Co obnáší bezpečnost potravin a jaká jsou chemická nebezpečí v potravinách pro naše zdraví?

by Martin Balko
5 minutes read

V době covidové zažil obrovský boom prodej potravin přes internet. Ať už vás nakupování potravin na eshopech pohltilo taky nebo stále chodíte nakupovat do kamenných prodejen, měli byste dbát na své zdraví. S ním souvisí i kvalita potravin, kterými se stravujete. Víte, jaká chemická nebezpečí na vás mohou v potravinách číhat? 

Chemická nebezpečí potravin 

Chemické látky jsou součástí všech potravin. Některé mohou vyvolat nepříznivý účinek na vaše zdraví. Jak se do potravin tyto látky dostávají? Některé jsou jejich přirozenou součástí, pesticidy se do ovoce a zeleniny dostávají například z chemických postřiků nebo hnojiv, dalšímu chemickému nebezpečí jsou potraviny vystaveny při průmyslovém zpracování nebo samotné manipulaci s potravinami. 

Pokud jste si dodnes mysleli, že nakupováním bio potravin se chemickému nebezpečí zcela vyhnete a kupujete zaručeně bezpečné potraviny, není tomu tak. I u ekologicky zpracovávaných potravin je třeba dohlížet na jejich kvalitu, abyste nekupovali zajíce v pytli. 

Vliv chemických látek na zdraví 

Jaká konkrétní ohrožení přináší škodlivé chemické látky našemu zdraví? Už jste určitě někdy slyšeli o tzv. karcinogenních látkách, které přispívají k vzniku zhoubných nádorů u lidí. Obecně je tak třeba omezovat konzumaci klobás, párků a uzenin a slazených limonád, které obsahují umělá barviva a rafinovaný cukr, který podporuje růst rakovinných buněk. 

Photo by CDC on Unsplash

Vliv pesticidů je další z těch, které je třeba zmínit. Pesticidy obsahuje většinou zelenina a ovoce, ale také obiloviny. Pesticidy jsou pro naše tělo toxické. Mohou způsobit rakovinu nebo vaskulární onemocnění. U těhotných žen mohou stát za nízkou porodní váhou dětí nebo předčasné porody. 

Pokud tedy máte možnost pěstovat si vlastní potraviny doma na zahrádce, doporučujeme ji využít. Aspoň víte, co jíte a z pesticidů nemusíte mít takový strach.. 

Velkým strašákem je také olovo, které může kontaminovat vodu i půdu, a tím ohrožuje celý ekosystém. Olovo stojí za různými vrozenými vadami, může mít vliv také na chudokrevnost, postižení kognitivního vývoje, ztrátu sluchu, chronické onemocnění ledvin a další. 

Podobně je na tom i další těžký kov, kadmium. Kadmium v potravinách, nejčastěji obilovinách, může způsobit ledvinová onemocnění, osteoporózu nebo onemocnění dna, popř. i cerebrovaskulární onemocnění. 

Dohled EU a předpisy

Bezpečnost potravin zahrnuje nejen hygienu při výrobě potravin a monitoring. K zajištění bezpečnosti dopomáhá i příslušná legislativa, důsledná kontrola bezpečnosti a kvality, aplikace vědeckých stanovisek do praxe a další. 

Evropská unie se snaží zajišťovat dohled nad bezpečností potravin, a tak přijala mnoho předpisů, které upravují povolené látky obsažené v potravinách. 

V ČR jsou pro oblast bezpečnosti potravin nejdůležitější tyto zákony: 

  • Zákon č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů v platném znění 
  • Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví v platném znění 

Na trh se tak díky častým kontrolám kvality potravin, přísné legislativě a sankcím za porušování předpisů, škodlivé potraviny téměř nedostávají. Přesto je však třeba být zodpovědní a kontrolovat si potraviny, které kupujeme. 

TIP: Při výběru potravin by vám orientačně mohli pomoci i certifikace. Jedním z mezinárodně uznávaných certifikátů z hlediska bezpečnosti potravin je IFS. 

Tipy závěrem 

Až se příště budete chystat připravit si nějaký dobrý recept, pamatujte, že vše začíná už výběrem kvalitních surovin. A jak je tedy poznat? 

  • Čtěte složení a nenechte se zmást marketingovými slogany jako domácí, tradiční nebo fit 
  • Porovnejte si výživové údaje 
  • Dávejte pozor na obsah cukrů a soli 
  • Sledujte aktuality na internetovém portálu bezpečnost potravin, kde se objevují vždy ty nejnovější informace a varování před některými potravinami

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.