Co dělat pro ochranu očí při práci na PC

by redakce
5 minutes read
Co dělat pro ochranu očí při práci na PC

Trávíte většinu pracovní doby u počítače a máte často unavené, podrážděné nebo suché oči? Pak trpíte syndromem kancelářského oka, tzv. office eye syndromem. Jak vzniká a jak problémům s očima předejít?

Office eye syndrom

Při práci s počítačem snižujeme soustředěným pozorováním obrazovky frekvenci mrkání a naše oči nejsou dostatečně zvlhčovány. Přispívá k tomu i suchý vzduch, nedostatečné větrání a v létě klimatizace. Výsledkem jsou problémy s očima označované jako office eye syndrom. Může se projevovat také rozmazaným viděním nebo bolestí očí.

Co na unavené oči z PC?

Ochrana očí při práci na počítači spočívá spíše v prevenci než v léčbě. Jednoduchá preventivní opatření vám pomohou chránit zrak před obrazovkami počítačů a my se v tomto článku podíváme na ta nejdůležitější.

1. Dodržujte zásady ergonomického sezení

Nevhodná pracovní poloha způsobuje nejen únavu očí, ale i řadu dalších zdravotních problémů. Odborníci doporučují začít pořízením kvalitní ergonomické židle a stolu a jejich správným nastavením. Užitečné tipy týkající se správného sezení najdete např. v článcích Ergonomie sezení a Jak si vybavit pohodlnou domácí kancelář.

2. Nastavte si správně monitor

Jak nastavit monitor, aby nebolely oči? Máme pro vás několik praktických rad.

– Ujistěte se, že sedíte alespoň na délku paže od monitoru.

– Horní hrana obrazovky by měla být v úrovni vašich očí nebo těsně pod. Takové nastavení vám umožní monitor s nastavitelnou výškou. Pokud vás zajímá, jak vybrat ten nejvhodnější, přečtěte si i článek o výběru pracovního monitoru. V případě, že nechcete investovat do nového monitoru, zvolte podstavec pod monitor.

– Pokud máte monitor u okna, nastavte jej tak, aby světlo zvenku přicházelo z boku, a nevznikaly tak zbytečně odlesky.

– Zkontrolujte také, zda máte správně nastavený jas monitoru. Pokud jste v tmavé místnosti, jas monitoru snižte, a naopak.

Příliš krátká vzdálenost od obrazovky může u dospělých způsobit únavu, ale u dětí, jejichž oči se stále vyvíjejí, je situace horší. Stále více dětí má totiž problémy s krátkozrakostí. Někteří lékaři připisují tuto skutečnost právě času strávenému u obrazovek a zaostřování na příliš krátkou vzdálenost bez přestávek a mrkání.

3. Nezapomeňte často mrkat

Snažte se pravidelně mrkat, a tak zajistit svým očím dostatečnou vlhkost. Mrkání dodává rohovce kyslík a pomáhá také předcházet infekcím. Při sledování obrazovky máme ale tendenci frekvenci mrkání nevědomky snížit.

Zkuste si proto zvyknout na aktivní mrkání. Můžete si z něj udělat rutinu – mrkněte třeba kdykoliv čekáte na načtení stránky nebo když otvíráte nebo zavíráte nový soubor.

4. Dopřejte si pravidelné pauzy a dívejte se do dálky

Pokud je to možné, zařaďte do pracovní doby krátké přestávky, nejlépe na čerstvém vzduchu, a ve volném čase pravidelný pohyb.

Dopřejte si pravidelné pauzy a dívejte se do dálky

Fotografie od Dylan Ferreira z Unsplash

Jedním z nejlepších způsobů, jak zbavit oči napětí, je pravidelné odvracení zraku od obrazovky. Každých 20 minut se podívejte na 20 sekund do dálky. To vede ke změně zaostřování z krátké vzdálenosti na dlouhou, což očím prospívá a uvolňuje to zaostřovací svaly.

5. Používejte přiměřené osvětlení

V místnosti byste neměli mít příliš ostré světlo, ale ani příliš temno (pracovní prostor by měl být osvětlen rovnoměrně, nejlépe LED žárovkou). K ochraně před jasným slunečním světlem využívejte žaluzie.

6. Pořiďte si správné brýle na počítač

Choďte na pravidelné oční prohlídky, a pokud potřebujete při práci u monitoru brýle, pořiďte si model antireflexními skly. Nosíte-li raději čočky, zvažte jejich výměnu za brýle. Při dlouhodobém nošení mohou čočky způsobovat podráždění a suchost v očích.

Udělejte také vše pro to, abyste na obrazovku dobře viděli. Zvětšete si písmo a upravte kontrast i jas podle okolních podmínek.

Displej také pravidelně čistěte od prachu, protože prachové částice mohou odrážet světlo a způsobovat odlesky.

7. Používejte brýle proti modrému světlu

Na náš zrak má negativní vliv světelné záření monitoru. Dobrou zprávou je, že tento vliv můžeme eliminovat. Prvním krokem je pořízení flicker-free monitoru.

Na naše zdraví, zrak i psychiku také působí modré světlo, které podporuje aktivitu a snižuje produkci spánkového hormonu melatoninu. To znamená, že přes den je modré světlo pro člověka vhodné, ale večer a v noci to už neplatí. Může nám nabourat cirkadiánní rytmus a snížit kvalitu spánku.

Negativní vliv modrého světla můžete omezit snížením jasu displeje nebo pořízením monitoru nebo brýlí s filtrem modrého světla. Tyto filtry bývají zabudované i v počítačích, kde automaticky upravují teplotu barev v souvislosti s denní dobou a okolní intenzitou světla.

8. Doplňujte pravidelně tekutiny

Stejně jako potřebuje naše tělo přijímat dostatečné množství tekutin (nejméně dva litry), i pro naše oči je voda velmi důležitá. Nejlepší způsob, jak si můžete chránit oči, je dodržovat pitný režim.

Tekutiny můžete aplikovat i přímo do očí ve formě umělých slz. Vždy, když budete mít pocit suchých očí, stačí kápnout 1 až 2 kapky do každého oka.

K řešení digitální únavy očí je nejlepším řešením kombinace několika metod – čím více jich do své denní rutiny zařadíte, tím lepších výsledků dosáhnete.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.