Hlavní Zdraví Pět varovných signálů, že s vaším stravováním není něco v pořádku

Pět varovných signálů, že s vaším stravováním není něco v pořádku

by redakce
Pět varovných signálů, že s vaším stravováním není něco v pořádku

Rád bych vám položil jednoduchou otázku: Máte pocit, že ze svého stravovacího systému těžíte maximum? Koneckonců všichni chceme to samé – zvýšit množství energie, mít krásné a zdravé tělo, delší a kvalitnější život, vyhnout se zdravotním problémům nebo je vyléčit.

Nějakou dobu se zdá, že vám současný stravovací režim vyhovuje. Pokradmu se ale možná vzdalujete svým vytyčeným cílům, než náhle zjistíte, že tahle strava není pro vás.

Tady vám nabízím některé z varovných signálů a návod, jak si s nimi poradit

1. Trápí vás chutě

Je naprosto normální cítit chuť po vařeném nebo zpracovaném jídle, pokud právě přecházíte na částečně nebo zcela syrovou stravu. Problémem je, když tyto chutě přetrvávají a nemizí.

Z vlastních zkušeností vím, že existují dva druhy příčin: nutriční a emoční. Budu se teď zabývat tou nutriční, jelikož otázka emočních příčin je mnohem složitější a mimo rámec tohoto článku.

Nutriční příčiny jsou velmi jednoduché. Pokud nepřijímáte dostatek kalorií v ovoci a zelenině, nutně se začnete poohlížet po vařeném či jinak zpracovaném jídle.

Trik spočívá v tom naučit se konzumovat dostatek ovoce, aby to pokrylo váš denní příjem, a zároveň se vyhnout nadbytečnému příjmu tuků (a navíc sníst dostatek zeleniny kvůli minerálům).

Pokud budete jíst příliš mnoho tučných potravin, vyvolá to také nechtěné chutě. Jednoduchá nízkotučná strava je tím nejlepším lékem na ně.

Mějte na paměti, že průměrně aktivní žena potřebuje za den přibližně 1800 až 2500 kalorií a stejně aktivní muž asi 2500 až 3000.

2. Chybí vám energie k pohybu

Pokud nemáte sílu cvičit nebo se vaše kondice nelepší tak, jak byste si přáli, je to nejspíš proto, že nepřijímáte dostatek kalorií a/nebo přijímáte příliš mnoho tuku. Je to jeden z nejčastějších signálů, že vaše strava jde špatným směrem.

Pokud máte vytyčený určitý fitness plán a jen stěží konzumujete dost ovoce a zeleniny, nedivte se, že jste bez energie. Stejně tak je tomu při vysokém příjmu tuků, který by neměl být větší než 10-15% celkové energie.

3. Probouzíte se ospalí

Dalším důsledkem přemíry tuků v jídelníčku je ranní ospalost. Dalším důvodem může být jedení v pozdních večerních hodinách. Navrhoval bych zkusit jíst po 3-4 dny jen ovoce a zeleninu bez jakéhokoliv tuku a dát si poslední jídlo nejpozději v 7 večer. Uvidíte, jak se budete cítit.

Hrozí vám vážné riziko – vstanete čerství a nabití novou silou!

Jakmile se to stane, můžete znovu zařadit tuky do svého jídelníčku, ale jen v malém množství.

4. Nejste schopní udržet si váhu

Existují dvě varianty toho, co se může stát: Nejste schopní zbavit se přebytečných tuků nebo jste naopak štíhlejší, než byste chtěli být.

Pokud se vás týká první možnost, i přesto že jste plně změnili své stravování na raw food, máte nejspíš jen špatný přístup k celé věci a to z hlediska nutričního i životního.

Jestli si přejete zvýšit podíl svalové hmoty, jde to i na syrové stravě. Vše, co potřebujete, je cvičební plán a dostatek přijímaných kalorií z ovoce a zeleniny. U ženy by to mělo být kolem 2500 kalorií a u muže minimálně 3000 kalorií za den.

5. Jste zmatení

Dalším znamením, že jste na cestě do dietářského pekla, je pocit naprosté dezorientace a pochybností. To je ten pocit, který když nabere na síle, donutí vás přeskočit na další stravovací systém, který nebude fungovat.

Řešením, jak se tomuto problému vyhnout, je získat dostatek informací a znalostí, jít ke kořenům vašich emocí spojených s jídlem, popřípadě se stát členem skupiny, která vás bude ve vašem snažení podporovat a poskytovat vám další inspiraci k zamyšlení.

Poznámka redakce:

Myslíme si, že počítat si na vita stravě energetický příjem je značně zavádějící. Vita strava (pokud se nám v žaludku nepotká jídlo tak, že vytvoří raw dortík od pejska a kočičky) nespotřebuje téměř žádnou energii na své zpracování, což se o konvenční představě zdravého stravování říct nedá.
Uvedeme příklad pro lepší pochopení.
100g jablek = 260 kJ, 10% je potřeba na strávení jablka, na ostatní aktivity zbude 234 kJ;
100g grilovaných kuřecích prsíček 460 kJ, 70% (až 90%) je potřeba na strávení masa, na ostatní aktivity zbude 138 kJ.

O autorovi článku:

Frederic Patenaude je autor úspěšného e-booku „The Raw Secrets“. V současnosti poskytuje volný přístup k více než 100 článkům, jejichž je autorem.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.