Dědičným plešatěním neboli androgenní alopecií trpí podle některých studií až 96 % mužů. Začíná typicky v koutech, později vlasy začínají padat i z vršku hlavy.
Ubývání kštice není jen fyzickou záležitostí – negativně se promítá i do psychického rozpoložení, pracovní výkonnosti a mezilidských vztahů. I proto lékaři hledají způsoby, jak plešatění zpomalit a jeho následky vrátit. Opravdový průlom nastal díky transplantaci vlasů, o tomto zákroku si ale povíme až dále – nejprve si vysvětlíme, co plešatění vlastně způsobuje.
Obsah článku
Jak k plešatění dochází?
Hlavní příčinou androgenní alopecie je nadbytek látky zvané dihydrotestosteron (DHT), která, jak napovídá její název, vzniká z hormonu testosteronu (to je ostatně poměrně známý fakt).
DHT působí negativně na tzv. vlasové folikuly. Jde o soubor různých druhů tkání, které řídí růst vlasu a vyživují jej. Působením DHT se folikul zmenšuje a snižuje se jeho zásobení kyslíkem a živinami. Úměrně tomu klesá i délka a průměr vlasu, který dokáže z folikulu vyrůst. Nakonec se jeho růst prakticky zastaví.
Množství DHT v těle určuje mj. genová výbava, někteří muži jsou proto k jeho tvorbě náchylnější. Negativní vliv může mít ale také nedostatek vitamínů C, D a skupiny B.
Jaké faktory mohou vypadávání vlasů ovlivnit?
Zásadním faktorem je přítomnost enzymu 5-alfareduktasy (5-AR). Právě ta má na svědomí přeměnu testosteronu na DHT (množství 5-AR v těle určují geny). Jedním ze způsobů boje proti plešatosti je proto látka zvaná finasterid, která fungování 5-AR blokuje. Díky tomu se znatelně sníží množství DHT a tím i rychlost plešatění.
Dalším oblíbeným prostředkem proti padání vlasů je minoxidil. Aplikuje se na místa postižená plešatostí, kde zvyšuje průtok krve v podkoží. K folikulům se tak dostává více živin a vlasy mohou dál růst.
Žádná z těchto metod – na rozdíl od vlasové transplantace – ale nedokáže již vypadlé vlasy obnovit.
Jak funguje transplantace vlasů?
Podstatou zákroku je přenos vlasů odolných vůči působení DHT do míst, kde už kštice vypadala. Tyto odolné vlasy se nacházejí na temeni a týlu – z tohoto důvodu se těmto oblastem říká odběrová místa – a přenášejí se ve formě vlasových štěpů.
Každý štěp obsahuje 1 až 4 folikuly (a tedy i vlasy) a jejich odběr probíhá po jednom speciální dutou jehlou. Po vytažení z odběrového místa se štěpy očistí od přebytečné tkáně a uloží do živného roztoku, který zajistí jejich přežití. To je důležité, protože operace trvá typicky 6 až 8 hodin.
Zákrok probíhá v lokální anestezii a může se při něm přenést až 4 500 štěpů. Hlavní slovo má při operaci zkušený chirurg. Odebírá štěpy a mikroskalpelem vytváří kanály pro jejich vložení v místech, kde už vlasy vypadly. Preciznost tohoto kroku je zásadní – kanály se musí otevřít pod přesně daným úhlem, jinak totiž hrozí nepřirozený vzhled transplantovaných vlasů. Část odběru a vložení štěpů mají obvykle na starost zkušení, certifikovaní technici.
Samotnému zákroku předchází konzultace, při které lékař stav vlasů zhodnotí a načrtne pacientovi budoucí vlasovou linii.
Kdy čekat výsledky?
Po zákroku transplantované vlasy často vypadnou. Jde o reakci folikulů na nedostatek živin – folikulům schází plné napojení na krevní oběh. Prvních změn si lze všimnout asi 6 měsíců po operaci, plný výsledek se dostaví 12 až 18 měsíců po zákroku.
Pro co nejlepší výsledek je potřeba před transplantací a po ní dodržovat striktní režim. První týden je důležité se vyhýbat kouření či konzumaci alkoholu, až 3 měsíce pak např. kontaktním sportům, při kterých by mohlo dojít k poškození transplantovaných vlasů.