Co všechno do sebe lidé nenacpou! O mnoha z nás se dá říct, že jsme ovládáni mnohem víc chuťovými buňkami a zvyklostmi než rozumem. A jsou taky lidé, kteří jsou širší než delší. Všechno, co jim přijde pod vidličku a nůž, spráskají beze zbytku a ještě k tomu na posezení. Jedny známé německé noviny psaly o japonském studentovi, který prý snědl celou břízu.
Pravda, i dřevo může být dobré. Lidé mají různé chutě. Nemyslete si, prosím, že zpráva o japonském studentovi je nějaká „kachna“. Lidé od novin jsou přece nanejvýš vzdělání, ti musí vědět, co se děje ve světě.
Někteří křesťané rádi používají výrok apoštola Pavla: „Všechno, co Bůh stvořil, je dobré“ (1 Tm 4,4), a myslí přitom na jídlo. Dobré chutnání! Můžeš tedy jíst třeba i červy, muchomůrky hlíznaté nebo přejeté žáby. Jistě, apoštol Pavel mluví o jídle, které Bůh stvořil jako lidskou stravu, nemyslí však na rulík zlomocný nebo na hadí maso. Jenomže zdravá výživa zajímá nanejvýš vegetariány nebo zdravotní reformátory.
Nějaký normální spotřebitel XY nemá čas přemýšlet nad vitaminy, mineráliemi, stopovými prvky, obsahem bílkovin, uhlovodany, balastními látkami, plnohodnotnou stravou, škodlivinami apod. Tohle všechno zvládnout a řídit se podle toho, to je práce na celý život. A kdy si pak máte najít čas dívat se na televizi? Navíc, ještě bychom se náhodou dozvěděli, že kvůli zdravé životosprávě musíme hodně omezit konzumaci čokolády. Ovšem, vždyť právě ta obsahuje hodně lecitinu, který posiluje nervy. A silné nervy přece potřebujeme, abychom přežili, když se díváme na některé televizní programy.
Obsah článku
Víte, že zubům škodí celozrnný chléb víc než čokoláda? To objevili zubaři.
Žitná mouka ulpívá na zubní sklovině víc než cukr. A bakteriím je jedno, jestli jsou uhlovodany šedé nebo bílé. Hlavní věc, že se mají čím krmit a že mohou produkovat kyselinu. A vašim zubům je taky jedno, odkud se kyselina bere. Výsledek: Nejezte už celozrnný chléb, ale jen čokoládu. Šetříte si tím zuby. Zapomeňte i na syrovou stravu, na zeleninu a ovoce a vůbec na všechny ostatní „zdravé“ nesmysly. Nacpěte si břicho tučným masem, šlehačkovými dorty apod.
Pokud ještě nemáte pořádně tlusté břicho a ještě pořád si vidíte na špičku svých bot, pak nejste ohrožen ztučněním srdce. Ale kvůli potížím se žlučníkem, žaludkem nebo zácpou byste měl určitě vyhledat odborníka na choroby trávicího ústrojí. Myslím teď na odborného lékaře, který vám s přátelským úsměvem zasune do hltanu na prst tlustou hadici.
Záleží na množství, řekla kdysi správně jakási moudrá hlava.
Pár kapek zředěné tinktury z náprstníku povzbudí slabé srdce. Ale celý talíř salátu z náprstníku bude mít určité následky. Porce hovězí pečeně také není k zahození, ale po osmi kilech hovězího byste se usmrtil – ne proto, že by vám praskl žaludek, ale otrávil byste se. U vepřového masa stačí tři kila, aby vás převezli do nemocnice, zatímco tři litry mrkvové šťávy by mohly způsobit otravu vitaminem A. také jeden až dva litry kořalky vypité na „ex“ vás může snadno usmrtit.
Tak vidíte, jedy nejsou součástí jenom nějakých pochutin, ale smrt mohou způsobit i docela obyčejné potraviny, dokonce aniž by byly nakaženy nějakými bakteriemi. Už Šalamoun řekl, že jíst mnoho medu není zdravé (Př 25,16). A tak je v podstatě jedno, jak se odděláte: jestli vepřovým nebo kořalkou, mrkví nebo hřibem satana – rozdíl je jenom v množství snědeného jídla.
Uložit osm kilogramů hovězího masa v normálním žaludku je přece jen trochu problematické. A s lasturami a játry to jde snadněji, protože lastury čistí moře a játra krev. A jestli jich zkonzumujete denně pořádnou porci, tak to na sobě taky brzo poznáte.
Z knihy S. Witwera a D. Muellera Nejrychlejší cesta do nemocnice, vydal Advent-Orion, Praha 1996