Hlavní Životní styl Změna životního stylu

Změna životního stylu

by redakce
Publikováno: Poslední aktualizace
Změna životního stylu

Možná už se vám to taky někdy stalo. Mysleli jste si, že žijete celkem spokojeně a nic vám nechybí. A najednou jste zničehonic došli k přesvědčení, že nastal čas na změnu životního stylu. Toužili jste po jiné práci, partnerovi, kamarádech, způsobu trávení volného času – vlastně jste chtěli změnit celý život. Dnešní společnost nám změnu životního stylu docela jednoduše umožňuje. Můžete se chovat, jak chcete, říkat si, co chcete – vaše názory, způsob bydlení nebo oblékání jsou přeci čistě vaše věc. Jestliže cítíte, že nastal čas na změnu, proč toho nevyužít?

Jak změnit životní styl

Stačí si jen najít plnohodnotnou náhradu za vaše dosavadní hodnoty a postoje, o kterých jste si mysleli, že se nikdy nezmění, a pokusit se je změnit. Ti odvážnější z nás se možná vrhnou do změn podle scénáře známého filmu Americká krása – tedy radikálně. Ostřihají si dlouhé vlasy, oblek vymění za tepláky, teplé místečko v kanceláři za mnohem podřadnější, ale méně náročnou práci. Takoví lidé pak zpravidla narážejí na okolí, které reaguje udiveně, od překvapeného zvedání obočí až po šokovaný nesouhlas. Když se ale někdo pevně rozhodne pro změnu, neexistuje téměř žádná překážka, která by mu v tom zabránila. Zatímco některé změny můžeme udělat, aniž bychom tím někomu ublížili (třeba když se rozhodneme splnit si sen a odjet na rok do zahraničí), někdy se naše změna může citlivějších lidí velmi dotknout (například když opustíme životního partnera kvůli mladšímu a přitažlivějšímu protějšku).

Rozhodnutí

Než se rozhodnete pro extrémní změnu a začnete za sebou pálit mosty, vždycky si promyslete, jaké to může mít následky. Položte si otázku a pravdivě na ní odpovězte, například: Opravdu je dobrý nápad dát výpověď v práci, která mě nebaví, aniž bych měl zajištěnou jinou? Co když dlouho žádné místo neseženu, jak uživím sebe a rodinu?. Stačí pouhá změna pohledu na život, uvědomění si vlastních hodnot a priorit a poznání sama sebe. Můžete si zkusit nejdřív promluvit se šéfem, jestli by vás nepřeložil na jiné oddělení, nebo se zeptat, zda byste nemohli pracovat částečně z domova nebo častěji vyjíždět na služební cesty, protože vás ubíjí sedět každý den 9 hodin v kanceláři. Co se týče pozitivních změn, kdy chcete udělat něco pro své zdraví a tělo, tady platí, že skoncovat s kouřením, začít cvičit a zdravě jíst můžete kdykoliv. Čím dřív, tím líp. Pokud ale uvažujete o plastické operaci nosu nebo prsou, opět se vyplatí vše důkladně promyslet.

Do fáze, kdy pocítíte, že potřebujete v životě něco změnit, můžete dojít v každém věku. A ani nezáleží na tom, v jaké životní situaci se člověk nachází a zda ho k tomu přivedla nějaká klíčová životní změna, nebo prostě jen dočasná nespokojenost se sebou samým. Uvědomte si, že žijete vlastní život a nedejte na to, co si o vás kdo pomyslí, jednejte podle vašeho vnitřního hlasu a přesvědčení. Stačí se řídit jednoduchým heslem „Nikdy není pozdě“.

Nepřehlédněte - další zajímavé články

Zanechat komentář

* Zanecháním komentáře souhlasíte s ukládáním své přezdívky (jména, pojmenováním, příjmení apod.), včetně email adresy za účelem pouze technického rázu (blokovaní SPAM). Žádné údaje nejsou dále zpracovávané ani předávané třetím stranám. Přečtěte si Podmínky užívání a ochrana soukromí.