Stejně jako u lidí i u psů je základem pevného zdraví strava. Proto byste si na výběru a přípravě krmiva pro tyto čtyřnohé kamarády měli dát záležet. Víte, že existuje i jiná cesta než ta granulí a konzerv?
Obsah článku
Co pes potřebuje?
Všichni jistě víte, že pes je všežravec. Tím pádem by součástí zdravé psí stravy měly být i živočišné bílkoviny. U granulí by měl být obsah masa cca 30 %. Při jiných způsobech krmení se masná složka může klidne znásobit. Bílkoviny pejskům přispívají ke správnému trávení, hojení ran, produkci krevních buněk, sílu svalů, ale i rozmnožování.
U pejsků se nemusíte bát tuků, jako u sebe. Psi totiž tuky tráví mnohem lépe. Není tedy výjimkou, že i v dietním jídle zastupují velký podíl právě tuky. Ty jsou nejen zdrojem energie, ale také vitamínů. Správnému fungování metabolismu napomáhají omega-3 a 6 mastné kyseliny, které jsou společně s tuky obsaženy v rybách.
Vařené nebo nevařená strava?
Pes potřebuje ve stravě do těla dostat řadu vitamínů a živin. I když vařené maso může vytvářet představu ideální cesty, kdy je jídlo křehké, výživné a snadné na trávení, nenechte se napálit. Během vaření se vytrácí řada hodnotných živin.
Pro psa je nejlepší vaření zcela vynechat, případně vařit jen přílohy. Maso je nejlepší podávat syrové (BARFování). Nenechte se ale zmást, připravit pejskovi BARF je mnohem komplikovanější, než jen tak nakrájet syrové maso a hodit mu jej přímo z linky. BARFování je potřeba nastudovat – jaké množství, celkové množství živin nebo jak jej správně namíchat. To vše má vliv na to, jak se pejsek bude cítit.
Výhody syrové stravy
Asi jako vše, i BARFování má své plusy a mínusy. Mezi plusy patří:
- Víte, co pejsek jí a odkud potraviny pocházejí.
- Můžete vybírat takové maso, které pejskovi nejvíce chutná a je pro něj nejvíce prospěšné.
- Složení směsi, která pejskovi nakonec přistane v misce můžete sami namíchat a přizpůsobit psím potřebám. Což je výhoda například pro pejsky s alergií.
- Větší kusy masa a kostí fungují jako kartáček a pejsek si tak při jídle zároveň čistí zuby.
- Čerstvé jídlo je jednoznačně chutnější a pestřejší než průmyslově vyrobené granule.
- Syrové maso je bohaté na živiny, které pejsek potřebuje.
Nevýhody syrové stravy
- Dostatek místa na skladování (mrazák, lednice) a přípravu jídla.
- Časová náročnost, která pramení z každodenní přípravy čerstvé dávky.
- Zásoba čerstvých potravin, které se mohou snadno kazit.
- Um vypočítat přesnou krmnou dávku tak, aby obsahovala dostatečné množství energie a všechny potřebné živiny.
Tip: Myslete na to, že pes není čistý masožravec, proto krmení syrovou stravou neznamená házet psovi jen kusy syrového masa. Krmení musí obsahovat vlákninu i ostatní důležité živiny.
Jak má vypadat BARF miska?
- 40-50 % masa = 15 % čisté svaloviny, zbytek % droby, šlachy a vnitřnosti
- 10-20 % kosti = syrové, celé či mleté
- 30 % příloha = 10 % celozrnné obiloviny (ideálně rýže), 20 % zelenina a ovoce
- doplňky stravy, vitamíny, minerály = omega 3 a 6 mastné kyseliny, např. pivovarské kvasnice, řasa kelpa, lněný olej, rybí, lososový, játrový olej, drcená semínka
Granule VS. syrová strava
Všechny potřebné živiny může váš malý chlupáč získat i ze suchého krmiva. Je však nutné vybírat kvalitní a vhodné granule přímo na míru pejskovi. Někomu mohou více vyhovovat přírodní hypoalergenní granule petkult a jinému zas obyčejné kvalitní granule.
Kvalitní granule mají vyvážený poměr bílkovin, sacharidů, vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek. Je dobré vybírat granule podle specifických potřeb pejska (stáří, rasa, březost, zdravotní stav, aktivita, apod.). Nicméně si vždy vyberte jednu značku a u té zůstaňte. Změny granulí dělají neplechu v psím zažívání.
Granule a syrovou stravu je možné, dokonce dobré, kombinovat.
Granule VS. konzervy
Když dáte pejskovi na výběr mezi suchými granulemi a šťavnatou voňavou konzervou, bez rozmyslu se vrhne na misku s konzervou. Je pro ně totiž mnohem přirozenější žvýkat morkou stravu.
Určitě tedy nešlápnete vedle, když každou dávku granulí zalijete voňavým vývarem, který je pro psa také velice prospěšný. Jako druhá možnost se nabízí míchat granule právě s konzervou, což je zlatá střední cesta jak pro jeho zdraví, tak i jeho mlsný jazýček.
Ale pozor! Není konzerva jako konzerva. Při výběru sledujte etikety a čtěte složení. Vyvarujte se slovům “maso a výrobky živočišného původu (z toho 5 % kuřecí),” “vedlejší produkty živočišné výroby,” “obiloviny a vedlejší výrobky rostlinného původu.” Konzervy, které mají na etiketě některou tuto frázi, nebo velmi podobnou, jsou pouze obarvené a přesolené odpady.
Naopak se zaměřte na vysoká % žádoucích živin a fráze jako “maso a živočišné produkty 75 %,” “čerstvě připravené kuřecí (min. 65%).” Jednoduše vždy pátrejte po původní surovině.
Není pes, jako pes
Stejně jako při pořizování tohoto chlupáče hledáte rasy psů, které se hodí do domácnosti, dbejte i na výběr stravy právě pro konkrétního pejska. Každý pejsek je jiný a má jiné potřeby. Ťapka sportuje, dovádí na cvičáku s ostatními psy, Max profláká většinu dne na gauči a i venčení je pro něj náročná činnost a Rex má pohybu tak akorát, za to je alergický na mléčné výrobky.
Teď už snad každý pochopil, že při přípravě jídelníčku je nutné zohlednit spoustu proměnných. Při problémech nebo nejistotě se můžete poradit i s veterinářem či psím výživovým poradcem.
Tak Haf Haf a dobrou chuť!