Hlavní Zdraví Mumio – léčivý zázrak nebo jen další módní vlna?

Mumio – léčivý zázrak nebo jen další módní vlna?

by Martin Balko
Publikováno: Poslední aktualizace

Více než 3 tisíce let známá látka používaná v orientálním lékařství. Mumio = horská pryskyřice = slzy skal je přírodní látka vzniklá v horských oblastech střední Asie. I sám Aristoteles okusil jeho zázračné účinky. Časem tento zázrak pronikl do celého světa a jeho původ, vlastnosti a účinky upoutaly pozornost mnohých odborníků a dokonce i médií.

Co je mumio a kde se vzalo?

Mumio, původem řecké slovo lze přeložit jako “ochraňující tělo.” Je to plně přírodní směs organických a anorganických látek, která vzniká ve skulinách a trhlinách hor ve střední Asii. Nachází se zde v podobě rampouchů u horských potoků. Má hutnou a lepkavou konzistenci, čímž zdánlivě připomíná dehet. Vyskytuje se v mnoha barvách od bílé až po tmavě hnědou. A je snadno rozpustný ve vodě.

Jejich léčivé kouzlo jako první objevila zvířata. Zraněná a nemocná zvířata olizovala sedimenty v horách, což jim pomohlo k dřívějšímu uzdravení. Když to zpozorovali lovci, začali mumio také okamžitě využívat. A takový je příběh a původ mumia. Dnes je jedním ze základních nástrojů ajurvédské medicíny.

Co mumio obsahuje?

Ryzí mumio časem steklo a smíchalo se s půdou, výkaly různých živočichů nebo se stalo potvarou těchto živočichů a prošlo přes jejich zažívací trakt. Tím se obohotailo o minerály, vitaminy a další látky.

Mumio tedy obsahuje 17 aminokyselin, vitaminy B2, B6, B12, provitamin D aj., organické kyseliny jako je huminová, fulvová, mastné kyseliny apod., více než 26 minerálů jako je vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, zinek atd., 65-80 % minerálních látek, 20-35 % organické hmoty a 60 makro a mikro prvků.

Mumio a jeho účinky

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, určitě zvažte užívání mumia. Jeho účinky jsou opravdu všestranné. Velkou zajímavostí a jedinečností je to, že všechny látky, které mumio obsahuje, jsou v biologicko rozpustné formě a vyváženém poměru. A další zvláštností je také to, že poměr těchto látek v mumio je shodný jako poměr látek v lidském organismu.

Čemu tedy mumio pomáhá?

Jeho použití je opravdu široké. Může být součástí zdravého jídla, doplněk stravy nebo kosmetiky. 

Fotografie od Mareefe z Pixabay

Mumio má tyto účinky:

 • Zpomaluje proces stárnutí
 • Stabilizuje cukr v krvi
 • Zvyšuje libido
 • Pomáhá hojení ran i kostí
 • Léčí močové ústrojí
 • Přirozeně omlazuje
 • Zvyšuje činnost mozku
 • Zlepšuje potenci
 • Přispívá k regeneraci ledvin
 • Posiluje imunitní systém

Celkově se dá říct, že efektivně podporuje a zlepšuje regeneraci a vyživuje tkáně. Soustřeďuje se právě na poškozené tkáně a léčí konkrétní problém bez vedlejších účinků. 

Zdravotní účinky

Stres, únava, imunitní systém – Mumio je skvělým bojovníkem proti stresu a únavě. Navíc posiluje paměť a stimuluje imunitní systém. Nese také účinky adaptogenu. 

Regenerace – Každé regenerace a hojení chce svůj čas. Právě mumio tuto dobu zkracuje a hojení i regeneraci značně urychluje. Kromě pozitivního účinku na svaly, kosti i nervy se používá i jako vlasové a cévní tonikum. Dále posiluje zuby a zpomaluje šedivění vlasů. Podporuje pronikání nerostů (vápník, fosfor a hořčík) do svalů a kostí. A nakonec, obnovuje vitalitu.

Přírodní afrodiziakum – Své využití našlo i jako afrodiziakum amohutné tonikum. Dokáže zvýšit energii, sílu a sexuální výkonnost. Dokonce může pomoci i při léčbě neplodnosti.

Krevní tlak a cukr – Dále mumio pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižovat srážlivost krve, dokáže čistit krev nebo pomoct při léčbě hemeroidů. Celkově zvyšuje počet červených krvinek a využívá se tedy při chudokrevnosti.

Močové cesty a ledviny – Pomáhá při zánětech a poruchách močových cest, prostaty nebo při léčbě močových či ledvinových kamenů. 

Hubnutí – Tato látka se také používá při hubnutí pro odbourávání tuků, snižování cholesterolu a nadváhy. Pomáhá posílit žlučník, játra a zažívání. Lze použít při detoxikaci a léčbě otoků.

Ženské problémy – Své využití našlo i menstruačních potížích, jako je nepravidelnost, bolest, silné krvácení. Také zlepšuje proces menopauzy.

Fotografie od silviarita z Pixabay

 

Další využití:

 • srdeční choroby (astma, záchvaty, infarkt..)
 • cévní problémy (ateroskleróza, záněty, trombóza..)
 • rakovina
 • nervové bolesti
 • kožní onemocnění (pásový opar, psoriáza..)
 • kosmetika

Užívání

Vzhledem k tomu, že je mumio velmi dobře rozpustné ve vodě, je použití opravdu snadné. Užívá se nejčastěji jednou denně s dávkou velikosti pšeničného zrna (časem lze zvýšit na velikost hrášku). Mumio rozpusťte v 200ml teplé (39°C) vody, čaje nebo mléka. Lze dochutit medem nebo přepuštěným či kokosovým máslem.

Užívat ho můžete každý den, ale doporučujeme po 3 týdnech užívání udělat týdenní přestávku.

 

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.