Hlavní Životní styl Znáte výhody a nevýhody zdravotně nezávadné ekologické drogerie a jaké možnosti takové drogerie existují?

Znáte výhody a nevýhody zdravotně nezávadné ekologické drogerie a jaké možnosti takové drogerie existují?

by Martin Balko

Určitě se i vám někdy stalo, že jste se pustili do velkého uklízení a najednou vám na rukou vyskákala nepříjemná svědivá vyrážka nebo jste si chemikáliemi podráždili dýchací cesty. Většinou nás nenapadne se nad tím nějak víc pozastavovat, ale když nad tím člověk začne přemýšlet, stávat by se takové nepříjemnosti neměly. 

Pokud vám tedy záleží na vašem zdraví a žijete zdravým životním stylem, pojďme se společně podívat na výhody zdravotně nezávadné drogerie a třeba se rozhodnete změnit svůj přístup k čistícím prostředkům v domácnosti. 

 

Čistící prostředky – zdravotně nezávadné, nebo ne?

Kdybyste vzali do ruky čistící prostředky a podívali se na jejich složení, nejspíš vám z toho půjde hlava kolem. Samozřejmě obsahují velké množství chemikálií, které nám svým názvem leckdy ani moc neprozradí. 

Součástí čistících prostředků je velmi často triklosan. Triklosan je chemická sloučenina, která má sice antibakteriální účinky, a tak se skvěle hodí např. pro dezinfekci povrchů, na druhou stranu škodí endokrinnímu systému a může ovlivnit i vznik nádoru prsu. 

Zároveň také neprospívá životnímu prostředí. Všechna znečištěná voda z vaší domácnosti odtéká do přírody a ubližuje naší planetě.

Triklosan není ale jedinou látkou, která by vás měla znepokojovat. Klasicky dostupná drogerie obsahuje i spoustu karcinogenních látek jako je např. formaldehyd, látka SLS nebo PEG a další, které způsobují nádory ledvin, plic nebo nosní dutiny.

Co když ale stačí pro zlepšení situace opravdu málo – začít se víc dívat kolem sebe a nakupovat ekologickou drogerii a čistící prostředky

Ekologická drogerie šetrná (nejen) ke zdraví

Ekologická drogerie se netýká jenom čistících prostředků, ale v regálech nalezneme i produkty na mytí nádobí, praní, kosmetiku a přípravky pro citlivou dětskou pokožku. 

Navíc pokud nám jde o přístup k životnímu prostředí, není to celé jen o obsahu lahviček, ale i o samotném obalu přípravků. Některé prodejny dokonce zavádí tzv. bezobalový prodej, kdy si nosíte z domu vlastní nádoby. 

Výhody ekologické drogerie

  • Neškodí životnímu prostředí 
  • Vhodná pro alergiky a osoby s citlivou pokožkou 
  • Je šetrnější k našemu zdraví 

Jak vybrat správně? 

Je pravdou, že na trhu je dnes velké množství eko výrobků. Pro nás jako zákazníky může být těžké se orientovat a vybrat ten správný produkt právě pro nás. Je dobré si proto vždy ujasnit, co od produktu očekáváme. 

První ekologickou variantu jsou produkty, které jsou k přírodě šetrnější ale ne na 100 %. Taková drogerie ještě obsahuje různé syntetické vůně, které mohou být nevhodné pro alergiky, ale rozhodně mají nižší ekologický dopad. 

Potěšit by vás při jejich pořizování mohla i poměrně nízká cena. 

Druhou skupinou jsou produkty, které dbají na kvalitu a snaží se dosáhnout stejných výsledků jako jejich chemičtí sourozenci. Obvykle obsahují přírodní vůně. Často tyto firmy řeší ekologické dopady už při samotné výrobě. 

Do třetí skupiny spadají hlavně výrobky, které mají to nejlepší složení, v podstatě jen přírodní a často navíc v BIO kvalitě. Nevýhodou může být, že si za tuto kvalitu taky připlatíte a ve výsledku ne všechny značky čistících prostředků čistí tak dobře jako klasická drogerie. 

Inspirace ekologických značek

Pokud vás zajímá, po jakých značkách se v obchodech dívat, přinášíme malou inspiraci. 

Značka Ecover

Ecover vyrábí čistící prostředky do domácnosti bez fosfátů, které by nadměrně znečišťovali řeky, moře a oceány. Jejich přírodní složka tvoří asi 60 – 90 % složení. 

Tierra Verde

Tierra Verde je česko-slovenský výrobce drogerie a je mezinárodním držitelem certifikátu Ecogarantie. Už při procesu výroby se ohlíží na to, jak co nejméně zatěžovat životní prostředí.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.