Hlavní Zdraví Co dělat pro ochranu očí při práci na PC

Co dělat pro ochranu očí při práci na PC

by redakce
Co dělat pro ochranu očí při práci na PC

Trávíte většinu pracovní doby u počítače a máte často unavené, podrážděné nebo suché oči? Pak trpíte syndromem kancelářského oka, tzv. office eye syndromem. Jak vzniká a jak problémům s očima předejít?

Office eye syndrom

Při práci s počítačem snižujeme soustředěným pozorováním obrazovky frekvenci mrkání a naše oči nejsou dostatečně zvlhčovány. Přispívá k tomu i suchý vzduch, nedostatečné větrání a v létě klimatizace. Výsledkem jsou problémy s očima označované jako office eye syndrom. Může se projevovat také rozmazaným viděním nebo bolestí očí.

Co na unavené oči z PC?

Ochrana očí při práci na počítači spočívá spíše v prevenci než v léčbě. Jednoduchá preventivní opatření vám pomohou chránit zrak před obrazovkami počítačů a my se v tomto článku podíváme na ta nejdůležitější.

1. Dodržujte zásady ergonomického sezení

Nevhodná pracovní poloha způsobuje nejen únavu očí, ale i řadu dalších zdravotních problémů. Odborníci doporučují začít pořízením kvalitní ergonomické židle a stolu a jejich správným nastavením. Užitečné tipy týkající se správného sezení najdete např. v článcích Ergonomie sezení a Jak si vybavit pohodlnou domácí kancelář.

2. Nastavte si správně monitor

Jak nastavit monitor, aby nebolely oči? Máme pro vás několik praktických rad.

– Ujistěte se, že sedíte alespoň na délku paže od monitoru.

– Horní hrana obrazovky by měla být v úrovni vašich očí nebo těsně pod. Takové nastavení vám umožní monitor s nastavitelnou výškou. Pokud vás zajímá, jak vybrat ten nejvhodnější, přečtěte si i článek o výběru pracovního monitoru. V případě, že nechcete investovat do nového monitoru, zvolte podstavec pod monitor.

– Pokud máte monitor u okna, nastavte jej tak, aby světlo zvenku přicházelo z boku, a nevznikaly tak zbytečně odlesky.

– Zkontrolujte také, zda máte správně nastavený jas monitoru. Pokud jste v tmavé místnosti, jas monitoru snižte, a naopak.

Příliš krátká vzdálenost od obrazovky může u dospělých způsobit únavu, ale u dětí, jejichž oči se stále vyvíjejí, je situace horší. Stále více dětí má totiž problémy s krátkozrakostí. Někteří lékaři připisují tuto skutečnost právě času strávenému u obrazovek a zaostřování na příliš krátkou vzdálenost bez přestávek a mrkání.

3. Nezapomeňte často mrkat

Snažte se pravidelně mrkat, a tak zajistit svým očím dostatečnou vlhkost. Mrkání dodává rohovce kyslík a pomáhá také předcházet infekcím. Při sledování obrazovky máme ale tendenci frekvenci mrkání nevědomky snížit.

Zkuste si proto zvyknout na aktivní mrkání. Můžete si z něj udělat rutinu – mrkněte třeba kdykoliv čekáte na načtení stránky nebo když otvíráte nebo zavíráte nový soubor.

4. Dopřejte si pravidelné pauzy a dívejte se do dálky

Pokud je to možné, zařaďte do pracovní doby krátké přestávky, nejlépe na čerstvém vzduchu, a ve volném čase pravidelný pohyb.

Dopřejte si pravidelné pauzy a dívejte se do dálky

Fotografie od Dylan Ferreira z Unsplash

Jedním z nejlepších způsobů, jak zbavit oči napětí, je pravidelné odvracení zraku od obrazovky. Každých 20 minut se podívejte na 20 sekund do dálky. To vede ke změně zaostřování z krátké vzdálenosti na dlouhou, což očím prospívá a uvolňuje to zaostřovací svaly.

5. Používejte přiměřené osvětlení

V místnosti byste neměli mít příliš ostré světlo, ale ani příliš temno (pracovní prostor by měl být osvětlen rovnoměrně, nejlépe LED žárovkou). K ochraně před jasným slunečním světlem využívejte žaluzie.

6. Pořiďte si správné brýle na počítač

Choďte na pravidelné oční prohlídky, a pokud potřebujete při práci u monitoru brýle, pořiďte si model antireflexními skly. Nosíte-li raději čočky, zvažte jejich výměnu za brýle. Při dlouhodobém nošení mohou čočky způsobovat podráždění a suchost v očích.

Udělejte také vše pro to, abyste na obrazovku dobře viděli. Zvětšete si písmo a upravte kontrast i jas podle okolních podmínek.

Displej také pravidelně čistěte od prachu, protože prachové částice mohou odrážet světlo a způsobovat odlesky.

7. Používejte brýle proti modrému světlu

Na náš zrak má negativní vliv světelné záření monitoru. Dobrou zprávou je, že tento vliv můžeme eliminovat. Prvním krokem je pořízení flicker-free monitoru.

Na naše zdraví, zrak i psychiku také působí modré světlo, které podporuje aktivitu a snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu. To znamená, že přes den je modré světlo pro člověka vhodné, ale večer a v noci to už neplatí. Může nám nabourat cirkadiánní rytmus a snížit kvalitu spánku.

Negativní vliv modrého světla můžete omezit snížením jasu displeje nebo pořízením monitoru nebo brýlí s filtrem modrého světla. Tyto filtry bývají zabudované i v počítačích, kde automaticky upravují teplotu barev v souvislosti s denní dobou a okolní intenzitou světla.

8. Doplňujte pravidelně tekutiny

Stejně jako potřebuje naše tělo přijímat dostatečné množství tekutin (nejméně dva litry), i pro naše oči je voda velmi důležitá. Nejlepší způsob, jak si můžete chránit oči, je dodržovat pitný režim.

Tekutiny můžete aplikovat i přímo do očí ve formě umělých slz. Vždy, když budete mít pocit suchých očí, stačí kápnout 1 až 2 kapky do každého oka.

K řešení digitální únavy očí je nejlepším řešením kombinace několika metod – čím více jich do své denní rutiny zařadíte, tím lepších výsledků dosáhnete.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.