Hlavní Zdraví Úvod do ájurvédy – malý průvodce pro začátečníky

Úvod do ájurvédy – malý průvodce pro začátečníky

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Úvod do ájurvédy – malý průvodce pro začátečníky

Určitě jste o ní už slyšeli, ale co to vlastně ájurvéda je? Přečtěte si článek a dozvíte se, že to není jen jeden z moderních trendů dnešní doby, ale způsob, jak z jiného úhlu pohledu porozumět životu a zdraví.

Co je ájurvéda?

Ájurvéda je více než jen oblíbená forma alternativní medicíny. Je to systém celostního léčení, který se nepodobá žádnému jinému. Ájurvédská medicína, která je stará více než pět tisíc let, nás učí vidět svět tak, jak souvisí se základními elementy – nebo dóšami, které se nazývají Váta, Pitta a Kapha.

Název ájurvéda je odvozen ze dvou slov v sanskrtu, „ayuh“ znamená „život“ nebo „dlouhověkost“ a „véda“ znamená „věda“ nebo „posvátné vědění“. Ájurvédská definice se proto zhruba překládá jako „věda o dlouhověkosti“ nebo „posvátné poznání života“.

Ájurvéda je ve svém základu holistickou tradicí a způsobem života, který může každému z nás pomoci prosadit a oslavit naši schopnost své zdraví naplno prožívat.

Jinými slovy, ájurvéda ne

ní jen o herbářích, bylinkách a pasivním čekání na výsledky, ale naopak nás vybízí k tomu, abychom byli aktivními účastníky své vlastní cesty k uzdravení.

Co je ájurvéda?

Fotografie z Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Elementy a dóši

Než pochopíte, jak vám ájurvéda může pomoci, musíte se nejprve naučit vidět sami sebe z ájurvédské perspektivy.

Ájurvéda uznává pět prvků jako základní stavební kameny přírody:

  • země
  • voda
  • oheň
  • vzduch
  • éter (vesmír)

Každá látka obsahuje všech pět těchto prvků. To znamená, že v dané látce jeden nebo dva prvky typicky převládají nad ostatními.

Pak jsou tu tři dóši: Váta, Pitta a Kapha. Dóši nebo nějakou jejich kombinaci lze identifikovat v různých ročních obdobích, podnebí, krajině, činnostech, rostlinách a zvířatech. Každá dóša má své typické vlastnosti projevující se na těle i duši:

Váta

Váta se skládá většinou ze dvou prvků vzduchu a éteru a je obecně popisována jako studená, lehká, suchá, drsná, plynoucí a prostorná. Obdobím Váty je studený a větrný podzim.

Lidé s převahou Váty jsou obvykle popisováni jako štíhlí, energičtí a kreativní. Jejich tvořivost a myšlení není jasně a striktně ohraničeno, ale mohou se snadno rozptýlit. A co víc, jejich nálada je velmi závislá na počasí, lidech kolem a jídle, které jedí.

Silné stránky: rychle se učí, jsou vysoce kreativní, dobrosrdeční, zvládají multitasking, obvykle jsou přirozeně štíhlí až hubení i přesto, že mnoho jedí (ano, jsou to přesně ti kamarádi, kteří spořádají osm knedlí s půlkou husy a jenom to jimi proletí)

Slabé stránky: bývají zapomnětliví, úzkostní, jejich nálada je nestabilní, snadno se vyčerpají, jsou vysoce citliví na chlad, mívají problémy se spánkem, jejich stravovací návyky jim často způsobují zažívací problémy a plynatost, mívají i studené ruce a nohy v důsledku špatného prokrvení

A co na to ájurvéda? Aby byl člověk s dominancí Váty v rovnováze, je vhodné dodržovat pravidelnou denní rutinu, zvládat stres meditací či jinými uklidňujícími aktivitami a dbát na to, aby byl v teple, čímž si kromě oblečení může pomoci také konzumací teplých jídel a nápojů, např. čaji s hřejivým kořením nebo vhodnými bylinami.

Co je ájurvéda?

Fotografie z Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Kapha

Kapha [kuffa] je založena na zemi a vodě. Lze ji popsat jako stabilní, těžkou, pomalou, studenou a měkkou. Pro Kaphu je typickým obdobím jaro, kdy pozvolna tají sněhy.

Lidé s touto dóšou jsou popisováni jako silní a starostliví. Jsou známí tím, že drží věci pohromadě a podporují ostatní. Lidé s převahou Kaphy se jen zřídka rozčilují, předtím, než jednají, si vše promyslí a obvykle procházejí životem pomalu a rozvážně.

Silné stránky: jsou empatičtí, starostliví, důvěřiví, trpěliví, klidní, moudří, šťastní, romantičtí, zpravidla mají silné kosti a klouby a zdravý imunitní systém

Slabé stránky: sklon k přibírání na váze, pomalý metabolismus, pomalost, přílišný spánek, mívají problémy s dýcháním (často astma, alergie), hrozí u nich vyšší riziko srdečních onemocnění, hromadění hlenu, jsou náchylnější k depresím, potřebují pravidelnou motivaci a povzbuzení

Ájurvéda lidem s dominantní Kaphou doporučuje zaměřit se na pravidelné cvičení, zdravou stravu, a udržování se v teple (např. saunou nebo pomocí teplých pokrmů) a je dobré zavést pravidelný spánkový režim. Kaphy by se také měly vyhýbat příliš tučným a těžkým potravinám či olejům. Kaphám se tak doporučuje ve zdrženlivé míře u vaření používat oblíbené ghí, které je tridóšické = vyrovnává všechny tři dóši v těle a má výborné účinky mj. na trávení.

Určitě jste o ní už slyšeli, ale co to vlastně ájurvéda je?

Fotografie z Pixabay License. Volné pro komerční užití.

Pitta

Pitta dóša, známá tím, že je spojována s houževnatou osobností, je založena na ohni a vodě. Běžně se popisuje jako horká, lehká, ostrá, mastná, tekutá a pohyblivá. Typickou sezónou Pitty je pro své slunečné a horké dny samozřejmě léto.

Říká se, že lidé s Pittou mají obvykle atletický typ postavy a vůdčí osobnost. Jsou vysoce motivovaní, cílevědomí a soutěživí. Jejich agresivní a houževnatá povaha však může být pro některé lidi odrazující, což může vést ke konfliktům.

Silné stránky: inteligentní, cílevědomí, rychle se učí, své dovednosti ovládají na vysoké úrovni, silně touží po úspěchu, bývají to přirození vůdci, mívají rychlejší metabolismus a dobrý krevní oběh

Slabé stránky: bývají netrpěliví, často se dostávají do konfliktů, jsou neustále hladoví, pokud se nenají, jsou velmi podráždění, jejich kůže je náchylná k akné a zánětům a jsou citliví na vysoké teploty

Lidé s dominantní Pittou by se měli zaměřit na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem a vyhýbat se extrémním horkům – nejen z hlediska počasí, ale je dobré dávat si pozor na výrazně kořeněná a pikantní jídla. Příliš mnoho ohně Pittám také často způsobuje nepříjemné kožní neduhy, na které ájurvéda doporučuje kosmetiku vyrobenou z nimbového oleje, který je známý svými blahodárnými účinky proti velké škále různých kožních obtíží, jako je akné, ekzémy, mastné vlasy a lupy.

Co z toho vyplývá? Podle ájurvédy vede nevyvážená dóša ke zhoršení zdraví a nemocem. Proto se má za to, že volba jídla, cvičení a životního stylu na základě vaší dominantní dóši podporuje optimální zdraví a pomáhá udržovat rovnováhu.

Krása ájurvédského přístupu spočívá v tom, že je stejně elegantní a intuitivní pro nováčka jako pro zkušeného ájurvédského praktika. Pro ty, kteří jsou v ájurvédě relativně noví, tradice nabízí jasnou cestu ke zlepšení zdraví a vitality.

Zkusíte to také?

Zdroj: banyanbotanicals.com, healthline.com

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.