Ještě předtím, než se vyvinul lidský druh, byla planeta Země pokrytá rostlinnými organismy. Musely bojovat s mikroorganismy, změny klimatu a dalšími významnými změnami. Během svého rozvoje byl člověk plně závislý na rostlinách, ať už kvůli jídlu, přístřeší, oděvu nebo léčivům. Pro muže i ženy květiny přinášely prvek krásy.
Postupně začali být svatí mužové, šamani, čarodějnice a kdokoliv jiný, kdo byl schopný poznat sílu rostlin, vyvyšováni na společenském žebříčku. Stali se medicinmany, lidmi, kteří dokázali léčit problémy svého společenství.
Když později začala být zvířata využívána jako zdroj potravy, odhalily se způsoby i jejich léčitelského využití. Přesto stále tím nejčistším a nejharmoničtějším zdrojem zůstávaly rostliny. Tato síla šla až za hranice lidského fyzična a dokázala ovlivňovat mysl, vědomí, charakter a schopnost volně se pohybovat po vlastní duchovní cestě.
Je známo, že každá životně důležitá chemická látka v lidském těle se nachází i v rostlinné říši. Dokáže opravit jakýkoli orgán a jeho funkci.
Mnoho lidí se bojí o svou bezpečnost při využívání bylinek, čemuž se upřímně směju. Před mnoha a mnoha lety byly všechny jedovaté rostliny vyloučeny každým rozumným herbalistou a ty „nebezpečné“, které užíváme v současnosti, nemají ani způli tak smrtící účinky jako většina dostupných léků. Jsou zdravější než jahody, které ročně zabijí mnoho lidí kvůli alergickým reakcím.
Stále však mějte na zřeteli, že každý z nás může být na nějakou konkrétní chemickou látku přecitlivělý, přestože lidé mají takové reakce jen ve velmi výjimečných případech.
Skutečná otázka, kterou bychom se měli ohledně bezpečného užívání bylin zaobírat, je, jestli každý, kdo pije alkohol a kouří, náhodou neškodí svému tělu víc než při rostlinné léčbě. Spolu s tím je potřeba zauvažovat o možném kombinování návykových látek s bylinami. Na toto téma bylo provedeno více výzkumů, než byste si mohli myslet. Jedním ze zdrojů, které sám používám, je databáze Dr. Dukea, kde jsou vyjmenovány téměř všechny známé byliny a jejich možnost interakce s jinými látkami.
Co se však týče mých zkušeností, za osm let jsem potkal jen dvě osoby, které na byliny reagovaly negativně. V obou případech se zvýšila účinnost užívaných léků a bylo je tudíž nutno omezit. Pokud do těla přijímáte další chemické látky, není od věci poradit se s někým, kdo má ohledně užívání bylin zkušenosti.
Na rozdíl od léků se bylinky ve vašem těle neusazují po dlouhé týdny či roky, potom co je přestanete brát. Pokud zpozorujete neobvyklou reakci, vysaďte na několik dní bylinky a počkejte, jestli příznaky zmizí nebo ne. Pokud ano, na vině bude nejspíš rostlinná léčba.
Někdy se mohou objevit projevy, které nás mohou polekat. Například určitá bylinka vyčistí náš lymfatický systém a toxický odpad bude putovat k srdci a tím pádem se může vyskytnout srdeční arytmie. Mohli byste tak vinit rostlinu, která vám ve skutečnosti pomáhá.
Obsah článku
Zde jsou tři druhy užívání bylin, které bych rád probral:
Alopatická léčba
V tomto případě využíváte bylinu, aby nahradila užívané medikamenty nebo návykové látky.
Modulace
To znamená, že chcete změnit určitý projev nebo aktivitu v těle. Například byste mohli užívat lopuchový kořen na vyrážky na kůži nebo echinaceu pro posílení imunitního systému.
Regenerace
Využívá se, když chcete provádět změny ve tkáni (např. upravit funkci orgánu) nebo žlázách.
Nejčastějším způsobem léčby je propojení alopatie s modulací. To dělá většina bylinkářů. Za pomoci svalového testování se dá dobře předepsat individuální léčba. Další možnost nabízí Dr. Duke, podle kterého je možné zjistit procentuální zastoupení chemických látek v dané rostlině a jejich efektivita.
Některé z mých oblíbených bylinek pro alopatii a modulaci
Rozmarýn zlepšuje náladu a mozkovou činnost. Běžně doporučuji tři kapsle dvakrát až třikrát denně.
Pro pocit na zvracení a trávící obtíže je nejvhodnější zázvor v dávce pěti kapslí až dvou polévkových lžic vymačkané šťávy. Nejméně jedna lžíce zázvoru denně pomůže s chronickými bolestmi (nebo 16 kapslí).
Třezalka tečkovaná zvyšuje hladinu serotoninu, čímž snižuje hladinu stresu a pozvedává náladu. Doporučil bych kvalitní bylinnou tinkturu třikrát až pětkrát denně.
Proti srdeční arytmii použijte srdečník obecný v podobě tinktury a v individuálním množství.
Semínka celeru budou nejlépe účinkovat při dně a její prevenci.
Yucca pomáhá při zánětu kloubů. Účinkuje při akutních bolestech i při chronických obtížích.
Ostropestřec mariánský čistí ledviny a bojuje tak s jejich onemocněními a je i účinným protijedem při otravě (například po požití hub). Používám jeho kvalitní semena, co nejtmavší, asi lžíci denně. Mimo jiné chrání i játra.
Pro povzbuzení mozkové aktivity sáhněte po gingo bilobě. Navzdory famózních závěrům ohledně výzkumu Alzheimerovy choroby je praktickými lékaři neustále přehlížena. Dvě kapsle denně budou většině lidí stačit – ať už jako prevence či léčba. Rád je kombinuji s jablečným octem a destilovanou vodou.
Regenerace orgánů a tkání je jiná věc. Tahle léčba vyžaduje dobrou znalost kombinování bylin – je potřeba použít jednu rostlinu pro regeneraci a další, které se dostanou do požadované oblasti a vyživí ji. Orgány si musí vydechnout a nebýt pod náhlým stresem z agresivní léčby. Je to umění i věda a vyžaduje dlouhou dobu učení.