Hlavní Nemoci a jejich léčba Onemocnění ledvin: víte jaké jsou možnosti léčby poškozených ledvin?

Onemocnění ledvin: víte jaké jsou možnosti léčby poškozených ledvin?

by Martin Balko

Máte vy nebo někdo z vašich blízkých problémy s ledvinami? Ledviny jsou velmi důležitým orgánem v lidském těle, vzniká zde moč a filtruje se zde krevní plazma. Pokud ledviny nefungují správně, je třeba začít tento problém co nejdříve řešit, jinak si zaděláváte na pěkný malér. 

Víte, jaká onemocnění ledvin existují, co je jejich příčinou a hlavně jaké jsou možnosti léčby poškozených ledvin? 

Ledviny 

Ledviny jsou párovým orgánem, který svým tvarem připomíná fazole. Fungují jako filtr a jejich úkolem je odstraňovat z těla odpadní látky, které vznikají při zpracování potravy nebo při práci svalů. 

TIP: Víte jak zdravým způsobem nabrat svalovou hmotu? 

Mezi jejich další funkce patří: 

  • odvádění přebytečné vody z těla
  • filtrování krevní plazmy 
  • regulace krevního tlaku 
  • udržování dalších látek v těle v rovnováze 

Onemocnění ledvin 

Onemocnění ledvin lze rozdělit na dvě velké skupiny – akutní a chronické problémy. 

Akutní onemocnění ledvin 

Akutní potíže přichází náhle a jsou často velmi intenzivní. 

Ledvinové kameny 

Ledvinové kameny jsou poměrně častým akutním onemocněním ledvin. Jedná se o krystalky, které vznikají v ledvinách v důsledku nezdravého stavu organismu, kdy jsou v těle ideální podmínky pro hromadění látek, jako je kyselina močová, oxaláty nebo vápník.

Tyto ledvinové kameny se v ideálním případě dostávají z ledvin do močovodu a odchází z těla společně s močí. Pokud jsou však větší, v močových cestách kameny uvíznou a vzniká tzv. ledvinová kolika, kdy kameny zabraňují odtoku moči. Právě ledvinová kolika je stav, který si nikdo nepřeje zažít, jedná se totiž o velmi bolestivou záležitost přirovnávanou dokonce k porodním bolestem.

Typická pro ledvinovou koliku je ostrá bolest v bedrech a boku. Bolest se ale může projevit také v oblasti třísel, stehen nebo varlat. Nejhorší je, že prakticky neexistuje poloha, v které byste si od bolesti mohli ulevit. 

Ledvinovou koliku navíc mohou doprovázet i další příznaky jako nevolnost, zvracení, krev v moči nebo horečka. 

Příčiny vzniku ledvinových kamenů 

Ledvinové kameny vznikají hlavně pokud: 

  • málo pijete
  • přijímáte ve stravě příliš mnoho vápníku, soli 
  • se u vás projevuje infekce močových cest
  • užíváte některé léky, například na léčbu migrény 

Na vině ale mohou být také dědičné predispozice nebo životní styl – pokud se totiž málo hýbete, trpíte obezitou nebo se mnoho stresujete, obecně se u vás může rozjet řada civilizačních onemocnění nebo právě ledvinová kolika. 

Tip: Víte jaká jsou nejčastější civilizační onemocnění a jak jim předcházet? 

Léčba ledvinových kamenů 

Pokud kámen není příliš velký, nemusí vyžadovat žádnou léčbu. Pokud se u vás však objevují bolesti, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Potom lékař při léčbě ledvinových kamenů volí z několika možných postupů, hlavně podle velikosti ledvinových kamenů a celkového zdravotního stavu pacienta. 

Přistoupit se může k: 

    • léčbě medikamenty, a to zejména v případě, kdy kámen není příliš velký a předpokládá se, že z těla dokáže společně s močí odejít sám. Medikamenty potom pomáhají urychlit proces vypuzování kamene a zmírňují bolesti 
    • odstranění ledvinového kamene rázovou vlnou, kdy je kámen rozdrcen pomocí krátkých impulzů zvukových vln, úlomky kamene potom odchází z těla společně s močí během několika dní po zákroku 
    • ureteroskopii, kdy se do těla skrz močovou trubici a dále močovými cestami vsune endoskop, který následně kámen rozdrtí. Tento zákrok se provádí v lokální nebo celkové anestezii 
    • odstranění ledvinového kamene laserem, kdy se prostřednictvím laseru v endoskopu mohou drtit i větší kameny 
    • chirurgickému zákroku v celkové anestezii 

Zánět ledvin 

Autor/ka fotografie: Kindel Media

Dalším akutním stavem souvisejícím s ledvinami je zánět ledviny. Zpočátku se projevuje bolestí v zádech a v břiše, postupně se přidává nevolnost, zvracení, horečka a zimnice. Typické je také časté nutkání k močení, které bolí a pálí. Vylučovaná moč navíc bývá tmavá, může obsahovat krev. 

Příčiny zánětu ledvin

Na vině zánětu ledvin jsou nejčastěji bakterie z konečníku, které se přenesou do močových cest. Častěji se záněty ledvin objevují u žen, protože jejich močová trubice je kratší a její vyústění je blíže konečníku než u mužů. 

Mezi faktory, které zvyšují riziko zánětu ledvin patří: 

  • přítomnost kamenů v močových cestách 
  • neopatrnost při hygieně
  • těhotenství žen 
  • snížená imunita 
  • infekce dolních močových cest 
  • nádorová onemocnění prostaty nebo močového měchýře 

a další 

Léčba zánětu ledvin

Pokud je zánět ledvin teprve v počátcích, stačí k jeho léčbě antibiotika nebo jiné léky. Těžší případy potom musí být hospitalizovány v nemocnici a léčeny dále. Při chronickém zánětu ledvin je pak často nutná dialýza. Samozřejmostí je klid na lůžku. 

Chronická onemocnění ledvin 

Chronické potíže jsou často mnohem více nenápadné, plíživé a taky zákeřné – pokud se totiž problémy s ledvinami neřeší, mohou skončit až transplantací ledvin. Aby bylo onemocnění ledvin označeno jako chronické, musí poškození ledvin trvat alespoň tři měsíce. 

Mezi chronické stavy ledvin patří: 

  • chronická renální insuficience, kdy klesá funkce ledvin a v těle se objevují metabolické změny 
  • chronické selhání ledvin, což je konečné stádium nemoci, obvykle je způsobeno jiným onemocněním, například cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo dědičnými ledvinovými chorobami

Jak poznat chronické onemocnění ledvin? 

Jak už jsme zmiňovali v úvodu, potíž s chronickým onemocněním ledvin je v tom, že počáteční stádium nemoci je plíživé a rozpoznat na sobě příznaky onemocnění ledvin, je téměř nemožné. Pacienti totiž obvykle nemají žádné obtíže a nic je nebolí. 

V pozdějších stádiích ale lze příznaky pozorovat. Pokud máte podezření na onemocnění ledvin, víte, na jaké příznaky je dobré se zaměřit? V případě, že se u vás obtíže objevují, vyhledejte lékařskou pomoc. Léčbou onemocnění ledvin se zabývá nefrolog.

Pokud ledviny nepracují správně, v krvi se hromadí odpadní látky, a to se může projevit zhoršením celkvého zdravotního stavu – mohou se objevovat nevolnosti, poruchy spánku nebo nechutenství. Objevují se také otoky, nejčastěji v oblasti kotníků

Dalším častým příznakem je také dušnost a přibývání na váze.

TIP: Chcete se naučit správně běhat a hubnout? 

Přidává se také únava, bolest v oblasti beder, častější močení a další. Lékař potom nachází při vyšetření i další typické znaky pro selhání ledvin.

Léčba chronických onemocnění ledvin 

Léčba chronických onemocnění ledvin je během na dlouhou trať, většina stavů je dokonce neléčitelná. Včasné zahájení léčby je však i v těchto případech důležitá, protože může o mnoho let oddálit náhradu funkce ledvin. 

Zpočátku je možné soustředit se na konzervativní léčbu a léčbu základního onemocnění, které poškozuje ledviny, například cukrovky nebo vysokého krevního tlaku. Obvykle se řeší prostřednictvím medikace. Další součástí je potom nízkobílkovinná dieta. Člověk s poškozením ledvin by měl dodržovat i další opatření: 

  • vyhýbat se kouření a alkoholu 
  • omezit příjem soli 
  • léčit nadváhu či obezitu 

Pokud ledviny již nefungují správně, je třeba jejich funkci nahradit. Do těchto metod patří: 

  • hemodialýza
  • peritoneální dialýza
  • transplantace ledviny 

Většina pacientů v ČR je léčena hemodialýzou, na kterou je třeba pravidelně docházet do nemocnice. Alternativní možností je potom dialýza v domácím prostředí, která má mnoho výhod, ale není vhodná pro každého. 

Co se týče transplantace ledvin, jde o léčebnou variantu, ke které se přistupuje v posledním stádiu chronického onemocnění. Jedná se o běžný chirurgický zákrok, který se ročně provádí u několika stovek pacientů.

Alena Mrvíková, SEO, optimalizace webu pro vyhledávače

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.