Hlavní Nemoci a jejich léčba Víte, jaké příznaky má vysoký krevní tlak, jaké jsou jeho hodnoty a jak ho léčit?

Víte, jaké příznaky má vysoký krevní tlak, jaké jsou jeho hodnoty a jak ho léčit?

by Martin Balko

Víte, jaký máte krevní tlak? Měli byste – a nezáleží ani na vašem věku. Vysoký krevní tlak, tzv. hypertenzi, má asi 40 % obyvatel České republiky ve věkové skupině 25 až 64 let. Jde o jedno z nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění. A proč mu věnovat pozornost? I když vysoký krevní tlak nebolí, může způsobit velké zdravotní problémy. 

Co je to krevní tlak? 

Jistě víte, že srdce funguje jako pumpa, která pumpuje krev do celého krevního oběhu. Hodnota krevního tlaku vyjadřuje, jakou silou je krev vypuzována do celého těla. Pokud je tato síla příliš vysoká, jak k tomu v případě hypertenze je, škodí to nejen cévám, ale také mozku, ledvinám, očím i dalším orgánům. 

Hodnoty krevního tlaku 

Ať už si krevní tlak měříte pravidelně doma pomocí tlakoměru, nebo alespoň jednou za čas na pravidelných lékařských kontrolách zjistíte jeho hodnoty, měli byste vědět, co ona čísla znamenají. 

Hodnota krevního tlaku je udávána 2 čísly. První hodnota ukazuje systolický tlak. To je síla, s jakou levá srdeční komora vypuzuje krev do velkého oběhu. Druhá, nižší hodnota, udává odpor cévního řečiště a je zaznamenána při uvolnění srdečního svalu. Označuje se jako diastolický tlak. 

Optimální hodnoty krevního tlaku se pohybují okolo 120/80 mmHg. Pokud je naměřena hodnota systolického tlaku vyšší než 140 mmHg, jedná se o hypertenzi. Spodní hodnota diastolického tlaku by neměla přesáhnout hodnotu 90 mmHg. 

Jak si měřit krevní tlak? 

Vysoký krevní tlak je nebezpečný také tím, že nebolí a ve většině případů je náhodně odhalen při pravidelných preventivních prohlídkách u lékaře. Pokud chcete mít vše pod kontrolou, doporučujeme pravidelná měření krevního tlaku i doma.

Hlídat hodnoty tlaku si musí také lidé s různými onemocněními. Například mezi rizika cukrovky nebo ledvinových onemocnění patří také vysoký krevní tlak. Jak ho tedy správně měřit? 

 

  • Před měřením po dobu alespoň půl hodiny nekuřte ani nepijte alkohol, před měřením byste také měli být v klidu, aby hodnoty nebyly zkreslené 
  • Při měření byste měli sedět s podepřenou paží, během měření nemluvte ani se jinak výrazně nepohybujte 
  • Manžetu vždy dejte přímo na kůži, nikdy se neměřte přes oblečení. Manžeta by měla být dostatečně utažená, prostor mezi paží a manžetou by měl být asi na jeden prst 
  • Tlak si měřte opakovaně, doporučujeme hodnoty tlaku zapisovat 

Pamatujte také na to, že krevní tlak kolísá i v průběhu dne a jeho hodnoty se mohou odvíjet od vašeho psychického i fyzického stavu nebo změn počasí. 

Věděli jste, že důležitý je také správný výběr tlakoměru? Doporučujeme certifikované tlakoměry, které jsou spolehlivější při měření. 

Co je to hypertenze, vysoký krevní tlak? 

Vysoký krevní tlak, hypertenze, není jenom vysoké číslo na tlakoměru. Znamená to, že tlak působící na cévy je příliš vysoký a to vede k nejrůznějším zdravotním komplikacím. Při hypertenzi vám hrozí například cévní mozková příhoda, srdeční selhání, poškození ledvin nebo zraku. 

Hypertenzi řadíme mezi civilizační choroby. Až za čtvrtinou úmrtí lidí nad 40 let stojí právě vysoký krevní tlak. Proto je také důležité včas hypertenzi odhalit a léčit ji.

TIP: Víte jak se saunovat s vysokým krevním tlakem? 

Rozlišujeme 2 typy hypertenze – primární a sekundární: 

    • Primární hypertenze je častější a příčiny vysokého krevního tlaku nejsou známy. Pravděpodobně se na vzniku podílí více rizikových faktorů zároveň
    • Sekundární hypertenze je způsobena jiným onemocněním a je tedy známá příčina. Objevuje se například u různých hormonálních chorob. Může být také způsobena užíváním některých léků. 

Jaké jsou rizikové faktory a příčiny vysokého krevního tlaku? 

Věděli jste, že pro vznik hypertenze můžete mít genetické předpoklady, stejně jako pro jiná onemocnění? Roli může sehrát také věk nebo pohlaví. Nejvíce jsou ohroženy ženy v období po menopauze a muži od 35 let. 

Existuje také celá řada dalších rizikových faktorů, které může každý člověk ovlivnit a preventivně tak působit proti vzniku hypertenze. Patří mezi ně: 

  • nadměrná konzumace alkoholu a kouření 
  • obezita a nedostatek pohybové aktivity 
  • stres 
  • nadbytek soli v jídelníčku 

Hypertenze také souvisí s nejrůznějšími onemocněními. Spojována bývá například s těhotenskou cukrovkou, cukrovkou nebo onemocněním ledvin. 

Jak poznat vysoký krevní tlak? 

Hypertenze je poměrně zrádná. Hlavně v tom, že příznaky hypertenze nemusí být vždy zjevné. Mezi příznaky patří projevy jako jsou: 

  • bolesti hlavy a závratě 
  • krvácení z nosu 
  • celková únava 
  • poruchy vidění 
  • dušnost 
  • nespavost a poruchy spánku 
  • bušení srdce a bolesti na hrudi 

V prvním stádiu nemoci obvykle pacienti nemají žádné projevy nebo jim nevěnují dostatečnou pozornost. Jedinou známkou onemocnění je právě trvalá vysoká hodnota krevního tlaku. 

V druhém stádiu jsou již patrny změny na tepnách. V některých případech mohou být také pozorovány potíže s viděním a další příznaky.

Třetí stádium je charakterizováno poškozením orgánům, může dojít například k cévní mozkové příhodě. Pokud je poškozeným srdce, mezi hlavní příznaky řadíme dušnost, bolest na hrudníku nebo bušení srdce. V případě poškozených ledvin vzniká tzv. nefroskleróza. 

V případě, kdy je hypertenze podchycena včas a správně léčena, k třetímu stádiu nemoci by nemělo docházet. 

Jak léčit vysoký krevní tlak? 

Byl vám zjištěn vysoký krevní tlak a nevíte, co dál? V první řadě je důležité řídit se radami lékaře. Do určité míry si můžete pomoci i sami, a to celkovou změnou životního stylu. Pamatujte, že léčba je dlouhodobá a pokud se vám tlak dostane do normálu, neznamená to, že můžete přerušit léčbu. 

Vysoký tlak se léčí pomocí léků. Vhodně je ale také nekouřit, upravit jídelníček a do svého života začlenit také pohybové aktivity, popř. upravit váhu. Zároveň je důležité vyhýbat se stresovým situacím, dostatečně odpočívat a zkvalitnit spánek. 

To, že pravidelná fyzická aktivita pozitivně ovlivňuje krevní tlak, potvrzují i odborníci a jejich výzkumy. 

Fotografie od uživatele Kaboompics .com ze služby Pexels

Strava při vysokém krevním tlaku 

Strava je v podstatě základem úspěchu a také nejlepší způsob, jak si můžete pomoci sami. Právě vhodný jídelníček a zařazení nebo naopak eliminace některých potravin vám může pomoci nejen snížit krevní tlak, ale také dosáhnout optimální váhy. Podobně je tomu i u jiných onemocnění. Například i správné stravování při cukrovce může pomoci s léčbou. 

Snížit krevní tlak můžete také pomocí některých bylinek. Vyzkoušet můžete například kúru na léčení vysokého krevního tlaku. Pomoci může například medvědí česnek nebo hloh. 

Doporučovány jsou také doplňky stravy obsahující hořčík. Dobrým zdrojem hořčíku jsou také některé potraviny, například celozrnné pečivo, ořechy nebo mléko. 

Závěrem pár tipů, jak si můžete pomoci sami

  • Omezte sůl, vyhýbejte se polotovarům 
  • Jezte zdravě – potraviny bohaté na vlákninu, libové maso, ryby, ořechy a dodržujte zásady zdravého stravování jako je pravidelné stravování, menší porce jídel a dostatečný pitný režim 
  • Buďte aktivní a hýbejte se 
  • Udržujte si svou hmotnost 
  • Vyhýbejte se cigaretám a alkoholu 
  • Dodržujte režim stanovený lékařem 

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.