Ve chvíli, kdy se u vás plně rozvine syndrom vyhoření, tak se můžete cítit vyčerpaní, prázdní a neschopní zvládat pracovní či partnerské nároky, které jsou na vás kladené. Syndrom vyhoření může být také doprovázen různými psychickými a fyzickými zdravotními problémy.
Do takového stavu se zpravidla nikdo nechce dostat a je tak lepší syndromu vyhoření předejít.
Jak poznáte, že se syndrom vyhoření blíží a je nutné něco ve svém životě změnit? To si v tomto článku představíme.
Obsah článku
Co je to vlastně ten syndrom vyhoření?
Syndrom vyhoření je stav psychického a fyzického vyčerpání, který může ohrozit vaši kariéru, zdraví i mezilidské vztahy. Lidé, kteří prožívají syndrom vyhoření, mají často pocit, že už nemají co nabídnout, a mohou se bát každé ráno vstát z postele. Syndrom vyhoření sám od sebe nezmizí. Pokud se neléčí, tak může vést k vážným fyzickým a psychickým onemocněním, jako jsou deprese, srdeční choroby nebo cukrovka.
Pojem syndrom vyhoření se poprvé v praxi objevil v 70. letech 20. Století, když ho začal používat psycholog Herbert Freudenberger. S jistotou však můžeme říct, že syndrom vyhoření tady byl již dříve, akorát pro něj neexistovalo tak příhodné pojmenování.
Komu syndrom vyhoření hrozí?
Syndrom vyhoření může potkat takřka každého, ale nejčastěji je spojován se stresem v práci. Často se jedná zaměstnání, kde je kladen vysoký důraz na výkon nebo zaměstnání, kde každé selhání může znamenat velký problém. Syndrom vyhoření však může potkat také rodiče na rodičovské dovolené, pokud mají od sebe příliš velká očekávání, která se s péčí o dítě nedá dobře skloubit.
Jaké jsou první příznaky syndromu vyhoření?
U každého člověk mohou být příznaky syndromu vyhoření specifické. Níže však přinášíme několik nejčastějších příznaků, které vám mohou posloužit jako vodítko.
Vyčerpání
Pocit fyzického a emocionálního vyčerpání. Mezi fyzické příznaky mohou patřit bolesti hlavy či žaludku.
Izolace
Lidé s vyhořením mají tendenci cítit se přetížení. V důsledku toho se mohou přestat stýkat s přáteli či členy rodiny.
Únikové fantazie
Lidé s vyhořením, kteří jsou nespokojeni s nekonečnými nároky svého zaměstnání, mohou fantazírovat o útěku. V extrémních případech se mohou obrátit k drogám, alkoholu nebo jídlu jako způsobu, jak otupit svou emocionální bolest.
Podrážděnost
Zvládání běžných stresových situací, jako je příprava na pracovní schůzku, odvoz dětí do školy a péče o domácnost se může začít zdát nepřekonatelné, zejména když věci nejdou podle plánu.
Časté nemoci
Vyhoření, stejně jako jiný dlouhodobý stres, může snížit váš imunitní systém, takže budete náchylnější k nachlazení, chřipce a nespavosti. Vyhoření může také vést k problémům s duševním zdravím, jako jsou deprese a úzkosti.
Jak předcházet syndromu vyhoření?
Nejjednodušší by bylo eliminovat jakékoli stresové situace, ale to je v našem běžném životě nemožné. Vždy se objeví situace, která nás do stresu (aspoň lehkého) dostane. Také některá zaměstnání stres prostě obsahují a nedá se s tím nic dělat. Níže však uvádíme několik kroků, které vám pomohou se stresem žít v příjemné rovnováze.
Cvičení
Cvičení je dobré nejen pro naše fyzické zdraví, ale může nás také emocionálně povzbudit. Nemusíte zrovna trávit hodiny v posilovně, abyste tyto výhody využili. Mini cvičení a krátké procházky jsou vhodným způsobem, jak si z cvičení udělat každodenní zvyk.
Kvalitní stravování
Zdravá strava plná omega-3 mastných kyselin může být přirozeným antidepresivem. Zároveň je dobré dodržovat doporučenou denní dávku přijímaného cukru. S tím může pomoci například nízkosacharidová dieta.
Kvalitní spánek
Naše tělo potřebuje čas na odpočinek, proto jsou zdravé spánkové návyky pro naši pohodu zásadní. Omezovat spánek se v dlouhodobém horizontu rozhodně nevyplácí.
Četba
Znáte snad klidnější činnost než četbu? Někdy je prostě dobré se zastavit a v klidu si přečíst nějakou novou knihu, která nám pomůže zvolnit rytmus.