Když játra volají SOS: Jak je zachránit?

by redakce
3 minutes read
Když játra volají SOS: Jak je zachránit?

Továrna, která se stará o to, aby vyloučila z lidského těla maximum škodlivin, to jsou játra. Pod palcem mají každou sekundu vašeho života zhruba 500 různých metabolických procesů, takže je jasné, že jsou pořádně zaneprázdněná. Mají na starosti čištění krve, vyrábí žluč. My je přitom mnohdy zatěžujeme více, než je zdrávo.

Zapomeňte na průmyslově zpracované potraviny

Jíme nezdravá jídla, především smažená a tučná, popíjíme alkohol. Játrům věru příliš nesvědčí ani nadměrná konzumace jednoduchých cukrů. Proto je rozhodně prvním důležitým krokem změnit životní styl, vyloučit ze svého života nevhodnou stravu i nadbytek alkoholu.

Vypusťte ze stravy průmyslově zpracované potraviny plné aditiv a konzervantů, protože jakoukoliv chemikálii, kterou dostanete do svého těla, musí játra rozložit. Jezte v pravidelných intervalech a rozumných dávkách, protože i přejídání játrům škodí, musí rychle zpracovat nadměrné množství potravy.

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy – ostropestřec mariánský – červená řepa – kysané zelí

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy – ostropestřec mariánský – červená řepa – kysané zelí

Vsaďte na ovocné a zeleninové šťávy

Osvědčuje se očistná sklenka vlažné vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, ideálně ráno na lačno. Denně si dejte sklenku čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Játrům hodně pomáhá i strava s větším obsahem vlákniny, hodí se užívat například psyllium. To je ale jenom začátek. Mnohdy je třeba udělat i další kroky, když vám praktický lékař řekne, že máte špatné jaterní testy. V takových případech se vyplatí přijmout do zbraně i přírodní prostředky, které mohou pomoci.

Práci odvedou i hořké bylinky

Výbornou bylinou pro ochranu jater je ostropestřec mariánský. Můžete ho užívat i dlouhodobě, to je užitečné zejména tehdy, když jsou jaterní testy opravdu nepříznivé. Svoji práci provede úspěšně dokonce i v případech, kdy jsou játra poškozena nějakou toxickou látkou. Skvěle si ostropestřec rozumí třeba v čajové směsi s fenyklem, který se řadí k prostředkům pro úpravu zažívání a tlumí nadýmání.

Z bylinek vsaďte třeba i na tinktury z hořce žlutého vlaštovičníku i měsíčku lékařského. Dále je výborná pampeliška (smetánka lékařská), přidávejte si mladé listy třeba do salátu. Hořké bylinky obecně stimulují tvorbu žaludečních šťáv a celkový proces trávení. Stejně tak květy černého bezu. I jejich konzumace je vhodná. Z exotických bylin pomáhá schizandra nebo-li klanopraška čínská.

Zachránce jménem červená řepa a zelí

Hodí se i přidat do jídelníčku některé české superpotraviny, Jde o červenou řepu, která se vyznačuje mimořádnými očistnými schopnostmi. Játrům dodá maximum vitamínů, pomáhá jim s prováděním generálního úklidu organismu. Skvělou volbou je rovněž kysané zelí působící zásadotvorně. Největších účinků dosahuje v syrové formě. Pokud ho uvaříte, většinu léčivých látek nenávratně zničíte. K regenerací jaterní tkáně pomáhá rovněž celer a černá ředkev. Podporu jater zajišťuje i řada druhů koření, proto rozhodně jídla kořeňte. Výbornou součástí jídelníčku na regeneraci jsou překvapivě také kroupy. Dejte jim tedy šanci třeba ve formě houbového kuby.

Houby pro regeneraci

Medicinální houby patří k rovněž k velkým podporovatelům jater. Reishi neboli lesklokorka lesklá díky vysokému obsahu polysacharidů významně podporuje regeneraci tohoto orgánu. Zároveň působí při vylučování těžkých kovů a tím také jaterní tkáni značně ulehčuje jejich práci. Ganodrmanondiol, látka izolovaná z reishi, bojuje proti hepatotoxicitě.

Medicinální houby: reishi – cordyceps – hlíva ústřičná - shiitake

Medicinální houby: reishi – cordyceps – hlíva ústřičná – shiitake

Z dalších hub je velmi užitečný i cordyceps čili housenice čínská, hlíva ústřičná, maitake, shiitake, agaricus, enoki nebo sibiřská čaga. Při požívání alkoholu a toxických látek tyto houby účinně působí na jaterní tkáň ochranným způsobem. Detoxikační houbová kůra se rozhodně vyplatí.

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.