Hlavní Byliny Petrklíč (prvosenka jarní)

Petrklíč (prvosenka jarní)

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Petrklíč (prvosenka jarní)

Je to rostlina z čeledi prvosenkovité, typická jarní bylinka. Najdete ji téměř všude – na loukách, na okrajích cest a lesů, v křovinách. Má typicky uspořádané lístky v přízemní růžici, mezi nimiž vyrůstá několik vyšších stonků se žlutými květy, které voní sladce a medově.

Prvosenka jarní je o něco vyšší, má širší a pevnější stonky a tmavě žluté květy se silnější vůní. U nás častěji nacházím prvosenku vyšší, která má delší a tenké stonky a květy světlejší se slabším aroma. Důležitý je obsah saponinů, z nichž hlavní je kyselina primulová (primulka – kyselina primulová, to se dobře pamatuje).

Sbírám jen květenství a nejčastěji se užívá sušené v čajových směsích. Podporuje vykašlávání, uklidňuje, pomáhá při zánětech, je lehce močopudné a pomáhá při odstraňování močových kaménků v těle nebo při ledvinových zánětech.

Maria Treben uvádí recept na čaj proti nespavosti a to tuto směs: 50g květů prvosenky, 20g květů levandule, 10g třezalky tečkované, 15g samičích plodních šištic chmele a 5g kořene kozlíku lékařského. Jednu vrchovatou lžičku spařit ve 1/4l. vody, 3 minuty louhovat a vypít po doušcích před spaním. Uvádí i odkaz na recept faráže Kneippa: „Kdo má sklon ke dně a revmatismu, nechť pije delší dobu denně jeden až dva šálky čaje z prvosenky. Silné bolesti poleví a časem zmizí.“

Díky pročišťujícímu účinku se používá spolu s ostatními jarními bylinkami jako čaj k jarní detoxikaci.

Opět Maria Treben:
50g prvosenky, 50g mladých výhonků bezu černého, 15g listů kopřivy, 15g kořene pampelišky lékařské. Lžíce směsi se spaří ve 1/4l. vody a po doušcích užívá dvakrát denně.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.