Hlavní Potraviny Kalorie a víno – jaká je kalorická hodnota vína?

Kalorie a víno – jaká je kalorická hodnota vína?

by redakce
Kalorie a víno – jaká je kalorická hodnota vína?

Ještě v polovině minulého století se obezita „léčila“ popíjením bílého vína. Tahle metoda se už dnes samozřejmě nevyužívá a je obecně známo, že pokud chcete zhubnout, měli byste se alkoholu spíše obloukem vyhnout.

Co se ale vlastně děje v našem těle po požití alkoholu? Méně než 2 % alkoholu je z našeho těla vyloučeno. To znamená, že 98 % alkoholu, který vypijeme, se v těle metabolizuje (tělo ho neukládá, ale zpracovává v játrech i v žaludku). Toto množství přijaté energie tedy musíme připočítat k tomu, co dalšího během dne sníme a vypijeme.
Kolik kalorií je ale reálně ve víně? A můžeme si víno dát, i když chceme hubnout? To se dozvíte v dnešním článku.

Co tvoří kalorie ve víně?

Za kalorie ve víně mohou dvě složky: alkohol a cukr (zbytkový, neprokvašený cukr).

Abyste si udělali představu, tak 1 gram alkoholu obsahuje 7 kalorií, a 1 gram cukru obsahuje 4 kalorie. To nezní příliš pozitivně, ale dobrá zpráva je, že existují výborná vína, kde je cukru i alkoholu velmi málo.

Následující tabulka vám napoví, jak jsou na tom jednotlivé druhy vín z hlediska obsahu kalorií:

Druh vína Množství (ml) kcal kJ
Bílé víno suché 100 75 315
Červené víno 100 80 337
Sladké víno 100 105 441
Portské víno 60 90 378

 

Není to ovšem úplně jednoduché. Překvapivě se může stát i to, že suché červené víno s vyšším obsahem alkoholu má více kalorií než lehčí sladké bílé víno. Pokud chcete vsadit na jistotu, sáhněte po lehkém suchém bílém víně. Tam se hodnoty cukru i alkoholu pohybují na nejnižších hodnotách.

Asi vás nepřekvapí, že pokud chcete hubnout, měli byste zcela vyřadit portské a další dezertní vína. Ty mají nejen vysoký obsah cukru, ale i vyšší obsah alkoholu.

Pozor na šumivá vína

Šumivá vína (neboli sekty) mohou klamat tělem. Většinou se nezdají tak sladká, což je ale způsobeno právě bublinkami a svěží kyselinkou. Přitom 1,5 dl suchého vína může mít až 150 kalorií. Stejné množství suchého bílého vína s nižším obsahem alkoholu má přitom jen 110 kalorií.

Pokud se šumivého vína nechcete vzdát, zaměřte se na množství cukru. To poznáte dle označení typu vína:

  • „sec“ (suché) má 17–32 g cukru/litr na litr
  • „demi sec“ má 32–50 g cukru/litr (to je mimochodem celá kostka cukru v pouhém decilitru!)
  • „brut“ má až 12 gramů cukru/litr (to je pořád víc, než má bílé suché víno)

Dejte přednost kvalitě nad kvantitou

Nic se němá přehánět, což platí u počítání kalorií, ale taky u množství zkonzumovaného vína.

Mnohé výzkumy dokázaly, že malé množství alkoholu je dokonce zdraví prospěšné! Zvyšuje totiž hladinu „hodného“ HDL cholesterolu.

Nakonec ještě pamatujte na to, že u alkoholu  není zrádná ani tak jeho kalorická hodnota, jako spíš to, že jakmile jednou začnete pít, vyvoláte si v mozku pocit hladu. A většinou máte chuť na mastná a slaná jídla. Proto je důležité se se kvalitně najíst ještě před tím, než otevřete „lahvinku“.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.