Jaké vitamíny děti potřebují?

by redakce
4 minutes read
Jaké vitamíny děti potřebují?

Zdraví dítěte je pro každého rodiče to nejdůležitější. Už od narození ho ovlivňuje výživa. Jak pak dítě roste, potřeba vitamínů a minerálů se mění. Jaké vitamíny děti pro správný vývoj potřebují?

Když se řekne vitamín

Vitamíny jsou esenciální látky organického původu, která patří mezi základní složky lidské potravy. Spolu s bílkovinami, sacharidy a tuky. Slouží k zajištění správného průběhu biochemických reakcí v organismu.

Víte, že slovo vitamín má původ v roce 1911, kdy tak polský chemik označil pro život (vita) důležité dusíkaté sloučeniny (amin)?

Vitamíny dělíme do dvou skupin, na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Do první skupiny patří vitaminy skupiny B a C, do té druhé pak vitamíny A, E, D a K.

Jaké vitamíny jsou pro děti důležité?

Potřebu vitamínů ovlivňuje věk dítěte. Ideální stravou novorozenců je kojení, mateřské mléko obsahuje všechny potřebné vitamíny a minerály. Uměle se českým dětem podává vitamín K jako prevence krvácivé choroby a vitamín D, který je pro miminka také nepostradatelný.

Batolatům vykryje potřebu důležitých vitamínů pestrá strava, která se skládá z mléčné výživy, ryb a drůbeže, luštěnin, ovoce a zeleniny, obilovin a celozrnného pečiva.

Děti navštěvující školku a školu pak potřebují zejména v období chřipek zvýšit přísun vitamínu C a D, obranyschopnost organismu a imunitu u dětí posílí i B-komplex. Víte, že když vhodně vyberete vitamíny jako doplněk stravy a jejich příchuť, budou si o ně děti samy říkat? Mezi osvědčené vitamíny pro děti patří třeba Rakytníček nebo Vibovit.

Adolescenti rychle rostou, jejich organismus tak potřebuje hlavně vitamín C, B, D a A.

  • Vitamín A, který najdete v mléce, zelenině a játrech, ovlivňuje kvalitu pokožky a sliznic, správnou funkci oční sítnice, je nezbytný pro růst vlasů, tvorbu kostí, růst a regeneraci tkáně. Jeho nedostatek se projevuje
  • Vitamíny skupiny B najdete v mléce, obilninách, vejcích, kvasnicích medu, semínkách i rybách, podporují paměť a koncentraci, jsou důležité pro přeměnu sacharidů na energii, vitamín B6 je nepostradatelný pro imunitní systém, psychomotorický vývoj i trávení. Nedostatek těchto vitamínů se může projevit nechutenstvím, nedostatkem energie, podrážděním, zvýšenou citlivostí na světlo i šupinatěním kůže na čele a kolem nosu.
  • Vitamín C hraje důležitou roli v síle imunitního systému, je důležitý pro stavbu kostí, šlach, cév i kůže. Hojí poranění, najdete ho hlavně v ovoci a zelenině. Nedostatek se může projevit bolestí kloubů, pomalým hojením ran, únavou i krvácením z nosu nebo dásní.
  • Vitamín D je pro děti důležitý z hlediska vývoje kostí a zubů. Tělo si ho dokáže vyrobit samo díky slunečnímu záření, přesto mnozí z nás trpí jeho nedostatkem. Ten se projeví měknutím lebky, křivicí, alergií, cukrovkou I.typu i sníženou svalovou silou.
  • Vitamín E stimuluje imunitní systém, ovlivňuje tvorbu červených krvinek. Zdrojem jsou obiloviny a luštěniny, ořechy, ostružiny, chřest a rostlinné oleje a tuky. Jeho nedostatek se projeví chudokrevností, a to hlavně u dětí s poruchou vstřebávání tuků a nedonošených dětí.
  • Vitamín K ovlivňuje srážlivost krve, většinu si ho tělo vyrobí samo v tenkém střevě. Najdete ho v játrech, listové zelenině, rajčatech, brokolici, žloutcích, i mrkvi.
  • Vápník je zásadní pro stavbu a vývoj kostí a zubů, řídí nervové impulsy, reguluje srdeční rytmus, ovlivňuje srážlivost krve. Nedostatek se projeví bolestí kloubů a kazy na zubech, zdrojem jsou luštěniny, sója, lískové ořechy, mák, luštěniny.

Čtěte také: Dětskou imunitu ohrožuje kolektiv i sychravé počasí. Jak ji posílit?

Víte, že nejčastějším omylem rodičů je skutečnost, že si myslí, že dítě, které má správnou váhu a podle percentilového grafu prospívá, musí mít automaticky dostatek vitamínů a minerálů, které potřebuje? Ne vždy tomu ale tak je.

Autor článku: Ivana Kyllerová

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.