Jak účinně bojovat s nespavostí?

by redakce
3 minutes read
Jak účinně bojovat s nespavostí?

Spánek je důležitou součástí života každého z nás, a jestliže se ho naším tělům nedostává, může to způsobit poměrně velké nepříjemnosti. Během spánku totiž dochází k regeneraci – jak fyzické, tak psychické. Tělo nabírá síly na další náročný den.

Jestliže mu tuto základní potřebu nedopřejete, hrozí podrážděnost, ospalost, snížení postřehu a zpomalení myšlení. Zvýšená je pravděpodobnost nehody. Nezanedbávejte proto problémy se spánkem. Můžete tak předejít nevítaným následkům. V tomto článku vám poradíme, jak se s nespavostí co nejlépe vypořádat.

Pravidelný režim

Nastavte si spánkovou rutinu, kterou budete každý den dodržovat. To znamená, že budete chodit spát a vstávat pravidelně ve stejný čas. Dosáhnete tak pravidelnosti, která je při problémech s nespavostí klíčová. Do rutiny můžete také zařadit aktivitu před spaním. Někdo si vyčistí zuby, dá horkou koupel a poté si například uvaří bylinková čaj. Jiní zase cvičí jógu. Záleží pouze na vás.

Některé nápoje a potraviny spánku nesvědčí

Častým nepřítelem spánku bývá kofein. Vyhněte se proto kávě, černému čaji a jiným nápojům, které ho obsahují minimálně 6 hodin před tím, než ulehnete. Stejně nevhodná jsou před spaním těžká jídla, nebo jakékoliv jídlo ve velkém množství. Do jídelníčku zařaďte na večer spíše lehká jídla a poslední pokrm si dopřejte ideálně 3 hodiny před spánkem. Zdravými a kvalitními potravinami byste se ostatně měli stravovat během celého dne, aby váš boj s nespavostí byl co nejúčinnější.

Vyhněte se alkoholu a kouření

Ke zdravé životosprávě, která souvisí se spánkem, se řadí také vyřazení alkoholu a cigaret. Jednou za čas se samozřejmě nic nestane, ale nadměrná konzumace spánku nesvědčí. V každém případě byste se měli vyhnout kouření a pití alkoholu minimálně dvě hodiny před spánkem.

Cvičte a pohybujte se

Ke zdravému spánku je potřeba zdravý pohyb. I když bývá občas obtížné najít si na cvičení čas, tělo je třeba fyzicky unavit. Postačí například svižná půlhodinová procházka, nebo krátké kardio cvičení nebo lehký běh. Obujte si běžecké boty a vyrazte ven, první krok je ten nejdůležitější.

Naopak vynechte fyzickou zátěž těsně před spaním. V tuto dobu je přijatelná již výše zmiňovaná jóga. Cvičení v posilovně si nechejte spíše na odpolední či dopolední hodiny.

Přizpůsobte místnost

Vybavení místnosti je také důležitým aspektem nerušeného spánku. Při spaní je ideální tma. Té dosáhnete díky zatemňovacím závěsům nebo například roletám. Podobně důležité je také ticho. Před spaním místnost dobře vyvětrejte, aby byl vzduch v ní co nejčerstvější. Vypněte nebo se rovnou zbavte veškeré elektroniky v místnosti, aby vás zbytečně nerušily nechtěné zvuky, nebo blikající kontrolky.

Nepodceňujte výběr matrace

Velice důležitý je také výběr matrace. Nejen že díky správné matraci se vám bude lépe spát, ale také můžete předejít například bolestem zad. Kvalitní matrace je základem zdravého spánku a jestliže je právě ona původcem vašich obtíží neváhejte s výměnou.

Bylinkové čaje

Jestliže žádná se těchto rad není účinná, vyzkoušejte například bylinkové čaje. Výbornými pomocníky jsou třeba meduňka nebo chmel. V obchodě zakoupíte dozajista i přímo čajové směsi pro klidný spánek. Vždy se nejprve snažte najít přírodní cestu, jak se s nespavostí vypořádat.

Ideálně se vyhněte lékům

Existují samozřejmě léky, které vám usnout pomůžou, ale spánek podpořený chemickými léčivy nikdy nebudete takový, jako ten přirozený. Je to způsobeno tím, že u něj nedochází ke všem stádiím, která jsou pro nefalšovaný spánek potřebná. Především se jedná o hluboké fáze spánku. Proto se člověk necítí po probuzení odpočatý. Na prášcích také často vzniká závislost, která může být skýtat nebezpečí.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.