Hlavní Zdraví Víte, jak poskytnout první pomoc a zachránit lidský život?

Víte, jak poskytnout první pomoc a zachránit lidský život?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Cesty života jsou nevyzpytatelné. Na silnici, na výletě, ale i cestou do práce se můžete stát účastníkem nehody či narazíte na někoho se zraněním. Poskytnout první pomoc je jedna ze základních povinností každého z nás. Dokázali byste správně poskytnout první pomoc a tak zachránit lidský život?

Každý den se do blízkého kontaktu se smrtí dostává nespočet lidí. Pro záchranu života takového člověka nemusíte být zkušený zdravotník, stačí znát základy první pomoci a pro daného člověka se možná stanete andělem, který ho zachránil před přicházející zubatou.

Samozřejmě fakt, že je něčí život ve vašich rukou může přinést obrovské množství stresu a mnoho lidí v této situaci ztrácí hlavu. Důležité je nepanikařit a snažit se udržet zraněného při životě až do příjezdu záchranné služby. Ale nebojte se, pokud zavoláte na tísňovou linku, zkušení operátoři budou po celou dobu s vámi na lince a budou vám radit.

Jak tedy postupovat?

  1. Zhodnocení situace

Jako první byste měli vždy nejdříve zjistit, zda je pacient při vědomí – oslovte jej a v případě, že nereaguje s ním opatrně zatřepte nebo ho lehce poplácejte po tvářích. Jestliže je pacient při vědomí, zjistěte od něho co se stalo, jak mu je, kam se uhodil a co ho bolí.

V opačném případě zkontrolujte životní funkce – dýchání a činnost srdce. Po té zraněného celého prohlédněte, zda krvácí, má něco zlomeného či oteklého.

  1. Přivolejte záchrannou službu a eliminujte rizika

Vezměte telefon a zavolejte záchrannou službu na číslo 155. Pokud je potřeba komplexnější pomoci (hasiči, policie) nebo si číslo 155 nevybavíte, volejte přímo na tísňovou linku 112, kde vám pomohou a zavolají pomoc, která je potřeba.

Při hovoru se nezapomeňte představit a sdělit veškeré důležité informace o nehodě – co se stalo, kde se nacházíte, počet zraněných, jejich stav a druh poranění. Dále se řiďte jejich instrukcemi a nechte jim na sebe i zpětný kontakt. Operátora můžete požádat o pomoc při poskytování první pomoci.

Neméně důležité je také zhodnotit situaci z hlediska bezpečnosti. Při pomoci nemůžete ohrozit sebe ani nikoho jiného. Podle konkrétní situace eliminujte hrozící rizika. To znamená obléct si reflexní vestu, viditelně umístit výstražný trojúhelník a používat výstražná světla, vypnout proud, při pomoci používejte gumové rukavice (jsou vždy obsaženy v autolékárničce jako povinná výbava auta) – vždy podle konkrétní situace.

  1. Nejdříve řešte kritické poruchy

V první řadě je nutné vždy řešit ty nejvážnější a života ohrožující poruchy, jako je vnější kritické krvácení, dušení či zástava dechu, zástava krevního oběhu, bezvědomí, šok.

Tyto poruchy řešte následovně:

  • Kritické silné vnější krvácení: Když vidíte silné vnější krvácení, snažte se ho zastavit jakýmkoliv způsobem – tlak na ránu, použitím škrtidla.
  • Dušení nebo nemožnost dýchat: Je možné, že poraněný něco vdechl – podporujte ho v kašlání či mu pomozte ránou do zad. Jestliže je postižený v kolapsu, zakloňte mu hlavu a uvolněte dýchací cesty (vyčistěte dutinu ústní, uvolněte zapadlý jazyk).
  • Těžké, ale pravidelné dýchání: V tomto případě zraněnému pomozte do vhodné polohy, která dýchání ulehčí – polosed, při bezvědomí zotavovací poloha na boku. Nezapomeňte neustále sledovat stav dýchání.
  • Bezvědomí, zástava nebo lapání po dechu: Okamžitě zahajte resuscitaci! V případě křečí celého těla počkejte na jejich odeznění.
  1. Jak postupovat při resuscitaci

V případě bezvědomí, zástavy či lapání po dechu okamžitě začněte s oživováním.

  • Otočte postiženého na záda.
  • Ujistěte se, že nemá zapadlý jazyk nebo něco v ústech – pokud ano, uvolněte dýchací cesty.
  • Hranu dlaně položte na střed hrudníku, druhou ruku na ni a propleťte prsty.
  • Stlačujte hrudník ve středu hrudní kosti frekvencí 100-120 stlačení za minutu. Stlačení by mělo být cca do ⅓ hrudníku (5-6 cm). Pro udržení stejné frekvence si můžete pomoci písní se správným rytmem, jako je např. Staying Alive od BeeGees, I Will Survive od Glorie Gaynor, Another One Bites the Dust.
  • Po této fázi stiskněte pacientovi nos a hlubokým nádechem mu do 2x vdechněte z úst do úst. Při vdechu by mělo docházet k viditelnému zvedání hrudníku. Poměr kompresí hrudníku a vdechu by měl být 30:2.

Někteří odborníci radí resuscitaci vůbec nepřerušovat až do příjezdu vycvičeného záchranáře. Resuscitaci ukončujeme v případě, že pacient začne reagovat nebo normálně dýchat. POZOR na lapavé nádechy, které nesmí být důvodem pro přerušení resuscitace!

Při vyšetření se soustřeďte na:

U každé pomoci je důležité vyšetřit ty nejdůležitější oblasti, které jsou:

  • Hlava a oči: barva kůže v obličeji, mrkání, sledování předmětů očima, zvratky, krvácení z povrchu hlavy, úst, uší nosu, sípání, bublání, chrčení dechu, nebo nápadně pomalý či rychlý dech, velikost a symetričnost zornic.
  • Hrudník: pravidelné a symetrické zvedání, poranění, cizí těleso.
  • Břicho: nápadné rány, krvácení, modřiny, bolest, vzedmutí.
  • Končetiny: deformace, rány, krvácení, pohyblivost.
  • Teplota: podchlazenost, přehřátost.
  • Informace o pacientovi: užívání léků, trvalá onemocnění, kontakt na lékaře atd.

A co můžete udělat víc? Každý jsme zodpovědní za své činy, proto bychom všichni měli dodržovat základy prevence a bezpečného chování na cestách. Při riskování myslete na své blízké či vzdálené okolí. Každý život je cenný! Abychom se těmto stresovým a nebezpečným situacím vyvarovali, záchranu života by měla zahrnout každá máma do výchovy dětí.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.