zkuste také najít způsob, jak si zařídit zdravější pracovní prostor ve vaší kanceláři, například pořízením stínících rolet, klimatizace a podobně. 

Nadměrné pocení 

Máte pocit, že jste začali potit více, než obvykle? Na vině může být hned několik faktorů, jako stres, horké počasí, nadměrná fyzická námaha nebo nevhodně zvolené oblečení. Pokud máte podezření, že právě oblečení by mohlo být viníkem vašeho nadměrného pocení a s ním spojených kožních problémů a vyrážek, zaměřte se především na materiál vašeho oblečení. 

Noste prodyšné oblečení z přírodních materiálů a vyhýbejte se příliš těsnému oblečení a syntetickým materiálům. Pokud nadměrné pocení přetrvává a vám se nedaří dlouhodobě odhalit příčinu, vyhledejte lékařskou pomoc. 

Bolesti zad 

Ptáte se, jak mohou souviset bolesti zad s nošením nevhodného oblečení? Velmi. Někdy stačí udělat velmi málo a bolesti se mohou zmírnit nebo úplně odeznít. Pokud nosíte příliš těsné oblečení, může to vést ke ztuhlosti svalů. Pokud nosíte příliš krátké oblečení a neustále vám vykukují záda, můžete si také zadělávat na zdravotní problém.

Podle některých odborníků může vést také nošení vysokých podpatků k bolestem zad a poškozování páteře. Proto je důležité vybírat si do práce pohodlné oblečení i obuv. Věřte, že v práci můžete kromě vysokých podpatků nosit také nízké elegantní mokasíny, baleríny nebo jiné druhy obuvi. Ideální je, pokud je možné obout zdravotnickou obuv. 

Materiál oblečení vhodný do práce 

Pokud chcete vybrat oblečení vhodné do práce, nejen z hlediska estetiky, ale i vaší bezpečnosti a zdraví, vybírejte oblečení, které bude pohodlné a prodyšné. Jaké materiály však zajišťují splnění těchto podmínek? 

Především to jsou přírodní materiály, jako je bavlna, hedvábí nebo len. Někteří našli zalíbení také v bambusovém nebo konopném oblečení. Přírodní materiály jsou obvykle dobře prodyšné a snadno odvádí pot od těla, což zvyšuje mimo jiné také váš komfort při práci. 

Náš tip: V zimních měsících vyzkoušejte také funkční materiály nebo oblečení s podšívkou pro zateplení.

Zaměřte se ale také na velikost a střih vašeho oblečení, aby nebylo příliš těsné nebo volné a vy jste v práci vypadali dobře. 

Jaké oblečení do práce zvolit s ohledem na eleganci a zdraví? 

Každé ráno vybírat oblečení do práce může být náročné. Situaci, kdy ráno stojíte před skříní a nevíte, co na sebe, zažil snad úplně každý. Pokud pracujete na pozici, kde nemusíte řešit dress code, máte situaci o něco jednodušší. 

Na místech, kde se pracovní dress code řeší, je člověk tímto předepsaným oblečením trochu omezený, ale vybrat vhodné kousky můžete vždy, v jakékoliv práci. 

Závěrem: 12 doporučení pro muže i ženy 

Přinášíme pro vás 12 tipů, které by vám měli výběr outfitu do práce trochu usnadnit a vůbec nezáleží na tom, zda jste muž nebo žena: 

1. Upřednostňujte přírodní materiály, jako je len, bavlna nebo hedvábí. Věnujte však pozornost vyšší pozornost složení oblečení, některé kousky oblečení se tváří, jako že jsou vyrobeny z čistě přírodních materiálů a realita je nakonec bohužel jiná. 

2. Vybírejte si oblečení lehké a prodyšné. Minimalizuje se tak riziko pocení i podráždění vaší kůže. 

3. Vybírejte si správnou velikost oblečení, díky tomu můžete v práci vypadat elegantně a zároveň se cítit pohodlně. Pokud vás oblečení nebude nikde tlačit, předcházíte také zdravotním komplikacím, ve smyslu podráždění kůže nebo poruch cirkulace. 

4. Dbejte na předepsaný dress code. Ten je pro vaši pracovní pozici směrodatný a věřte, že se vždy dá nalézt varianta outfitu, který splňuje podmínky vašeho zaměstnavatele i podmínky pro zachování zdraví a bezpečnosti. 

5. Vybírejte si především elegantně vypadající kousky. Takovými jsou především košile, kalhoty odpovídající střihu, svetry, roláky, elegantní bundy, sukně, šaty a další. 

6. Zaměřte se na výběr své obuvi. Muži to mají obvykle jednodušší, protože se nemusí trápit s vysokými podpatky. Ženám doporučujeme do práce vybírat boty spíše na nízkém nebo vůbec žádném podpatku.

Photo by Dane Deaner on Unsplash

7. Zvažte používání ortopedických vložek do obuvi, které mohou ještě zkvalitnit vaši chůzi během dne a poskytnout vašim chodidlům vhodnou oporu. 

8. V zimních měsících uplatňujte zásady vrstvení oblečení, díky čemuž můžete snadno regulovat teplotu vašeho těla během dne. Když je vám příliš teplo, jednu vrstvu odeberere, v opačném případě přidáte. 

9. Nezapomínejte na doplňky, které mohou i ten nejobyčejnější outfit rozzářit. Doplňky, jako jsou pásky nebo elegantní hodinky může obléct do pracovního prostředí muž i žena. V letních měsících nezapomínejte na sluneční brýle. Dalšími doplňky mohou být kabelky, kravaty, šály a šátky nebo šperky.

Inspirujte se: Funkčním doplňkem mohou být také reflexní prvky. Víte, proč nosit reflexní prvky bez ohledu na to, zda jdete do práce nebo kamkoliv jinam? 

10. Perte pravidelně své oblečení. I tím můžete přispět svému zdraví. 

11. Zvažte výběr spodního prádla. Například saténové nebo bavlněné prádlo ve správné velikosti minimalizuje riziko vzniku oděrek na vašem těle i nadměrné pocení. 

12. Při nošení topů a halenek pečlivě vybírejte podprsenku, která bude elegantní a zároveň funkční tak, že nebude způsobovat problémy se zády a páteří.

Alena Mrvíková, Specialista na optimalizaci webů – Naučte se, jak nastavit základní SEO on page faktory na vašem webu

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.