Jízda na kole patří k základním sportovním dovednostem, kterou se většina z nás naučila už v dětství od svých rodičů nebo prarodičů. Jen si vzpomeňte na pocit, kdy jste poprvé šlápli do pedálů bez pomocných koleček a rozjeli se do ulic bez přidržování rodičů! Jízda na kole zůstává oblíbeným sportem mnoha Čechů i v dospělosti a není se čemu divit.
I když mnozí jezdí na kole rádi a o slunečném víkendu můžete na českých silnicích a cyklostezkách potkat mnoho kolařů, ne všichni jezdí na kole tak často, jak je třeba pro udržení zdravé kondice a fyzičky.
Víte, jak často je třeba jezdit na kole, aby měla jízda na kole příznivý vliv na vaše zdraví? Jaké jsou výhody tohoto oblíbeného sportu? Na co myslet při jízdě na kole a jak naučit na kole své vlastní děti? To vše se dozvíte v tomto článku!
Obsah článku
Výhody jízdy na kole: Proč jezdit na kole pravidelně?
Jízda na kole není jen příjemným koníčkem, ale může skutečně přinést mnoho benefitů i vám a vašemu zdraví. A to není všechno!
Co patří k největším výhodám jízdy na kole? Možná některé z benefitů přesvědčí i vás k tomu, abyste vytáhli kolo a začali jezdit častěji.
Jízda na kole podporuje hubnutí!
Jízda na kole patří k aerobním aktivitám a pokud budete šlapat do pedálů, kopec nekopec, pravděpodobně se vám díky pravidelným vyjížďkám podaří zhubnout i přebytečné kilogramy. Jak časté ale musí ony pravidelné vyjížďky být?
Abyste co nejdříve dosáhly vytoužených výsledků, je třeba vyjíždět na alespoň půl hodinovou projížďku alespoň 3-4x v týdnu. Ještě lépe uděláte, pokud se budete kromě jízdě na kole věnovat i jiné sportovní aktivitě – vyrazte si na squash, zaplavat, na hodinu zumby, pilates nebo třeba začněte s běháním či rychlochůzí.
TIP: Pokud jezdíte na kole hlavně proto, abyste zhubli, pamatujte na to, že až 80 % úspěchu je skryto ve stravě, a je proto důležité kromě jízdy na kole dodržovat také zásady zdravého stravování.
Kromě zásady pravidelnosti je důležitá také rychlost – nikdo od vás samozřejmě neočekává, že budete jezdit jako závodníci na Tour de France, ale domů byste se měli vždy vracet trochu zpocení, příjemně unavení a zahřátí.
Jízda na kole může přispět k vašemu dobrému zdravotnímu stavu
Ano. Jízda na kole skutečně může přispět k vašemu dobrému zdravotnímu stavu. Kromě hubnutí se totiž můžete dočkat i lepší fyzické kondice. Dejte sbohem zadýchávání se do schodů nebo pocitu vyčerpanosti po jiné krátké fyzicky náročnější aktivitě.
Jízda na kole je navíc skvělá v tom, že nezatěžuje klouby tolik, jako například běh. Vhodná je tak i pro lidi s nadváhou.
Celkově jízdou na kole působíte také preventivně proti vzniku rakoviny a kardiovaskulárních onemocnění, na které dnes umírá většina populace.
Jízdou na kole k psychické pohodě
Stejně jako u jiných pohybových aktivit, i u jízdy na kole dochází k vyplavování endorfinů, hormonů štěstí, které vám pomáhají dostat se do co největší psychické pohody. Když se vám nedaří v práci, nebo vás naštvala kamarádka, popř. vás zlobí děti, není nic lepšího, než sednout na kolo a hodit problémy za hlavu.
Jízda na kole utužuje rodinné (i další) vztahy
Cyklistika je sportem, kterému se může věnovat celá rodina – máma, táta, děti, babička i děda – ti všichni mohou společně vyrazit o víkendu na kolo! Pokud vyrážíte s dětmi, je třeba se zamyslet nad cílem cesty a cykloturistiku s dětmi více plánovat.
A nejsou to jen rodinné vztahy, které může kolo upevnit. Na svých výletech a cestách můžete potkat mnoho cyklistů, s kterými si můžete dobře porozumět. Přidat se můžete také k různým cyklistickým spolkům a skupinám, které na cyklovýlety vyráží společně nebo mezi sebou sdílí tipy na cyklotrasy.
Lepší spánek díky jízdě na kole
Máte problémy s usínáním nebo nespavostí? Než sáhnete po tabletkách zaručujících klidnou noc, vyzkoušejte jízdu na kole nebo jinou pohybovou aktivitu. Jízda na kole totiž pomáhá snižovat stres.
Vědci ze Stanfordské univerzity dokonce přišli na to, že lidé, kteří jezdí na kole každý den, mají mnohem lepší spánkový režim – vydrží spát déle i kvalitněji.
Minimální uhlíková stopa díky jízdě na kole + ušetříte čas
Pokud do práce necestujete denně stovky kilometrů, je určitě dobrou volbou vyměnit (alespoň někdy) auto za kolo. Díky pravidelnému ježdění do práce na kole si odbytete svou sportovní chvilku a navíc ji spojíte s užitečnou cestou někam, kam stejně musíte.
Kolo je navíc velmi ekofriendly dopravním prostředkem. Jelikož ho pohání vaše nohy a ne motor, zůstává po vás nulová uhlíková stopa!
Věděli jste, že 22. září se každoročně slaví mezinárodní den bez aut? I vy můžete podzimní dny využít jako příležitost k novému začátku ježdění na kole do práce.
Pokud patříte k druhé skupině lidí, tedy k těm, kteří chodí do práce pěšky, i vám může změna v podobě jízdního kola změnit život, a to hlavně v tom, že ušetříte díky kolu spoustu času.
Na co myslet při jízdě na kole?
I když je jízda na kole velká zábava, je třeba pořád myslet na to, že může být i nebezpečná. V roce 2021 bylo evidováno skoro 4 000 dopravních nehod s účastí cyklistů, přičemž přes 400 cyklistů utrpělo vážné zranění a 39 dokonce přišlo o život. Na co je tedy třeba myslet při jízdě na kole?
Myslete hlavně na to, že na silnicích se nikdy nepohybujete sami a je třeba dodržovat určitá pravidla.
Kontrola kola a jeho výbavy před cestou
Před hlavní cyklistickou sezonou, ale i pravidelně před každou jízdou, byste měli provádět kontrolu stavu vašeho kola a jeho výbavy. Máte funkční brzdy? Jak jsou na tom odrazky? Jsou kola dost nafouknutá? A kde máte přilbu?
To jsou alespoň základní otázky, které byste si měli před každou jízdou zodpovědět. Nejlépe uděláte, když ke stejné kontrole dopravního prostředku budete vést i vaše děti.
Viditelnost na cestě = vyšší bezpečnost na cestě
Přestože je síť českých cyklostezek poměrně hustá, i tak je stále běžné potkávat kolaře i na silnicích, kde je nejvyšší riziko nehodovosti. Být vidět je naprostý základ pro bezpečnost na cestách.
Za nepříznivého počasí proto vždy oblékejte reflexní vestu a další prvky, díky kterým o vás budou ostatní účastníci provozu vědět už stovky metrů dopředu.
Využívejte všechny smysly a předvídejte situace
Často se také stává, že cyklisté vyrazí na silnice a mají tendenci se pouze kochat ubíhající přírodou všude kolem a zapomínat na bezpečnost svoji i ostatních. Snažte se být na kole co nejvíce obezřetní, stejně jako když řídíte automobil.
Je důležité předvídat různé situace – velkou roli hraje stav silnic, povětrnostní podmínky i tlakové vlny velkých nákladních vozidel. Nezapomínejte sledovat silnici, po které jedete. Během jízdy na kole neposlouchejte hudbu ve sluchátkách a nevyřizujte své telefony.
Další tipy, na co myslet při jízdě na kole
-
- Alkohol na kolo nepatří! Po požití alkoholu se totiž snižuje reakční čas, schopnost rychle a adekvátně se rozhodovat a také vaše stabilita na kole. Takovou jízdou pod vlivem samozřejmě ohrožujete bezpečnost všech účastníků provozu. Dnes za ni dokonce můžete dostat už i pokutu.
-
- Nemachrujte. Umět frajeřinky na kole je jistě super, ale patří spíš na bike hřiště než na silnici. Nejezděte bez držení řidítek nebo jen na zadním či předním kole!
-
- Kolo pro jednoho je skutečně pro jednoho. Opravdu byste tedy neměli vozit nikoho na rámu nebo bůh ví kde. Výjimkou jsou dětské cyklosedačky, které můžete na své kolo připevnit a vyrazit tak na společnou vyjížďku i s těmi nejmenšími.
TIP: Nejmenším dětem můžete pořídit také odrážedlo. Není to sice ještě na žádný cyklovýlet, ale věřte, že je to dobrý začátek pro to, aby se vaše dítě chtělo začít učit do budoucna i na kole.
-
- Nezapomínejte vždy při změně směru jízdy ukázat rukou. Nikdo z řidičů totiž nemá křišťálovou kouli. Jen tak ostatní účastníci provozu ví, co budete dělat.
Jak naučit děti jezdit na kole?
Nyní už víte, jaké různé benefity jízda na kole přináší. I to může důvod, proč chtít jízdu na kole dopřát i vlastním dětem, Jak je ale naučit jezdit na kole a co všechno takové učení obnáší?
Optimální je začít děti učit jezdit na kole mezi 3.-6. rokem. Můžete začít například jízdou s vodící tyčí, prostřednictvím odrážedla nebo na kole s pomocnými kolečkami, které časem odmontujete.
Samotné učení se jízdě na kole je jen a jen o poctivém, pravidelném tréninku. Čím častěji budete s dětmi chodit trénovat, tím lépe jim to půjde.
Pro nácvik však vybírejte bezpečná místa bez rušného provozu. K takovým účelům mohou posloužit slepé ulice nebo prázdná a dostatečně velká parkoviště či dopravní hřiště. Počítejte také s tím, že zpočátku se za dětským kolem docela dost naběháte.
Pamatujte však také na to, že učit děti jezdit na kole není jenom o samotné dovednosti, ale také o předání všech důležitých zásad bezpečné jízdy a chování v provozu. To vše by si děti měly osvojit ještě předtím, než se společně na cesty vydáte.
Alena Mrvíková, SEO, Optimalizace webu pro vyhledávače