Hlavní Zdravá výživa Jaké vitamíny děti potřebují?

Jaké vitamíny děti potřebují?

by redakce
Jaké vitamíny děti potřebují?

Zdraví dítěte je pro každého rodiče to nejdůležitější. Už od narození ho ovlivňuje výživa. Jak pak dítě roste, potřeba vitamínů a minerálů se mění. Jaké vitamíny děti pro správný vývoj potřebují?

Když se řekne vitamín

Vitamíny jsou esenciální látky organického původu, která patří mezi základní složky lidské potravy. Spolu s bílkovinami, sacharidy a tuky. Slouží k zajištění správného průběhu biochemických reakcí v organismu.

Víte, že slovo vitamín má původ v roce 1911, kdy tak polský chemik označil pro život (vita) důležité dusíkaté sloučeniny (amin)?

Vitamíny dělíme do dvou skupin, na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Do první skupiny patří vitaminy skupiny B a C, do té druhé pak vitamíny A, E, D a K.

Jaké vitamíny jsou pro děti důležité?

Potřebu vitamínů ovlivňuje věk dítěte. Ideální stravou novorozenců je kojení, mateřské mléko obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály. Uměle se českým dětem podává vitamín K jako prevence krvácivé choroby a vitamín D, který je pro miminka také nepostradatelný.

Batolatům vykryje potřebu důležitých vitamínů pestrá strava, která se skládá z mléčné výživy, ryb a drůbeže, luštěnin, ovoce a zeleniny, obilovin a celozrnného pečiva.

Děti navštěvující školku a školu pak potřebují zejména v období chřipek zvýšit přísun vitamínu C a D, obranyschopnost organismu a imunitu u dětí posílí i B-komplex. Víte, že když vhodně vyberete vitamíny jako doplněk stravy a jejich příchuť, budou si o ně děti samy říkat? Mezi osvědčené vitamíny pro děti patří třeba Rakytníček nebo Vibovit.

Adolescenti rychle rostou, jejich organismus tak potřebuje hlavně vitamín C, B, D a A.

  • Vitamín A, který najdete v mléce, zelenině a játrech, ovlivňuje kvalitu pokožky a sliznic, správnou funkci oční sítnice, je nezbytný pro růst vlasů, tvorbu kostí, růst a regeneraci tkáně. Jeho nedostatek se projevuje
  • Vitamíny skupiny B najdete v mléce, obilninách, vejcích, kvasnicích medu, semínkách i rybách, podporují paměť a koncentraci, jsou důležité pro přeměnu sacharidů na energii, vitamín B6 je nepostradatelný pro imunitní systém, psychomotorický vývoj i trávení. Nedostatek těchto vitamínů se může projevit nechutenstvím, nedostatkem energie, podrážděním, zvýšenou citlivostí na světlo i šupinatěním kůže na čele a kolem nosu.
  • Vitamín C hraje důležitou roli v síle imunitního systému, je důležitý pro stavbu kostí, šlach, cév i kůže. Hojí poranění, najdete ho hlavně v ovoci a zelenině. Nedostatek se může projevit bolestí kloubů, pomalým hojením ran, únavou i krvácením z nosu nebo dásní.
  • Vitamín D je pro děti důležitý z hlediska vývoje kostí a zubů. Tělo si ho dokáže vyrobit samo díky slunečnímu záření, přesto mnozí z nás trpí jeho nedostatkem. Ten se projeví měknutím lebky, křivicí, alergií, cukrovkou I.typu i sníženou svalovou silou.
  • Vitamín E stimuluje imunitní systém, ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Zdrojem jsou obiloviny a luštěniny, ořechy, ostružiny, chřest a rostlinné oleje a tuky. Jeho nedostatek se projeví chudokrevností, a to hlavně u dětí s poruchou vstřebávání tuků a nedonošených dětí.
  • Vitamín K ovlivňuje srážlivost krve, většinu si ho tělo vyrobí samo v tenkém střevě. Najdete ho v játrech, listové zelenině, rajčatech, brokolici, žloutcích, i mrkvi.
  • Vápník je zásadní pro stavbu a vývoj kostí a zubů, řídí nervové impulsy, reguluje srdeční rytmus, ovlivňuje srážlivost krve. Nedostatek se projeví bolestí kloubů a kazy na zubech, zdrojem jsou luštěniny, sója, lískové ořechy, mák, luštěniny.

Čtěte také: Dětskou imunitu ohrožuje kolektiv i sychravé počasí. Jak ji posílit?

Víte, že nejčastějším omylem rodičů je skutečnost, že si myslí, že dítě, které má správnou váhu a podle percentilového grafu prospívá, musí mít automaticky dostatek vitamínů a minerálů, které potřebuje? Ne vždy tomu ale tak je.

Autor článku: Ivana Kyllerová

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.