Acerola, přírodní zdroj vitamínu C

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace 3 minutes read
Acerola – přírodní zdroj vitamínu C

Velmi těžko byste v přírodě našli vyšší obsah vitamínu C v přírodní formě, než je ukrytý v superpotravině nesoucí název acerola. Přítomnost vitamínu C se projevuje zejména příjemnou kyselou chutí. Studie uvádí, že acerola obsahuje až 30x více vitamínu C, než např. pomeranč. Tento stále zelený keř menšího vzrůstu plodí drobné červené plody, které svým vzhledem a velikostí připomínají tvar našich českých třešní. Plody dorůstají do velikosti 1 až 3 centimetrů. Toto exotické ovoce roste nejčastěji v trsech po dvou, někdy i třech a obsahuje tři trojúhelníková semena.

Původ aceroly

Původ aceroly sahá až do deštných pralesů Brazílie, kde se objevila zcela poprvé. V současné době je její pěstování více rozšířené, proto se s ní můžeme setkat např. v Africe, Asii nebo Austrálii. Svým pravým jménem se acerola nazývá Malpígie. Byla pojmenována po italském přírodovědci a lékaři ze 17. století Marcelu Malphigi. Zabýval se především obory jako jsou anatomie člověka, embryologie nebo botanika, ve které acerolu poprvé objevil a představil ji světu. V tradičním léčitelství se plody aceroly využívaly již před mnoha lety. Zejména kyselé plody se jedly především při nachlazení, kašli nebo dokonce při onemocnění jater.

Bohatý zdroj vitamínu C

Jedním z hlavních důvodů, proč si acerola získala tak velké oblíbenosti, je právě díky vysokému obsahu vitamínu C. Suplementace vitamínu C je pro náš organismus velmi důležitá. Podílí se na tvorbě kolagenu, podporuje správnou funkci imunitního systému, pomáhá tělu bojovat s viry a infekcemi atd. Dospělý člověk by měl za den přijmout zhruba 60 mg vitamínu C. Z běžné stravy ho doplníme nejvíce z ovoce a zeleniny, nicméně velmi záleží na kvalitě a původu těchto surovin. Z toho důvodu bychom měli vybírat ty nejkvalitnější zdroje a samozřejmě lokální suroviny, kde je alespoň nějaký obsah vitamínů zaručen. Ačkoliv jíme ovoce a zeleninu každý den, vyplatí se vitamín C doplňovat i z jiných zdrojů. Jeho nedostatek může vést ke snížené odolnosti vůči infekcím či bolesti kloubů a dalších nepříjemností. Kromě vitamínu C obsahuje acerola také nezanedbatelné množství vitamínů skupiny B, E a vitamín A. Mimo to v ní najdeme důležité minerály, mezi které patří např. draslík, hořčík, zinek, vápník, železo, měď a další.

Acerola v kuchyni

Plody aceroly velmi rychle podléhají zkáze a čerstvé vydrží pouhé tři dny, proto jejich sběr probíhá ještě v době, kdy nejsou zcela uzrálé a putují k následnému zpracování. Z toho důvodu není příliš možné zakoupit na českém trhu acerolu čerstvou. Plody aceroly se zpracovávají lyofilizací (usušením mrazem). Tímto způsobem se zachovají chuťové vlastnosti plodů a zároveň není narušen ani obsah vitamínů a jiných vlastností. Sušené plody se následně pomelou na jemný prášek. Acerola může být součástí ovocných drinků, které obohatí svými skvělými vlastnostmi. V létě ji můžeme přidat např. do domácí zmrzliny, sorbetů nebo ovocných salátů, kterým dodá nejen spoustu zdraví prospěšných látek, ale také jedinečnou chuť. V některých zemích se z aceroly připravuje i víno, které si uchovává většinu obsahu vitamínu C.

Autor článku: Markéta Štorková

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.