Hlavní Byliny Podběl lékařský

Podběl lékařský

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Podběl lékařský

Podběl lékařský – je to jedna z prvních jarních bylinek a má tu výhodu, že ji pozná každý, i naprostý zelenáč.

Je to bylinka z čeledi hvězdnicovitých. Má charakteristický šupinatý stonek a jasně žlutý květ, který se sbírá spolu s listy. Najdete ho téměř všude, třeba ten „nejvýživnější“ roste vedle naší fabriky na obytné buňky.

Květy se sbírají začátkem jara. Jejich stonek by měl být co nejkratší, květ pevný a nezavadlý a neměly by se už tvořit nažky. Jednoduše je odstřihneme nebo opatrně „odštípneme“ nehty a sušíme je buď na sluníčku nebo v místnosti při teplotě do 42°C. Obsahují  flavonoidy, třísloviny, hořčinu, inulin, karotenoidy, fytosterin, kyselinu galovou, jablečnou a vinnou, saponin, vitamín C a další.

Listy nasbíráte v létě, ovšem teplota sušení se udává nižší (do 35°C).

Podběl lékařský a jeho léčivé účinky

Nejčastěji se užívá jako čaj a to hlavně díky léčivému účinku při problémech s dýchacími cestami a uvolnění hlenů. Dá se použít i jako ingredience do salátů a jiných živých pochutin. Listy obsahují více účinných látek a do čaje je vhodné je namíchat spolu s květy. Obklady jsou nápomocné při zánětech žil, artritidě a jako lék na špatně se hojící rány.

Z listů se dá vytvořit i sirup a to tak, že budeme do větší sklenice (třeba na okurky) pokládat střídavě vrstvu listů a přírodního cukru. Pak se sklenice uzavře, nechá se měsíc až dva kvasit a pak se jednou či dvakrát převaří. Naplníte ho do lékovek a máte pomocníka hotového. Dvě až tři lžičky odšťavněné šťávy pomohou při potížích s astmatem nebo při kuřáckých obtížích.

Pár receptů s co podbělěm lékařským

Napíšu vám ještě, co doporučuje Maria Treben (Zdraví z boží lékarny):

„Čaj: Jednu čajovou lžičku květů vrchovatě naplněnou (později květů a listů smíchaných rovným dílem) jen spaříme v 1/4 litru vody a necháme krátce vyluhovat.

Obklad: Čerstvé listy rozmělníme – rozmačkáme na kaši a přiložíme.

Inhalování: Vrchovatou polévkovou lžíci květů a listů spaříme a vdechujeme páry pod ručníkem. Zopakujeme vícekrát denně.

Koupel nohou: Naplněnou dvojitou hrst listů spařených vodou necháme vyluhovat krátkou dobu a pak 20 minut koupeme nohy.“

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.